Старт опалювального сезону: як Львівщина, Житомирщина та Дніпропетровщина підготувалися до зими

Фото: Новини Live

Цьогоріч на Львівщині окрім стаціонарних засобів ППО діятиме 60 мобільних груп з крупнокаліберними кулеметами, які вестимуть боротьбу із «Шахедами». У стані війни таке підсилення протиповітряної оборони є одним із компонентів захисту критичної інфраструктури та стабільного проходження опалювального сезону.

Як готуються до зими у Львівській, Житомирській та Дніпропетровській областях; для чого Житомирщина закуповує мобільні котельні; чому не поспішають виїжджати з регіону мешканці Нікополя; чи загрожує Львівщині повний блекаут?

Про це у програмі Синергія областей на ТРК «Перший Західний» розповіли Максим Козицький, начальник Львівської ОВА, Віталій Бунечко, начальник Житомирської ОВА та Володимир Орлов, перший заступник голови Дніпропетровської ОВА.

Відеоверсія розмови – тут.

Львівщина повністю готова до опалювального сезону

– Наскільки Львівщина готова до опалювального сезону?

– Максим Козицький: Ми повністю готові до початку опалювального сезону. Адже планова підготовка триває від закінчення попереднього опалювального сезону і має вийти на 100% готовності на новий опалювальний сезон.

Станом на зараз в області готові 1682 котельні. За зниження температури ми одразу включимо опалення та розпочнемо опалювальний сезон. Також для області заготовлені додаткові джерела живлення і тверде паливо у вигляді щепи, вугілля та пелетів.   

– Яким напрямам роботи зараз приділяєте найбільше уваги?

– Якщо говорити про зиму, то основна увага має бути приділена об’єктам електропостачання, водопостачання та водовідведення. Це – три основні фактори, які ми повинні забезпечити під час проходження опалювального сезону.

Житомирщина готується до можливих ворожих обстрілів

– Якою є ситуація з підготовкою до опалювального сезону на Житомирщині? Як на цей процес впливає сусідство з Білоруссю?

– Віталій Бунечко: Житомирщина, так само як і Львівщина, на 100% готова до опалювального сезону. Минулоріч, за оцінкою НКРЕКП (національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), Житомирщина найкраще пройшла опалювальний сезон, з найменшою кількістю скарг від населення. Хочеться, щоб так було і цього року.

Заразом готуємося до викликів, пов’язаних з можливими ворожими обстрілами. У цих випадках даватимемо гідну відсіч. Велику увагу приділяємо військовій компоненті – захисту об’єктів критичної інфраструктури.

Минулого року більше уваги акцентували на захисті кордону. Кількість наших військових і фортифікаційних споруд на кордоні значно зросла. Коли у 2022-2023 роках була загроза наступу ворога з боку Білорусі, нам вдалося втримати кордон. Готуючись до прийдешньої зими, також приділяли цьому належну увагу. Впевнений, що зможемо захистити наших громадян від ймовірних загроз з боку Білорусі.

– Чи є у вас план дій на випадок, якщо область залишитися без електроенергії?

– Ми готуємо альтернативні способи подачі електроенергії. Нашим сусідом є Київщина з якою ми включені в одну мережу. Минулоріч нам вдалося переключати перетоки і пройти сезон з найменшими втратами.

Звісно, ми готуємося до різних варіантів, зокрема до довгого блекауту. Усі наші об’єкти соціальної інфраструктури забезпечені генераторами. І якщо ворог завдаватиме масованих ударів по наших об’єктах і нищитиме нашу енергосистему, ми все одно пройдемо цей опалювальний сезон.

На Дніпропетровщині вже діють Пункти Незламності

– Дніпропетровщина весь час перебуває під обстрілами. Як це впливає на підготовку до зими?

Володимир Орлов: Дніпропетровська область також підготовлена до опалювального сезону на 100%. Ми провели всі роботи на обласному рівні, на рівні громад працюють відповідні комісії. Ми зробили пробні пуски, провели ревізію обладнання, замінили аварійні труби.

Критична інфраструктура області на 100% забезпечена альтернативними джерелами. Генераторами забезпечено майже 70% шкіл, 30% дитячих садочків. Розуміємо, що в разі настання блекаутів ніхто дітей до шкільних та дошкільних освітніх закладів не поведе. За таких умов будемо переглядати графіки їхньої роботи. 

Окрім того, провели ревізію Пунктів Незламності. Станом на зараз, в області відкрито 1300 таких пунктів, ще понад 400 діють на базі обласної військової адміністрації, районних військових адміністрацій та громад. Понад 50 пунктів обігріву відкрили органи Нацполіції. Також стаціонарні та мобільні Пункти Незламності розгорнули ДСНС. Окрім того, до ініціативи підключився відповідальний бізнес, аптеки, фінансові установи, АЗС. Робимо все можливе, аби у випадку нештатної ситуації не залишити людей на самоті.

– Віцепрем’єр-міністр, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що мешканці прифронтових територій і там, де тривають бойові дії, можуть безоплатно отримати дрова. Зокрема це стосується і Дніпропетровщини…

– Насамперед це стосується мешканців Синельниківського району та Нікопольщини. Цим питанням займається один із департаментів соціального захисту. Маємо вже певні заявки. Проблем із реалізацією цього механізму у нас немає.

У Житомирі побільшає котелень на альтернативному паливі

– У деяких районах Житомира встановили котельні, що працюватимуть на альтернативному паливі, відтак не залежатимуть від природного газу… 

Віталій Бунечко: Щороку ми зменшуємо використання блакитного палива на 10%. Цього року переводимо на альтернативні джерела наші заклади освіти. Встановлюємо котли, що працюють на пелетах, дровах.

У Житомирі триває заміна газового обладнання на котли, що працюють на альтернативних видах палива.

– Також в обласному центрі Житомирщини будуть встановлювати модульні котельні. Зокрема, це здійснюватимуть за умов відсутності газу у тих районах, де немає котелень на альтернативному паливі. На чому вони працюють? 

– У Житомирі є виробник таких модульних котелень. За необхідності вони працюють і на дровах, і на щепі. У разі відімкнень електроенергії, у нас є можливість придбання такого обладнання.

На Львівщині діятиме 30 мобільних груп для збиття «Шахедів»

– Раніше міський голова Львова зробив гучну заяву про два місяці можливого блекауту. Згодом були уточнення цієї інформації. Але чи обговорюєте ви з енергетиками таку ситуацію?  

– Максим Козицький: Ми пережили важку попередню зиму. Не думаю, що ця буде легшою. Точно матимемо і графіки аварійних відключень, і графіки погодинних відключень. Наше завдання полягає в тому, щоб пройти цей сезон правильно та системно. Для цього робимо все належне. Зокрема, створили чат-бот, що працює на базі «Львівобленерго». У ньому повідомлятимуть про графіки відключень. Прагнемо, щоб підприємства та громадськість отримували оперативну, коректну та чітку інформацію.

Чи можемо ми прогнозувати, що буде повний блекаут? Ми маємо прогнозувати цю можливість, але водночас повинні зробити все можливе, аби він не відбувся. Також ми повинні враховувати трансформаторну потужність чи потужність споживання, яку може витримувати система. Пік споживання Львівської області – близько 1000 мегаВат/год. Трансформаторна потужність, встановлена минулого року – 1200 мегаВат/год. Тобто у нас було майже 20% запасу трансформаторної потужності. За даними Укренерго, трансформаторна потужність, що була встановлена на Львівщині цьогоріч – 1600 мегаВат/год. Що це означає? Якщо ворог виведе з ладу одні підстанції, це дасть можливість підключати за тимчасовими схемами інші підстанції і подавати світло.

Однак слід пам’ятати, що ворог збільшує виробництво дронів. Відтак має змогу атакувати і безпілотниками, і ракетами. Цьогоріч Львівщина вже зазнала дронової атаки. Відтак мусимо говорити про другу компоненту – підсилення ППО.

Станом на зараз, у кожній області створюються спеціальні підрозділи, які повинні боротися зі «Шахедами». У Львівській області такий підрозділ формується на базі ПвК «Захід». Загалом до 20 жовтня має бути сформовано 30 мобільних груп для збиття «Шахедів». Однак ми поставили перед собою завдання подвоїти вказану потужність. Відтак до кінця жовтня плануємо створити 60 мобільних груп для збиття цих безпілотників.

У розпорядженні людей, котрі входитимуть у ці групи, будуть пікапи зі встановленими стаціонарними турелями та прикріпленими крупнокаліберними кулеметами з приладами нічного бачення. Також у них будуть планшети на яких одномоментно відображатимуться усі цілі, що рухаються в певному секторі, лазерні указки, тепловізори і прожектори.

Для нас критично важливо забезпечити людей водовідведенням, водопостачанням, електроенергією і теплом. І цей комплекс ППО повинен забезпечити діяльність критичної інфраструктури, а саме: 8 найбільших підстанцій Укренерго, 22 менші підстанції Обленерго, водопостачання міст, 16 Теплокомуненерго більших міст, 1682 котельні про які я вже згадував. Окрім того, це – підприємства і заводи.     

– Чи вдалося після ворожих обстрілів відновити енергетичну систему Львівщини?

– Ми ще не відновили її на 100%, але якщо говорити про трансформаторну потужність, то цієї зими вона буде навіть більшою. Відтак зможемо витримувати більші навантаження мережі. Також є чимало інших компонентів: схеми, приєднання, щити управління, які теж постраждали. На деяке обладнання ми очікуємо досі. Заразом ми навчилися маневрувати. Можливо нам не завжди потрібно все відновлювати. Достатньо частину обладнання тримати в резерві для того, щоб у разі потреби змінити чи доставити його. Це – маневрений запас, який є в наявності Укренерго.    

Проєкт «Пліч-о-пліч» – синергія в допомозі Херсонщині

– Житомирщина – учасник програми «Пліч-о-пліч», в межах якої допомагаєте відновлювати житло на Херсонщині. Розкажіть про це детальніше.

Віталій Бунечко: Коли голова Херсонської ОВА звернувся з проханням допомогти, оскільки бракувало робочих рук, бригад, автомобілів, ми не могли залишатися осторонь.

Мені приємно, що і ми, і Львівщина, і Дніпропетровська область пліч-о-пліч з Херсонщиною допомагаємо відновлювати зруйновані будинки. Зокрема це стосується Олександрівки. Спершу люди скептично сприймали наших будівельників, але коли змогли повернутися до своїх осель, то дякували зі сльозами на очах. Окрім того, бригади наших енергетиків працювали у Херсоні.  

До цього однаково відповідально поставилися і фахівці зі Львівщини, і з Дніпропетровщини. Саме це і є прикладом справжньої синергії. 

– Львівщина, так само як Житомирщина і Дніпропетровщина, долучається до проєкту «Пліч-о-пліч» та допомагає Херсонщині. Чому обрали саме цю область?

Максим Козицький: У цьому проєкті є області-патрони, долучені до відновлення певних населених пунктів на Херсонщині. Це – одна з найбільш постраждалих областей, що повністю контролюється Україною. Люди повертаються до своїх домівок в яких дуже часто немає ані вікон, ані даху. Наше завдання – дати людям можливість жити на українській землі.

Зараз підрядники з Львівської області відновлюють 3 населені пункти на першому етапі. На другому етапі буде більша кількість населених пунктів.

Для цих 3 населених пунктів ми перерахували кошти з обласного бюджету на обласну адміністрацію Херсонщини. Далі їх перераховують на ті населені пункти, де працюють підрядники з Львівської області. Ми відправляємо наших архітекторів, які проводять обстеження, складають дефектні акти і кажуть, що потрібно зробити, аби будинки були придатними для проживання. Опісля підрядники, організації, будівельні компанії Львівської області заходять в населений пункт, розприділяють  між собою вулиці та будинки. Дякую бізнесу, який не залишається осторонь. Зокрема, ми безкоштовно отримали від бізнесу для Херсонщини тисячі вікон.

Тож коштом обласного бюджету, соціально відповідального бізнесу та участі будівельних компаній, підрядних організацій, архітекторів, котрі погодилися їхати на Південь, здійснюються ці ремонти. Часто роблять це під обстрілами.

Думаю, що на другому етапі буде створено державну програму фінансування. Це дозволить збільшити кількість об’єктів, які можна буде відремонтувати.

Але з нашої сторони потрібно буде залучити ще більшу кількість підрядників, які не боятимуться їхати на Південь.

Мешканці Нікополя не поспішають покидати своїх домівок

– Громади Дніпропетровщини також щодня потерпають від обстрілів. Оселі місцевих мешканців зазнають руйнувань. Чи допомагає обласна влада із відновленням житла?

Володимир Орлов: У містах, де тривають постійні обстріли, міська влада робить все, аби допомогти. На ці потреби виділяємо кошти з обласного бюджету. Також виплачуємо по 300 тис. грн родинам людини, котра загинула внаслідок ракетного або артилерійського обстрілу. Ми не залишаємо наших мешканців насамоті з проблемами і робимо все, аби люди відчували, що влада присутня в регіоні. 

– Чи розробляє Дніпропетровщина, на випадок виникнення критичної ситуації, план евакуації населення?   

Такий план евакуації був розроблений ще на початку повномасштабного вторгнення. Але, скажімо, Нікопольщина обстрілюється щодня. Нас щодня запитують про те, чи виїжджають мешканці Нікополя? Ні. Люди вже звикли до цієї ситуації.

Попри все, наша область прийняла дуже багато внутрішньо переміщених осіб. Лише офіційно зареєстрованих ВПО – 400 тис. переселенців.

Тож всі маршрути розроблено. Ситуацію тримаємо під контролем. Необхідності розробляти якісь додаткові плани поки що немає.

Львівщина готова приймати переселенців з інших регіонів

– На Львівщині також може побільшати українців, які будуть змушені втікати від дій ворога. Чи може регіон прийняти ще більше українців з числа ВПО?

Максим Козицький: У червні 2022 року на Львівщині перебувало близько 630 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Зараз, згідно з офіційними даними – близько 280 тисяч людей, за неофіційними – 350-400 тисяч українців.

Маємо можливість приймати людей та створюємо для них хороші умови проживання. На Львівщині діє обласна програма відновлення гуртожитків профтехосвіти. Минулоріч було створено близько 3500 комфортних і якісних місць. Цього року у стадії ремонту перебуває близько 20 об’єктів. Залучено близько 40 міжнародних, благодійних організацій, які допомагають відновлювати житло чи гуртожитки для потребуючих людей. Ми готові приймати українців з інших регіонів і будемо раді бачити кожного, хто приїде до нас і відчує Різдво у Львові.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини