Ми не можемо воювати людьми проти маси. Повинні – технологіями – керівниця проєкту Victory Drones про збірку дронів вдома

Фото: Фокус

Дрони справді можуть рятувати життя наших бійців. А оскільки життя кожного українського воїна – безцінне, то технологій, які максимально сприятимуть виконанню бойових задач має ставати більше.

Завдяки волонтерському проєкту Victory Drones, кожен охочий може вдома виготовити дрон, що після тестування потрапить на фронт nf буде використаний для знищення ворожої техніки чи особового складу противника. Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіла Марія Берлінська, керівницею волонтерського проєкту Victory Drones, БФ «Dignitas».

Відеоверсія розмови – тут.

– Завдяки проєкту Victory Drones, цивільні можуть виготовляти дрони вдома. Хто є ініціатором такого задуму?

– Ініціатором цього проєкту виступив БФ «Dignitas». Ми у Victory Drones навчаємо військових на полігонах та забезпечуємо їх технологіями на фронті, зокрема FPV дронами, MAVIK, раціями, Starlink, антенами, спектральними аналізаторами, планшетами на десятки мільйонів доларів.

Згаданий курс це – напрям підготовки цивільних. Кожен охочий може заповнити анкету. Ми надаємо всю необхідну інформацію. Опісля наші інженери впродовж кількох тижнів у zoom навчають майструвати FPV дрони. Віримо, що кожен українець і українка можуть зробити вдома дрон, що спалить російський танк. Ці дрони роблять першокласники в усьому світі. Це – звичайні двобійні, рейсингові дрони, що застосовуються насамперед для змагань, для гонок, для рейсингових трас. На жаль, у нас багато років не було державної політики в галузі безпілотних роботизованих систем, тому змушені опиратися саме на ці дрони. Винахідливість нам допомагає..

У 2015 році ми займалися аеророзвідкою з літаків і тоді першими почали застосовували ці дрони. Навесні 2022 року почали використовувати їх більш масово. На жаль, росіяни швидко вчаться і ми не можемо недооцінювати противника. У них – хороші розробки, чудова радіоактивна боротьба. Вони десятки років вкладали у безпілотні роботизовані системи, ракетну програму.

Росіяни нарощують масове виробництво FPV дронів. Для цього купують в Китаї на заводах цілі лінії, складають їх там та застосовують на фронті. Використовують дрони з тепловізійними камерами, автоматичні оптичні системи наведення, що є великим технологічним викликом.

Курс зі збірки дронів прослухали вже 2 тисячі людей

– Чи може цими підходами скористатися наш ворог?

У створенні дронів застосовуєтьсястандартна збірка. Вона є у відкритому доступі в інтернеті. Будь-хто може переглянути відео про складання цих дронів. Нас часто запитують: «А якщо проникне ворог і переглядатиме цей курс?». По-перше, ми людей перевіряємо. А, по-друге, навіть якщо перегляне, то ми теж бачили їхні навчальні курси. Вони – поглиблені, непоганої якості. Однак перевага у тому, що наші інженери надають консультації, опісля люди за бажанням можуть здати теоретичний тест і передати дрон безпосередньо на тестування. Дуже важливо тестувати їх якість відповідно до протоколів, оскільки не можна нічого неякісного передавати на фронт. Це стосується не лише дронів. Не передавайте неякісних турнікетів, які рвуться, не передавайте неякісних автомобілів, які зупиняються під час обстрілу. Це ж саме стосується і дронів. Вони проходять на військовому центрі тестування, обліт, військові екіпажі випробовують їх у різних умовах і лише після цього дрони передають на фронт.

До речі, наша ініціатива – не єдина. Є ще «Social Drone UA». Можна навчатися через два проєкти. Адже робимо з колегами спільну справу.

– Яким є результат проходження вашого курсу?

– Зараз ми перебуваємо в найбільшій технологічній війні в історії людства: у війні дронів, інших військових технологій. Тож ми охоче передаємо знання наших інженерів.

Хтось, хто проходить цей курс робить один дрон на кухні, хтось вже зробив декілька. А коли отримують від військових зворотну відповідь про те, що ваш дрон спалив російський танк, автомобіль чи мінометний розрахунок, це людей дуже мотивує. Хтось іде на ринок праці і посилює українське виробництво. Хтось, прослухавши курс, виявляє бажання перепрофілюватися. Відповідно люди починають запускати виробництво.

Зараз пройшли курс майже 2 тисячі людей. Зараз маємо більше 11 тисяч реєстрацій. Якщо його прослухає 5 тисяч людей, то навіть 1% з цього числа, тобто 50 людей, перетворять це на бізнес і кожен виготовлятиме по 200 дронів на місяць, у підсумку це становитиме 10 тисяч дронів. Люди всьому навчаються. І це – реально.

Заразом, як автор проєкту наголошую, що ми цією збіркою вдома не замінимо серійне, промислове виробництво з державною підтримкою. Тобто серійне виробництво обов’язково повинно бути. Це – новий напрям у виробництві. Більшість комплектуючих – з інших країн, в основному з Китаю. Компоненти потрібно локалізувати компоненти в Україні. Є певні особливості в ланцюгах поставок.

Нам потрібно сконтактувати з реальністю, перестати вважати, що це можна подолати дуже швидко, це – марафон, де потрібні швидкість та витривалість. Мусимо розуміти, що наш найцінніший ресурс – люди. Наших людей у 5-6 разів менше. Ми не можемо воювати людьми проти маси. Ми повинні воювати технологіями.

Спочатку – роботи, потім – люди

– Якими повинен бути принцип роботи цих технологій?

– Він полягає у тому, що ми спочатку розвідуємо роботами, розміновуємо роботами, ударними роботами тактично зачищаємо окопи, посадки, роботами оперативного рівня розбиваємо російські склади, логістичні та командні пункти, врізаємося ударними дронами, щоб все вибухало, палало і у ворога не було можливості підвозити боєприпаси, щоб у них був «снарядний голод» і втрата управління. Спочатку – роботи, потім – люди. Це має бути наш основний принцип. Особисто я в це вірю. Зі своїх перших польотів на Луганщині у 2014 році можу сказати, що це реально рятує життя.

Не втомлююся повторювати, що ми – країна, яка дала світу літаки «Мрія» і «Руслан», яка мала легендарну ракетобудівну галузь, наш Корольов запускав людей в космос, невже ми будемо боятися збирати FPV дрони? Це – дуже примітивна технологія. Ми можемо значно більше. Але навіть такі прості технології рятують життя. Нам потрібно максимально оснащувати людей на фронті технологіями, оскільки це дає перевагу.

– Наші військові говорять, що ворог може собі дозволити вести патрулювання FPV дронами до того моменту, поки він не впаде, якщо не знайде ціль. Ми ж повинні знайти ціль, а потім запускати дрон, бо їх кількість – достатньо обмежена.   

– Так і є. Мене часто запитують, скільки потрібно дронів? Маємо розуміти, що говорячи про ударні системи, до них потрібні боєприпаси, плати ініціації, системи скиду, тобто має бути ціла екосистема: антени, транслятори, наземні станції, навчений особовий склад.

Ми вже підготували 2 тисячі фахівців із FPV. Загалом на полігонах підготували більше 50 тисяч військових із користування різними технологіями. І навіть якщо кожна людина із цих 2 тисяч зробить по 5 дронів вдень, то у підсумку виходить 10 тисяч дронів. Чому кажу про 5 дронів?.. До прикладу. «Мадяр» щодня використовує 15 дронів. Але є підрозділи, де немає жодного. То 2 тисячі помножити на 5 дронів в день, це – 10 тисяч дронів. 10 тисяч помножити на 30 днів, це – 300 тисяч. Цифру помножити на 12 місяців, то це – більше 3 мільйонів дронів FPV на рік. Хочемо підготувати 4-5 тисяч людей, які й далі поширюватимуть цю благу технологічну звістку.

Кожен, хто збирає дрони, допомагає фронту

– Які матеріали потрібно мати, аби скласти дрон? І яка вартість виробництва дрону?

– Коли я збираю дрон, то оплачую це, як громадянка України, самостійно. Це – волонтерський фронт. Кожна людина вирішує для себе чи вона хоче допомогти через благодійний фронт, чи вона хоче зібрати дрон і щоб потім військові надіслали їй відео, як палає російська техніка, уражена цим дроном. Людей це дуже мотивує. Водночас наша ініціатива надихнула мера Житомира і депутатів міської ради на виділення коштів. Є така платформа «Житомирський дрон», коли люди проходять навчання і їм з міського бюджету, з їх же податків, компенсується частина вартості комплектуючих. Сподіваюся, що й інші міста підуть цим шляхом та заохочуватимуть людей, які пройшли навчання, зібрали якісний дрон і отримали підтвердження військових, компенсовувати частину вартості комплектуючих.   

– Скільки дронів вже вдалося зробити саме вам?

– Для мене важливіше, скільки польотів я зробила. Літала на фронті з 2014 року до 2017 року на різного типу літаках, коптерах. І мені важливіше, скількох людей вдалося підготувати нашій команді, скількох людей навчили збирати дрони. Ми готували перших фахівців аеророзвідників. На жаль, після 2017 року залишилося кілька десятків людей, в кількох волонтерських організаціях, які вірили в технології, намагалися переконати державних чиновників, що потрібно пріоритезувати цю галузь, спростити законодавство та усвідомити, що професія інженера – важлива.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини