Ми довго просили ATACMS, але Лондон дав краще – головний редактор «Defense Express»

Фото: BBC

Україна продовжує отримувати від західних партнерів озброєння, необхідне для боротьби як на землі, так і в повітрі. До прикладу, Велика Британія передала ракети Storm Shadow, набагато кращі за характеристиками від ATACMS, готується відправити дрони-камікадзе з дальністю до 200 км та оголосила про передачу сотень зенітних ракет. Франція надасть броньовані машини та бронетранспортери. А Німеччина анонсувала пакет військової допомоги аж на 2,7 млрд євро.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Олег Катков, головний редактор «Defense Express».

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

– Що нового ми отримаємо в анонсованому пакеті військової допомоги?

– Почати потрібно не з озброєння, а з найголовнішого – з людей. Велика Британія виконала свою обіцянку щодо початку підготовки українських пілотів. Але пересісти з радянського літака на західний винищувач – задача не п’яти хвилин. Це – зовсім інша концепція користування, індикація приладів, не говорячи вже про одиниці вимірювання: фути та вузли.

Винищувач F-16 це – цифрова машина зі значно більшим функціоналом, можливостями, потужнішою радіолокаційною станцією, яка бачить цілі на поверхні землі. Це все потрібно буде опанувати у вкрай стислі строки. Бо коли ми говоримо про строки навчання на F-16, то у Повітряних силах України говорять про 6 місяців, на Заході – більш скептичні та відводять для цього 18 місяців.

Тому потрібно розуміти, що навчання у Великій Британії це – перша сходинка до того, коли побачимо західні винищувачі в українському небі. На жаль, F-16 у Великій Британії немає.

Фото: NYT

Також можемо згадати рекордний пакет допомоги від Німеччини у 2,7 млрд євро. Це озброєння передається не зі складу Бундесверу, а замовляється Берліном і буде виготовлятися.

Щодо Франції, йдеться про передачу бронетехніки. Без конкретики, але є інформація про броньовані машини AMX-10RC, бронетранспортери VAB, можливо ще щось інше.

Що ще отримаємо від Великобританії – таємниця. Анонсувалась передача сотень зенітних ракет. І це може бути все, що завгодно: ракети до комплексів, які вже передавали з Британії. До прикладу, «Stormer», «Starstreak» або «Martlet». Можливо це будуть ракети AIM-120 для NASAMS або ракети для радянських зенітних комплексів, які Лондон викупив у якоїсь країни і віддає Україні.

Storm Shadow виправдовує усі сподівання

– Відомо, що Велика Британія передала ракети Storm Shadow. Росіяни стверджують, що саме ними українські війська обстрілюють Луганськ. На що спроможні ці ракети?

– Є два варіанти Storm Shadow. Експортний – з умовою до 300 км. Але не відомо чи передана саме ця версія. Ймовірно, режим нерозповсюдження ракетних технологій щодо України уже не діє, тому що рашисти його знищили. Адже вони офіційно передали до Білорусі оперативно-тактичний комплекс «Іскандер» і показали до нього не лише балістичну ракету, а й крилату – R-500, дальність якої, як мінімум, 1500 км.

Щодо можливостей. Ми довго просили ATACMS. Але Лондон дав краще. Тому що по-перше, це – крилата ракета повітряного базування і один літак може відпрацювати за один день на трьох діаметрально-протилежних напрямках.

HIMARS з ATACMS, якщо стоїть на Сході, то працюватиме лише там. За один день він не зможе телепортуватися, щоб знищити ціль на Півдні.

Бойова частина у Storm Shadow – чудова: 450 кг, удвічі більше, ніж у ATACMS. Комбінована, перша частина – кумулятивна. Пробиває армований бетон, ґрунт, тобто будь-яку перешкоду і вже туди залітає бойова частина і генерує «бавовну».

Фото: Мілітарний

Система наведення – значно краща, ніж у ATACMS. Ракета Storm Shadow під час польоту сканує поверхню, порівнює з еталоном зображення, яке має відповідні координати, знаходить у себе, а на кінцевій ділянці ще працює тепловізійна головка самонаведення, яка дозволяє точно уражати те, що потрібно. Навіть, якщо об’єкт перемістився, це його не врятує.

Враховуючи те, що ми побачили в окупованому Луганську, Storm Shadow виправдовує усі сподівання. Врешті-решт Україна не перша його використовує на практиці. Цією ракетою били по режиму Саддама Хусейна, нею вдарили по бункеру Муаммара Каддафі у Сирії, використовувалася вона проти Асада у Сирії, а тепер – проти Путіна.

Також Великобританія оголосила, що до Storm Shadow передаватиме ще утаємничені дрони-камікадзе з дальністю до 200 км. Очевидно, що це – нова розробка, оскільки немає у серійному виробництві і на озброєнні не лише у Великобританії, а й у світі дронів-камікадзе з такою дальністю. Скоріш за все, це розробка спеціально для України.

– Можливо це нова розробка Switchblade, яка працює з дронами-камікадзе?

– Ні. Вони оголосили про передачу розвідувальних дронів Jump 20. Цей дрон може літати як літак і підніматися як квадрокоптер. Це – сучасний дрон для коригування вогню та ведення розвідки. Це – важливо, коли ми говоримо про високоточне озброєння. Щоб вразити ціль, потрібно знати, де вона розташована з точністю до 0,5 метра.

Ворожа авіагрупа була знищена за 2 хвилини

– У Брянській області було знищено три гвинтокрили і два російські літаки. Виглядає, що це зробила російська ППО. Як це розцінювати?

– Я дуже вірю в потужність Брянської протиповітряної оборони. Коли збили перший, з’явилася офіційна інформація від РФ про займання двигуна. Опісля оприлюднили відео як у нього влітає зенітна ракета. Втрату п’яти бортів росіяни назвали авіатрощею. Розповідали про введення у Брянській області плану перехоплення фантомних диверсійно-розвідувальних груп з ПЗРК.

Скрін з відео: росЗМІ

Якщо Брянська ППО настільки ефективна, то це – чудово. Адже зараз у рашистів страх. Вони не розуміють, що трапилося. Це була окрема авіаційна група, що складалася, як мінімум, з двох вертольотів Мі-8, який є найпотужнішим засобом, що дозволяє ставити завади для РЛС. Бомбардувальника Су-34, який мав завдати удару і все це прикривав Су-35, який бачить, як мінімум, на 150 км. І, можливо, там ще десь літав А-50.

Вся ця авіагрупа з декількох вертольотів знищується за 2 хвилини. Ніхто не катапультувався. Як це сталося – у рашистів ніхто не зрозуміє. Це – невідомий страх. І це – дуже добре.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини