На нашій відповідальності – продовження підтримки України аж до перемоги – посол Великої Британії в НАТО
- Неділя, 10 березня 2024
Велика Британія стала першою державою із Групи Семи, яка підписала двосторонній безпековий договір з Україною. Для неї це – перший договір, що передбачає 100-річне партнерство.
Окрім того, Великобританія була першою, хто надав Україні летальне озброєння ще до початку повномасштабного вторгнення. Британці і надалі планують збільшувати підтримку України. Зокрема цьогоріч Лондон надасть допомоги на 2,5 млрд фунтів стерлінгів. Більшість союзників по НАТО також не залишаться осторонь. Та чи буде цього достатньо, якщо США більше не допомагатимуть українцям відстоювати свою державу?
Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів посол Великої Британії в НАТО Девід Кворрі.
Відеоверсія розмови – тут.
– Зважаючи, що допомога з боку США поки призупинена, чи готові союзники компенсувати її для України?
– Сподіваємося, що Конгрес затвердить додаткове фінансування для України і допомога від США продовжиться. США, разом з Великою Британією та іншими державами Європи проявили у цьому питанні справжнє лідерство. Допомога Україні і надалі має бути спільним колективним зусиллям. Велика Британія і надалі буде збільшувати підтримку України. Проте для нас важливо, щоб США також допомагали.
Лондон надасть Україні допомоги на 2,5 млрд фунтів стерлінгів
– А як ситуація із допомогою від США впливає на інших членів НАТО щодо підтримки України?
– Нещодавно ЄС затвердив фінансову допомогу Україні на 50 млрд євро. Наш прем’єр-міністр Ріші Сунак відвідував Київ та спілкувався з президентом Володимиром Зеленським. Він заявив, що Лондон цього року надасть допомоги на 2,5 млрд фунтів стерлінгів. Ця сума – найбільша, яку ми виділяли. Тож є багато нових зобов’язань від партнерів по НАТО та інших держав щодо допомоги Україні.
– Чи бачите ви ознаки того, що західна допомога для України послаблюється?
– Я так не думаю. Якщо згадати, що було 2 роки тому, коли Путін розпочав своє повномасштабне вторгнення, то ви побачите, скільки підтримки було надано Україні від Європи та США.
Я давно чую меседж у НАТО, що союзники рішучі у підтримці України. Справді, інколи важко знайти нові боєприпаси, адже ми вже надали дуже багато амуніції і вичерпали дуже багато власних запасів. Але я відчуваю політичне зобов’язання підтримувати Україну до перемоги
Захід має засоби, щоб підтримувати Україну
– Ви згадали про брак боєприпасів. Чи є конкретний план зі збільшення їх виробництва? І чи зможе Європа допомогти Україні із артилерійськими снарядами?
– Минулого року на Вільнюському саміті ми погодили виробничий план для оборонної промисловості. Цей план має на меті допомогти усім союзникам збільшити виробничий потенціал. Із війни в Україні ми винесли важливі уроки. Ми допустили, що запаси амуніції наблизилися до дуже низького рівня. Окрім того, ми зменшили потенціал нашої оборонно-промислової бази. Зараз ведеться дуже багато роботи, щоб упевнитися, що ми можемо підтримувати себе, власну оборону та Україну в майбутньому. Владімір Путін має розуміти, що Захід не лише відданий підтримці України, а й має засоби, щоб це робити, зокрема шляхом посилення власної індустріальної бази. Нещодавно Україну відвідали представники британських оборонних компаній. Вони вивчають можливість будівництва власних виробництв на території України для підтримки української оборонно-промислової бази.
– Чи є готовність надавати Україні політичну та військову підтримку аж до закінчення війни?
– Думаю, що так. Пишаюся тим, що у політичній спільноті Великої Британії досі залишається потужний рівень підтримки України. Це саме відчувається і в НАТО. Люди в НАТО розуміють, що Україна б’ється не лише за власну свободу, суверенітет та територіальну цілісність, а й за європейську безпеку. Існує реальна відданість та рішучість бути разом з Україною стільки, скільки буде потрібно.
Україна і Британія підписали договір про 100-річне партнерство
– Україна та Велика Британія підписали договір про безпекові гарантії. Які найважливіші положення цього документа, що дійсно можуть вплинути на ситуацію в Україні?
– Ми пишаємося тим, що стали першою державою із Групи Cеми, яка підписала двосторонній безпековий договір з Україною. Ми також були першими, хто надав Україні летальне озброєння ще до початку повномасштабного вторгнення.
Цей договір є комплексним та широким. Важливим є положення про те, що Велика Британія прийде на допомогу Україні у разі майбутніх криз. Багато речей у цьому договорі стосуються співпраці щодо оборонної промисловості, кібербезпеки, економіки та відбудови. Цей договір є підтвердженням нашого бажання побудувати 100-річне партнерство з Україною. У нас з ніким у світі немає планів вибудовувати 100-річне партнерство.
– А чи готовий уряд Великої Британії взяти на себе лідерство у підтримці України у разі кардинальної зміни зовнішньої політики з боку США?
– Як я вже зазначив, ми сподіваємося, що США продовжать підтримку України. Очікую цього. Але нам усім слід посилювати допомогу Україні. Адже це буде ще один тяжкий рік на полі бою. Розуміємо, що це означатиме для народу України. Однак саме на нашій відповідальності – продовження підтримки України аж до перемоги. І це є нашим зобов’язанням.
Путін може закінчити цю війну хоч завтра
– Яким має бути меседж НАТО до президента Владіміра Путіна, який розраховує на довгу війну на виснаження?
– Політично ми віддані підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. У нас є відповідні засоби для того, щоб допомогти Україні перемогти у цій боротьбі. Він вважає, що може перечекати Захід та нашу підтримку України. Однак він фундаментально у цьому помиляється.
– Чи вірите, що цей політичний меседж може вплинути на його розрахунки?
– Президент Путін може закінчити цю війну хоч завтра, якщо він вирішить це зробити. Він може закінчити війну шляхом виведення своїх військ з України. Заразом на нашій відповідальності є те, щоб показати йому, що ми – разом із Україною стільки, скільки потрібно. Це – найкращий шлях для того, щоб змінити його думку та досягти прийнятного результату.
– Чи використовує Захід достатньо інструментів для того, щоб переконати його закінчити війну?
– Ми вже наклали найбільш жорсткі санкції на Росію, які я коли-небудь бачив за час своєї дипломатичної кар’єри. Ми дуже натиснули на російську економіку. Європа ухвалила дуже важливі рішення і позбулася своєї залежності від російських вуглеводнів. Думаю, що зараз актом відчаю Путіна є те, що він вибудовує партнерство з Північною Кореєю та Іраном. Це точно не є сигналом сили з боку Росії. Це є сигналом слабкості.
Створення Ради Україна-НАТО наближає Україну до Альянсу
– На вашу думку, які найбільші досягнення Ради Україна-НАТО?
– Ми вітаємо створення Ради Україна-НАТО, що відбулося минулоріч на Вільнюському саміті. Ця Рада вже збиралася декілька разів, особливо після атак росіян по українській енергетиці. Рада вже проробила багато роботи. Вона підтримує здійснення реформ Україною та допомагає підтримувати оборонно-промислову базу України. А найважливіше, що таким чином ми наближаємо Україну до НАТО.
Якщо говорити про практичну роботу Ради, то це допомога Україні в тому, щоб стати більш взаємосумісною із НАТО, зокрема шляхом переходу ЗСУ до стандартів НАТО та допомоги Україні щодо реформ у сфері оборони.
– Чи може робота Ради Україна-НАТО змінити ситуацію в Україні, зокрема на полі бою?
– Не думаю, що сама Рада Україна-НАТО може кардинально вплинути на ситуацію на фронті. Але важливим є зміст того, як Рада допомагає Україні. Ще один важливий посил Ради полягає у тому, що ми хочемо, аби Україна стала членом НАТО. Надіємося, що Україна стає все ближчою до НАТО.
Підтримка України буде однією з тем Вашингтонського саміту
– Чи відбуваються перемовини між членами НАТО про будь-яке рішення щодо членства України в Альянсі?
– До Вашингтонського саміту ще 5 місяців. Підготовча робота вже розпочинається. Але поки не ведуться детальні перемовини про те, якими мають бути результати саміту. Заразом зрозуміло те, що підтримка України з боку НАТО буде однією з найважливіших тем на порядку денному.
– Що саме передбачає підготовча робота до Вашингтонського саміту?
– Уряд Великої Британії хотів би, що НАТО робило більше для підтримки України та наближало її до Альянсу. Окрім цього, зараз в нас є декілька програм у співпраці з Україною на підтримку оборонної промисловості України та військових зусиль України. Хотіли б бачити прогрес у вибудові дуже практичних відносин між Україною та НАТО. Усе для того, щоб не лише допомогти Україні у короткостроковій перспективі під час війни, а й у майбутньому, коли, як ми очікуємо, Україна має стати повноправним членом НАТО.
Поки в Україні триває війна, запрошення до НАТО не буде
– Чи можуть українці очікувати будь-якого прориву у питанні членства в НАТО вже цього року?
– Якщо в липні активні бойові дії будуть і надалі продовжуватися, сумніваюся, що ми побачимо будь-який суттєвий крок вперед щодо цього. Союзники розуміють, що не можуть запросити до НАТО Україну в час війни. Але ми хочемо показати, що шлях України до членства в НАТО стає коротшим і Україна стає ближчою до НАТО. До того ж, прагнемо забезпечити більш практичну підтримку України з боку НАТО впродовж цієї жахливої війни.
– Чи є якісь варіанти для України стати членом НАТО навіть під час війни?
– Це було б складно зробити, поки триває війна. Адже війна може розширитися і стати протистоянням Росії проти НАТО. Ми всі хотіли б уникнути такого. Але це в жодному разі не зменшує нашу відданість тому, що Україна врешті-решт стане членом НАТО.
Наш прем’єр-міністр заявляв, що Україна має право стати членом НАТО. Окрім цього, наш двосторонній договір про гарантії безпеки з Україною є ще одним кроком до членства України в НАТО. Просто це складно зробити саме зараз, коли триває війна.
Україну запросять до НАТО, коли будуть виконані всі умови
– Посол США в НАТО Джуліан Сміт заявила, що не очікує того, що Україну запросять до членства в НАТО на саміті у Вашингтоні. Що ви про це думаєте?
– Минулого року у Вільнюсі союзники досить чітко заявили, що Україну запросять до НАТО, коли будуть виконані відповідні умови. Поки не бачимо, що всі ці умови будуть виконані до саміту у Вашингтоні. Заразом нам не слід фокусуватися лише на питанні членства України в НАТО та ігнорувати інші позитивні речі, що відбуваються у межах співпраці України з НАТО.
Розумію чому люди в Україні хочуть членства в НАТО. Наш головний посил у тому, що Україна стає все ближчою до НАТО. Натомість НАТО робить все більше на підтримку України у цій війні та у довгостроковій перспективі.
– Якими бачите наступні дії НАТО щодо підтримки України та її військових зусиль?
– Є багато різних напрямів на яких можна посилити цю роботу. Як я вже говорив, для нас пріоритетом є оборонно-промислова співпраця. Окрім цього, важливо підтримувати розвиток українських оборонних інституцій. Важливою річчю є допомога Україні у здійсненні реформ у сфері оборони. Розумію, що це важко робити під час війни. Слід віддати Україні належне за те, що вона на це спроможна. Уся ця робота точно скорочує шлях України до членства в НАТО.
Рівень підтримки України серед британців залишається високим
– Чи може Україна очікувати нових рішень щодо військової допомоги від уряду Великої Британії?
– Нещодавно ми підписали двосторонній договір про гарантії безпеки з Україною. Прем’єр-міністр підтвердив, що цього року ми надамо безпекової допомоги Україні на 2,5 млрд фунтів стерлінгів. Вважаю, ми вже зробили дуже великий анонс щодо підтримки України на цей рік. Втім для Великої Британії важливо продовжувати бути одним із найпотужніших союзників.
– Чи відчуває британське суспільство втому від війни в Україні? І чи досі суспільна думка потужно підтримує надання військової допомоги Україні?
– Пишаюся, що суспільство Великої Британії продовжує потужно підтримувати Україну. Згідно зі соціологічними опитуваннями, рівень підтримки України залишається дуже високим. Вважаю, що люди у Великій Британії дійсно розуміють про що ця війна. Народ розуміє, що Україна б’ється за свою свободу, цінності, суверенітет та територіальну цілісність. Таким чином Україна б’ється за всі європейські цінності. Вважаю, що суспільство Британії дійсно розуміє моральну сторону підтримки України.
Люди розуміють, що таке бути наодинці та боротися за все дороге для рідної країни: політичну єдність та цінності. Коли люди згадують 1940 рік, то пам’ятають, що Британія наодинці боролася проти тиранії в Європі. Люди бачать багато схожого між цією історією та боротьбою України.
Перемовини з Росією це – суверенне рішення України
– Чи може уряд Великої Британії вплинути на суспільну думку в союзницьких державах про допомогу Україні?
– З самого початку цієї війни ми відчували, що Велика Британія має показати своє лідерство і те, що підтримувати Україну не лише правильно, а й ефективно з практичної точки зору. Ми можемо це робити, а Україна може перемогти. Важливо показати, що в нас на Заході є всі засоби для реалізації цього. Думаю, ми й надалі будемо демонструвати моральне і політичне лідерство на підтримку України. Найважливіше, ми віримо в те, що Україна може перемогти у цій війні. І ми можемо надати Україні засоби для досягнення перемоги. Просто слід нагадувати собі те, що підтримувати Україну – правильно та можливо з практичної точки зору.
– Чи є тиск з боку союзників на Україну щодо проведення перемовин з Росією на цьому етапі?
– Немає жодного тиску на Україну щодо проведення перемовин з Росією. Не очікую такого тиску і в майбутньому. Це має бути суверенним рішенням України. Ми всі сподіваємося, що вдасться домовитися про завершення війни в Україні. Але це вирішувати лише Україні та Українцям, зокрема, коли їх проводити та за яких умов. Річ у тім, що від цього залежить свобода, суверенітет та територіальна цілісність України. І ніхто із нас не може чинити будь-якого тиску ззовні і казати, коли та як вести перемовини.
Росіяни вже довгий час намагаються розкручувати цю історію. Вони говорять про те, що після початку війни західні союзники відмовили Україну від участі у перемовинах. Це – неправда. Адже це було рішенням України. Ми його підтримали так, як підтримуємо Україну сьогодні.
– Яким є ваш особистий меседж для України в цей складний час?
– Зараз дійсно складний час для України. Побоююсь того, що 2024 рік буде ще одним складним роком для України. Моїм меседжем від Сполученого Королівства є те, що ми були разом із Україною ще до повномасштабного вторгнення, проводячи тренування та надаючи необхідне обладнання. Будемо й надалі разом із Україною до перемоги та після неї. Саме тому наш прем’єр-міністр зацікавлений у 100-річному партнерстві з Україною. Він хоче продемонструвати, що ми разом із вами впродовж усього вашого шляху.
Розмовляв Даніель Ткіє
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- Більше новин