Головне розуміти, що потрібно хлопцям в окопах і швидко реагувати – засновниця благодійного фонду
- Неділя, 12 листопада 2023
Благодійні фонди, що забезпечують потреби військовослужбовців часто стикаються з низкою проблем, починаючи від довгих перевірок на митниці і закінчуючи небажанням військових частин брати на баланс надану допомогу. Але всі ці питання можна легко вирішувати. Головне розуміти, що чим швидше кожен виконає свою частину роботи, тим швидше будуть закриті потреби хлопців в окопах.
У цьому переконана Уляна Кузик, волонтерка та громадська діячка, засновниця Благодійної організації «Благодійний фонд Кузик Уляни», начальник Управління постачання ДУК «Правий сектор», довірена особа у допомозі з гуманітарними вантажами 67 ОМБР, гостя програми «GOпро…» на ТРК «Перший Західний».
Відеоверсія розмови – тут.
– Якщо порівнювати можливості волонтерів у 2014 році і зараз, що змінилося?
– У 2014 році ми були добровольцями на фронті. Доводилося самостійно шукати і купувати багато речей: форму, берці, термобілизну, навіть їжу. Коли після повномасштабного вторгнення ми ввійшли у склад ЗСУ, то вже щось мали. На початку на фронт ішло дуже багато людей. Ми їх вдягали, шукали для них розгрузки, берці, термобілизну і все інше. Але війна змінилася. Вона не така, якою була спочатку. Відтак змінилися технології та потреби. Зараз шукаємо РЕБівські системи, дрони, антидронові рушниці. На це все потрібні великі кошти.
Забезпечення військових з боку держави поліпшилося
– Тобто потреба в берцях, рукавицях вже не є такою великою?
– У нашій частині речова служба працює добре. Ми завчасно подаємо інформацію про потреби хлопців. На жаль, все видається по одній штуці. Часто буває, що після прильотів воно може згоріти в бліндажі. На такі випадки завжди маємо певний резерв. Допомагають благодійники з-за кордону. Вони стараються швидко дістати те, що потрібно і передати нам. Також свої нові речі часто приносять демобілізовані хлопці. Це все – дуже потрібно. Адже форма, рукавиці, взуття – не вічні і на рік цього не вистачає.
– Наскільки змінилося забезпечення військових з боку держави?
– Вона стало значно кращим. Зокрема це стосується і харчування. У нас немає проблем із продуктовим забезпеченням. Є м’ясо, риба та інші харчі. Я не раз їздила до хлопців і харчувалася разом з ними. Тож у цьому аспекті – все гаразд. Єдине, що інколи вони можуть захотіти енергетичні батончики або італійський тунець. Міністерством оборони України цього не передбачено. Але коли ми отримуємо такі ласощі з-за кордону, то обов’язково передаємо їх нашим військовим на позиції.
Гуманітарні вантажі не повинні пропадати на кордоні
– З 1 грудня 2023 року запрацюють нові правила ввезення гуманітарної допомоги. Як ви ставитеся до цих змін?
– Я – однозначно за чітку звітність, за те, щоб гуманітарні вантажі не пропадали на кордонах і щоб ми чітко розуміли алгоритм наших дій. Але є одна проблема: спершу приймають закон і лише потім запитують у волонтерів «чи вам таке підходить?» або не запитують взагалі. Тобто цей механізм потребує детального опрацювання. Адже не всі фонди вміють правильно вести бухгалтерію або ж мають у своєму штаті кваліфікованого юриста. Великим фондам буде легше вирішувати ці питання. Проте нам буде важко. Ми, як «універсальний волонтер»: шукаємо, вантажимо, передаємо і звітуємо. Звісно, справлялися з цим багато років, впораємося і зараз. Але все має бути чітко та доступно.
– Йдеться про те, що кожен матиме електронний кабінет? Як це працюватиме?
– Як я розумію, у кожного фонду має бути електронний кабінет. І кожен фонд повинен завчасно подавати митну декларацію. Тобто благодійник, який везе гуманітарну допомогу повинен все порахувати, надіслати мені цей перелік, я відповідно до цього повинна заповнити митну декларацію і передати її на митницю. Відтак, коли водій приїде на митницю, у базі даних вже повинна відображатися вся необхідна інформація.
Але, скажімо, мої партнери в Німеччині кажуть, що їм це буде важко, бо інколи довантажуються в дорозі або в останній момент до загального вантажу додається щось необхідне. Виходить, що фура стоятиме під кордоном, допоки я не зроблю митну декларацію.
Починають з волонтерів. Але хіба на митниці все так проїде? Ми всі знаємо про корупцію і нема що тут приховувати. Хто дасть гроші на митниці, той провезе свій вантаж. А маленькі фонди, які не знають, що робити, будуть зі своїм вантажем стояти.
Дрони на фронті – розхідний матеріал
– Але ці зміни у правилах ввезення гуманітарної допомоги покликані зменшити розкрадання. Як взагалі можна вкрасти гуманітарний вантаж?
– Я теж цього не розумію. До прикладу, якщо ми веземо гуманітарний вантаж, то даємо водію лист від благодійного фонду із переліком усього, що веземо. З митниці мені часто телефонували, як керівнику фонду і уточняли. Тобто все чітко перевірялося.
– Зараз чуємо багато про те, що захисникам потрібні дрони, РЕБи. І це – з бюджетів територіальних громад обласних адміністрацій. Невже Міністерство оборони України і армія не справляються із цими задачами?
– Міністерство оборони України дійсно не справляється. Річ у тім, що дрони це – розхідний матеріал. Вони потрібні постійно. Звісно, місцевість також має значення. До прикладу, там, де стоїть наша бригада – ліс. Ми постійно втрачаємо безпілотники, тому вони постійно нам потрібні.
Субвенції на потреби військових потрібно швидко освоїти
– Чи є загроза, що під кінець календарного року військові частини не зможуть використати залишки субвенції?
– Це може статися у тому випадку, якщо служби у військових частинах недопрацьовують. У нас також були випадки, коли ми відповідно до акту, передавали у військову частину допомогу, а нам цей акт не підписували. Мені самій доводилося їздити мало не на лінію фронту, шукати командирів, щоб поставити цю допомогу на баланс. Служби повинні розуміти, що є певні фінансові та юридичні процедури, яких потрібно дотримуватися.
Тобто це – ціла система. Люди повинні розуміти, що гроші потрібно швидко освоїти: знайти те, що потрібно, купити і передати хлопцям на позиції. Але чи всі це встигають зробити?.. Я сумніваюся.
– Що б ви порадили службам, аби їхня робота була більш ефективною?
– Насамперед, чітко формулювати звернення в держоргани. Тобто у військовій частині повинні розуміти, що саме вони хочуть закупити. До прикладу, військова частина потребує дронів. Для цього потрібно сформувати лист, вказати номер, банківський рахунок військової частини. На той момент начальник служби БПЛА повинен чітко розуміти, які саме дрони потрібні і де вони будуть їх купувати. Далі подають заявку… Насправді, це довга процедура, але тут немає нічого складного. Головне – мати бажання.
– Чому багато військових частин не хочуть брати на баланс допомогу, привезену волонтерами?
– Військові частини можуть взяти на баланс усе, що привозять волонтери. Просто служби, які мають цим займатися повинні працювати, а головне – розуміти, що це потрібно хлопцям в окопах. Якщо ми це розуміємо, то в штабі це також повинні розуміти.
Розмовляв Олег Радик
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин