Ми підтримуємо «букву закону» і забуваємо про «дух закону» – комендант Львівщини про перепустки, комендантську годину та систему «Шлях»

Фото: УНІАН

Із повномасштабним вторгненням Росії українці зіткнулися із запровадженням комендантської години, видачею спеціальних перепусток, посиленою перевіркою на блокпостах та почали активніше цікавитися системою «Шлях», що дозволяє чоловікам-водіям і волонтерам легально перетинати кордон в умовах воєнного стану.

Як це працює на Львівщині; чи чергують на блокпостах працівники ТЦК; чому чоловіки призовного віку повинні обовязково мати при собі військовий квиток; скільком людям вдалося отримати дозволи на виїзд за системою «Шлях» та скільки з них не повернулися? Про це у програмі Головне за день га ТРК «Перший Західний» розповів Тарас Грень, керівник апарату ЛОВА, комендант Львівської області.

Відеоверсія розмови – тут.

– Коли і як ви були призначені комендантом Львівської області і що входить у ваші функціональні обовязки?

– Я був призначений на цю посаду у жовтні минулого року, відповідно до порядку 3-х постанов, що передбачають правилd комендантської години, видачі перепусток, а також правила та умови здійснення перевірки відповідних документів.

Ми працюємо в межах чіткого функціоналу, передбаченого законодавством. Одним із питань, що входить до нашої компетенції є дія комендантської години та видача відповідних перепусток. На сьогодні в області видано близько 48 тисяч таких документів. Це з урахуванням роботи районних комендантів, котрі також наділені повноваженнями видачі перепусток.

На Львівщині вже видано 27 тисяч перепусток нового взірця

– У який час доби діє перепустка та яке покарання передбачено для порушників?

– У нас є рішення Ради оборони, що коригує відповідні години. Станом на зараз, комендантська година триває впродовж 24:00-05:00 год. Основною метою запровадження є дотримання контрдиверсійного режиму та робота правоохоронців. Перепустка дає право під час комендантської години перебувати на вулиці. Ми вже виписали близько 27 тисяч перепусток нового взірця з 5-им ступенем захисту.

Маємо одне реальне кримінальне провадження, а також 3 чинні кримінальні провадження за підробку цього документа. Наскільки нам відомо, відповідно до публічних даних, була кримінальна відповідальність у вигляді штрафу. Тобто, з одного боку, людина є судимою, з іншого боку, їй призначено штраф у межах 17-20 тис. грн, сплачений до державного бюджету.

Хотілось би, щоб Верховна Рада України прийняла відповідний законопроєкт, прийнятий у першому читанні і внесла зміни у законодавство в частині відповідальності за порушення правил комендантської години. Оскільки, станом на зараз, адміністративної відповідальності немає. Це, своєю чергою, ускладнює роботу правоохоронців. 

– Чи правоохоронні органи інформують вас, як коменданта Львівської області, про порушення громадянами комендантської години? 

– Ні. Це не входить ані в їхні, ані в мої безпосередні функціональні обов’язки. Однак ми постійно комунікуємо з правоохоронцями. У нас є чат-бот за яким можна перевірити наявність перепустки та відповідність реквізитів.

– Перепустки, видані до січня 2024 року, якщо у них вписано термін продовження, можна було продовжити або ж отримати перепустку нового зразка?

– Якщо до нас надходить перепустка старого взірця, ми видаємо нову. Ці перепустки чинні лише на території Львівщини. Вона не дає підстав перебувати на вулиці під час дії комендантської години будь-де за межами області.

На блокпостах немає представників РТЦК, там є правоохоронці

– Як на Львівщині працюють блокпости?

– Згідно з рішенням Ради оборони, з метою забезпечення контрдиверсійного режиму було організовано близько 8 додаткових контрольних блокпостів. Там немає представників РТЦК, там є правоохоронці.  

– Вам можуть не повірити, оскільки ви, як комендант Львівської області, видали наказ №1 про те, що всі чоловіки призовного віку завжди повинні мати при собі військовий квиток. Було багато дискусій щодо цього, оскільки ваш наказ навіть випередив майбутній законопроєкт про мобілізацію…

– Об’єктивно я радий, що на другому році війни у нас з’явився такий законопроєкт. Думаю, що протягом недовгого часу він буде прийнятий. Тоді я винесу наказ №2 про відміну наказу №1.

– Згідно з вашим першим наказом, працівники ТЦК та СП мають право перевіряти військово-облікові документи. Вони це роблять? 

– Частково роблять. Частково є порушення, як зі сторони військовослужбовців РТЦК, так і зі сторони громадян. Але це – людський фактор і його також потрібно враховувати.

– Але цей ваш наказ №1 не підтверджений законодавством…

– Окрім прав, зазначених у Конституції України є ще й обов’язки, які також там прописані. Наші колеги з європейських інституцій завжди говорили, що у нас дивна ситуація, оскільки ми підтримуємо «букву закону» і забуваємо про «дух закону». І це насправді так.

Тож спробуймо зрозуміти, що у нас – другий рік війни і почекаймо закону про мобілізацію.

У 2023 році видали 11 116 дозволів для перетину кордону

– Чи входить до вашої компетенції система «Шлях»?

– Це – пряма зона моєї відповідальності. Контрольна комісія, що вивчає це питання також активно працює.

– Чи можна сказати, що за системою «Шлях» виїхали ті, хто обманув, але перетнув кордон законно…

– Ні. За весь час від початку повномасштабного вторгнення Росії, наша комісія розглянула 23 190 звернень від юридичних осіб. Якщо ми говоримо безпосередньо про конкретних осіб, одне звернення може стосуватися кількох людей. Загальна цифра становить 49 290 осіб.

Згідно зі статистичними даними, у 2023 році Львівська ОВА видала 11 116 дозволів для безперешкодного перетину кордону. Цьогоріч ця цифра становить 295 дозволів.

Ми не володіємо і не можемо володіти інформацією про тих, хто не повернувся. Оперуємо інформацією про те, хто порушив термін перебування за кордоном. Не знаємо чи повернулися ці люди, оскільки це – повноваження правоохоронців та прикордонної служби. До прикладу, дозвіл дано на 30 днів. На 31-ий день люди не повернулися. Тих, хто порушив термін перебування за кордоном – 1793 людини. Це – 3,5%.    

55-57% звернень за системо «Шлях» отримують відмову

– Чи є серед тих 3,5% люди, котрі взагалі не мали права виїжджати за системою «Шлях»?

– Ми не здійснюємо такого обліку. Це не є компетенцією Львівської ОВА та комісії. Питання неповернення входить виключно до компетенції правоохоронних органів. До прикладу, якщо говорити про звернення правоохоронних органів, то за весь час у нас – 175 запитів щодо порушення законодавства, підробки документів тощо.

Зважаючи, що це питання є соціально чутливим і тут дійсно відбувалися порушення, ми ввели поняття ЕЦП (електронного цифрового підпису), до складу комісії залучили правоохоронців та прикордонників, подали низку змін до законодавчих актів, зокрема до Постанови №57, що передбачає можливість скористатися системою «Шлях».

Пам’ятаймо, що кожна обласна військова адміністрація включає людей в систему «Шлях». І коли нас запитують, чому наші цифри не звіряються з цифрами прикордонників, то все тому, що через Львівщину проїжджають люди з інших областей, Мінінтеграції, які також видають дозволи.

Нам вдалося знизити криву видачі дозволів на виїзд за кордон за системою «Шлях». Згідно зі статистикою, близько 55-57% отримують відмову. Річ у тім, що Постанова №57 про порядок перетину державного кордону України вимагає єдину мету виїзду за кордон в часи воєнного стану. Це – гуманітарна мета. Це не участь у виставках, змаганнях, не проведення конференцій, а виключно гуманітарна мета – привезення відповідних товарно-матеріальних цінностей у якості гуманітарної допомоги в Україну.       

– Тобто, якщо буде запит на участь у змаганнях чи культурному заході, ви не дасте дозволу?

– Якщо безпосередньо мені так напишуть, то я однозначно не дам позитивної відповіді. Ця процедура передбачає три складові. Перша – запит набувача гуманітарної допомоги (військова частина, школа, лікарня, поліклініка). Друга – наявні декларації тих осіб, які перетинають кордон. Третя – відповідні акти прийому-передачі. Все дуже просто.

Розмовляв Роман Шостак

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини