Маємо готуватися до тривалих відімкнень електроенергії, можливо на тиждень-два – ексміністр палива та енергетики

Фото: Planet Radio

Цієї зими ворог знову спробує бити по електропідстанціях та високовольтних мережах. Відтак українцям слід готуватися до відімкнень світла, що може тривати навіть до 2 тижнів. Також під загрозою і газотранспортна інфраструктура України.

Про це у програмі головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Іван Плачков, міністр палива та енергетики України (2005-2006 рр.), кандидат технічних наук.

Відеоверсія розмови – тут.

Будуть цілитися по підстанціях і високовольтних мережах

– По яких об’єктах електроенергії та електрогенерації України можуть цілитися росіяни?

– Вони однозначно готуються. Для цього розробляють різні плани та варіанти. Якщо говорити про електропостачання, то ймовірно вони будуть цілитися по генерації, опорних підстанціях, високовольтних мережах. Безумовно, що наші енергетики готуються. Вони виконали великий обсяг ремонтних та підготовчих робіт, пов’язаних з осінньо-зимовим періодом, облаштували захисні споруди. Також нам слід готуватися до ймовірних ударів по газотранспортній інфраструктурі.

Впевнений, що в країні проведено максимальну кількість заходів, відповідно до тих можливостей, які в нас були. Зокрема це стосується і посилення протиповітряної оборони для захисту інфраструктурних та енергетичних об’єктів. Проте ситуація може бути різною. Тож потрібно готуватися до відімкнень електроенергії як короткострокових, так і довгострокових – на тиждень-два. Це не виключено. Можуть бути проблеми із теплопостачанням. Особливо це стосуватиметься міст із централізованим теплопостачанням. Тож я радив би людям, котрі мають родичів або друзів у селах, домовлятися з ними про тимчасове проживання, допоки енергетики, в разі пошкоджень, відновлять тепло- чи електропостачання.  

– Цьогорічний зимовий період будемо проходити без залучення потужностей Каховської ГЕС. Як це вплине на енергобаланс країни?

– Звісно, негативно. Каховська ГЕС – найбільша електростанція в Європі. Ми втратили 6 енергоблоків. Порахуйте самі: 6 тисяч мегават це – половина споживання Україною сьогодні. Зараз ми споживаємо приблизно 12-13 тисяч мегават. Взимку цей показник підніметься до 14-15 тисяч мегават. Тобто втратити 6 тисяч мегават це – дуже багато. Але енергосистема балансується. Працюють всі інші блоки на атомних станціях. Підготувалися теплові електростанції. У нас є достатні запаси вугілля. Компанія ДТЕК імпортує вугілля з Польщі. Варто враховувати і той факт, що ми працюємо спільно з європейською системою. Якщо буде потреба покрити дефіцит, ми купуватимемо електроенергію в Європі. Тобто ми готуємося до різних варіантів. Хоча прогнозувати щось під час війни – дуже важко.      

– Нещодавно Міненерго оприлюднило заяву про те, що в Центренерго може не вистарчити вугілля. Як у цьому випадку вирішуватиметься проблема із нестачею цієї копалини?

– Приклад Центренерго це – приклад того, як не можна робити з компанією, що керується Фондом держмайна. За останні 4 роки змінилося 6 керівників Центренерго. Там немає належно підготовленого менеджменту… Загалом ситуація – абсолютно незрозуміла. Де Фонд Держмайна, де Центренерго з трьома потужними електростанціями?.. Там дуже неправильна ситуація, що спостерігається вже протягом 5 років. Я дивуюся і Міністерству енергетики, і уряду, чому вони не приділяють цьому належну увагу. Хоча, думаю, там можна навести порядок за 3-4 місяці.

Яка ситуація станом на зараз? Контрактів немає, вугілля немає. Значить будуть спалювати газ зі сховищ. Добре, що маємо 15 млрд кубометрів газу у підземних газових сховищах. Тобто Нафтогаз буде давати газ на енергоблоки Центренерго. Вони будуть його спалювати, платити не будуть, що своєю чергою призведе до нового накопичення боргів. На жаль, ми вміємо так працювати.

У наших сховищах – достатньо газу для проходження зими

– Ви згадали про 15 млрд кубометрів газу у підземних сховищах. Чи вистачить нам цих запасів?

– Цьогоріч Нафтогаз заявив, що ми повністю забезпечені власним газом. І це дійсно так. Адже і Нафтогаз, і приватні компанії збільшили обсяги видобутку. Маємо близько 15 млрд кубометрів газу. Навіть при холодній зимі, коли споживання зросте до 14 млрд кубометрів, цього буде цілком достатньо. І навіть з урахування того, що 3 млрд кубометрів це – газ не Нафтогазу, а трейдерів, за потреби ми можемо його купити. Окрім того, не варто забувати і про поточний видобуток газу, що забезпечуватиме основне споживання.  

– Ситуація на близькому Сході впливає, зокрема на паливний ринок. За останні місяці ціни на пальне в Україні стрімко зросли. Чого очікувати у найближчій перспективі?  

– Було очевидно, що загострення близькосхідного питання вплине на вартість нафтопродуктів. Впевнений, що ситуація вже почне стабілізуватися. Ринок реагує на такі катаклізми, але після них він стабілізується. До речі, після початку повномасштабного вторгнення в Росії неодноразово звучали прогнози про те, що не буде нафти, ціна на газ стрімко зросте, Європа замерзне… Однак тоді ціна на нафту стабілізувалася. Думаю, що й зараз ціна поступово стабілізується. Впевнений, що різких стрибків ціни не буде.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини