На Марсовому полі розпочали демонтаж плит центральної алеї – Святослав Шеремета

Фото: ЛОР

На Марсовому полі Личаківського цвинтаря розпочався другий етап з ексгумації поховань радянського періоду. Під час нього проводиться демонтаж плит центральної алеї та бетонного покриття. Після чого буде проведена ексгумація та перепоховання останків. А на місці мають облаштувати Меморіальний комплекс Героїв України.

Про це в ефірі програми «Головне за день» на «Першому  Західному» розповів депутат Львівської обласної ради,  керівник Комунального підприємства Львівської обласної ради «Меморіально-пошуковий центр «Доля», депутат Святослав Шеремета.

«Станом на сьогодні ми вже почали ексгумаційні дослідження і вже ексгумовано 24 останки з центральної алеї.  В цьому році – це наймасовіша ексгумація, яка відбувалась на Львівщині. Але якщо говорити про діяльність нашого «Меморіально-пошукового центру «Доля», то це друга за кількістю ексгумованих останків експедиція тому, що більше було ексгумовано жертв політичних репресій у місті Львові в 6-ому Топольному провулку, де було колишнє кладовище НКВС. Впродовж трьох років там було ексгумовано понад 1000 останків жертв політичних репресій, яких ховали на цьому спецкладовищі», – пояснює Святослав Шеремета.

За його словами, коли пошуковці приступали до роботи, вони були переконані, що на Марсовому полі знайдуть поховання Першої Світової війни, бо раніше на цьому місці якраз було велике кладовище воїнів Першої Світової війни. В міжвоєнний період Польщею там була проведена так звана камасація і ексгумація.

«Коли ми провели дослідження, то з 653 останків – 29  відносяться до періоду Першої Світової війни, а решта – це або Друга Світова війна, або повоєнний період. Ми проаналізували архівні матеріали, де вказані роки, зокрема, певна кількість з 1944 року, а в основному це – 1945-1949. Декілька останків датуються навіть 1956 роком. Також супроводжуючий матеріал, який ми знаходили на газоні, дозволяв стверджувати, що це поховання вже повоєнного періоду», – розповідає пошуковець.

За його словами, працівники знайшли архівні фотографії, які підтверджують, що у верхній частині Марсового поля йшли ряди поховань вже радянського періоду.  Більшість похованих там – це військовослужбовці НКВС, які боролися з українським визвольним рухом.

Але він також зазначає, що коли в 70-х роках радянська влада споруджувала меморіал, ніхто не займався перепохованням і увічненням пам’яті тих, хто тут лежав. Просто розрівняли надгробки і прикопали землею. Очевидці розповідали пошуковцям, що пам’ятають, як в ті роки тут їздив бульдозер і все розрівнював.

«Нам було дуже цікаво, чи радянська влада, споруджуючи оцей  меморіал у 1972 році, підійшла з належною пошаною до загиблих, які там лежать. Зараз, коли демонтовані усі плити, дослідження показують, що ряди поховань йшли і бетон був залитий по похованнях», – говорить Святослав Шеремета.

Після завершення всіх ексгумаційних робіт відбудеться церемонія перепоховання останків на іншому кладовищі Львова. Відтак, Україна, на думку Шеремети, вчиняє гуманніше щодо останків радянських військових, аніж сама радянська влада.

оренда квартири Львів

Новини