«Мультипредметний тест в укриттях». Лариса Середяк про реєстрацію на НМТ в Дії та як відбуватиметься тестування

Фото: Громадське радіо

У 2024 у вступній сесії для абітурієнтів є зміни. Зокрема, вступники до вишу тепер можуть зареєструватися на Національний мультипредметний тест (НМТ) через Дію. Потрібно лише мати ID-картку або закордонний паспорт у Дії. Як правильно зареєструватися на НМТ з допомогою сайту, які помилки роблять абітурієнти при цьому, як відбуватиметься цьогорічний тест – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк.

Відоверсія розмови – тут.

Фото: Високий Замок

Реєстрація через Дію спростить життя батькам і дітям

Цього року абітурієнти можуть зареєструватися на НМТ у Дії. Як це зробити?

– Це нововведення – результат спільної роботи спеціалістів Українського центру оцінювання якості освіти і Дії. Зараз не потрібно сканувати чи фотографувати свої документи – усе необхідне підтягується через Дію, тільки випускникам минулих років потрібен документ про повну загальну середню освіту. Для випускників поточного року – необхідна довідка з того закладу освіти, який вони цього року закінчують. Тобто, перевіряється лише один документ, бо усе решта уже є в Дії.

Фото: Міносвіти

Це спростить життя, як батькам, так і дітям, адже така реєстрація триває значно швидше. Також ще важливо, що через Дію реєструються випускники різних типів закладів: з міста, села, коледжів, шкіл, училищ. Спочатку ми думали, що першими отримаємо документи через Дію з обласних центрів та міст. Але наші випускники – молодці, розібралися що і як, і документи успішно надходять і з сільських шкіл.

Як правильно зареєструватися на НМТ

Доки триває реєстрація і яким є алгоритм дій для того, щоб зареєструватися?

Розпочалася 4 березня і триватиме до 11 квітня включно. Аби зареєструватися слід уважно прочитати необхідні положення. Насамперед необхідно три документи. Перший – документ, який посвідчує особу. Найчастіше це ID-картки, також можуть бути паспорти у вигляді книжечок чи закордонний паспорт. Але не свідоцтво про народження. Другий – ідентифікаційний код. Є люди, які відмовляються від них свідомо і про це у паспорті є відмітка. Якщо вона є, то ми ці документи приймаємо, якщо ж ні – відправляємо людину на дооформлення. І третім є документ про повну загальну середню освіту для випускників минулих років або довідка із закладу освіти (школи, коледжу чи училища) про те, що в червні 2024 цей учень чи студент здобуде повну загальну середню освіту.

Аби зареєструватися, потрібно зайти на вебсайт Українського центру в персональний кабінет, внести усі свої дані і завантажити документи. Вони можуть бути сфотографовані чи відскановані. Найкраще це робити через Дію, тоді автоматично усе необхідне підтягнеться і надішлеться до нас.

Після перевірки (прізвище, ім’я, по батькові, ідентифікаційний код та документ про середню освіту або довідка, якісна фотографія) учасники НМТ реєструються і тоді слід натиснути «підтвердити». Якщо ні – для прикладу, надано фото тільки першої сторінки паспорта і ми не бачимо дати народження, номер паспорта – відсилаємо на дооформлення. Відповідно, в персональному кабінеті учасника з’являється, що він не зареєстрований.

Фото: Суспільне

Надіславши документи – необхідно перевірити чи усе гаразд, бо трапляються помилки, коли в прізвищі чи імені пропущені букви. Усе має бути записано, як у паспорті – приміром, не Юра, а Юрій, не Наталя, а Наталія.

Також є люди, що мають певні медичні проблеми і, відповідно, для заповнення на сайті є відповідна комірка. Є спільний наказ МОЗ та Міносвіти ще від 2016 року, у якому усі хвороби закодовані. І людина, яка ставить позначку, що вона потребує спеціальних умов – має докласти (зісканувати чи сфотографувати) відповідну медичну довідку. Бувають діти, які не зрозумівши про що йдеться, клацають на «спеціальні умови». Тоді наші працівники телефонують і з’ясовують про що йдеться.

Ми не заганяємо дітей у підвали

Крім реєстрації, які ще будуть нововведення у цьогорічному НМТ?

– Хочемо на Львівщині і на Рівненщині провести Національний мультипредметний тест в укриттях. Щоб учасники відразу йшли в укриття і не переривалися на тривогу, бо цього року випускникам доведеться писати тести чотири з половиною години (двічі по 2 години з перервою 20 хвилин).

До нас телефонують чи приходять батьки і говорять, що їхні діти мають астму, клаустрофобію і їм важко буде в укритті. Запевняю – ми не заганяємо дітей у підвали. Укриття, про які йдеться, – це сучасні приміщення. Вони без вікон, але там добра вентиляція, створені усі умови, аби абітурієнти могли безпечно і спокійно працювати.

Фото: НУШ

Тестові завдання скорочені за кількістю і за змістом

у 2023 діти складали тести одразу з трьох предметів і тоді через їх тривалість результати не були найкращими. Також на якість навчання вплинули два роки пандемії, а зараз – війна. А цього року заплановано складати тести одразу з чотирьох предметів і протягом понад чотирьох годин…

– Зараз маємо годину на предмет. Тестові завдання, крім того, що вони скорочені за кількістю, вони інші і за якістю та змістом. Немає відкритих питань. Питання спрощені, відповідно, є різні їх типи. Запитання з однією відповіддю, є послідовність, є необхідні схеми, є задачі з математики, які потрібно вирішити і написати результат але, усе одно, це простіше ніж колись.

Друге – так, у нас два роки був Covid і зараз третій рік повномасштабної війни. Ми мали дистанційну форму навчання. Але усі в однакових умовах, чи це діти на Львівщині, Запоріжжі чи Дніпропетровщині – мультипредметні тести одинакові. Є двадцять хвилин перерви, коли дитина може порухатися.

Зрештою, вийти з аудиторії можна у будь-який час – учасник тестів піднімає руку, зупиняє програму і виходить в туалет чи попити води. Щоправда, цей час потім не додається до загальної тривалості тестів.

Фото: РБК-Україна

Порогові бали можна буде порахувати самостійно

Чи може дитина одночасно заповнювати тести з різних предметів, якщо їй так зручніше? Пише тест з української мови, потім переходить до історії, а згодом – знову повертається?

– Може, якщо не закрила програму. Правда, ми цю програму ще не бачили і будемо її тестувати.

Кажуть, що цього року мають знизити порогові бали. Чи відомо вже скільки потрібно буде набрати?

– Завжди напередодні тестування Міністерство освіти оприлюднює таблиці порогових балів. З ними можна ознайомитися і коли закінчується виконання завдань програма видає інформацію, скільки завдань виконано. Приміром, з 36-ти – 25. І далі він чи вона записує собі це на руці чи на листочку і уже удома, відкривши таблицю може подивиться, скільки це. Тож бали можна буде порахувати самому.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини