«На відключення дається 15 хвилин». У Львівській ОВА розповіли про ліміти на електроенергію та її економію

Фото: Медіа Дрогобиччина

За найгіршого сценарію, коли російські терористи продовжать знищувати українську енергетику, цієї зими світла та тепла в домівках може не бути по 20 годин на добу. Це пов’язано з дороговартісним та важким ремонтом теплових електростанцій та підстанцій. Як зараз відбуваються відключення електроенергії на Львівщині, коли застосовуються лімітні, а коли – спецГАВи, кого не обмежують з подачею світла взагалі та як область звикає жити у режимі економії електроенергії – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» Богдан Кейван, директор департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та ЖКГ Львівської ОВА.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Львівська ОВА

– А як Ви реагуєте на ситуацію із відключенням світла і закликами максимально вдатися до режиму енергощадності? Закуповуєте генератори, зарядні станції?

– Підтримую заклик економити електроенергію. Ще у 2023 видано розпорядження голови військової адміністрації щодо обмеження рекламних підсвічень, вивісок та вітрин. Також було рекомендовано органам місцевого самоврядування обмежити вуличне освітлення, аби було менше споживання електричної енергії.

Цього року так само були надані рекомендації, за підписом першого заступника голови ОВА Андрія Годика, органам місцевого самоврядування, бізнесу щодо ощадного використання електроенергії.

Є аварійні відключення, а є – спецГАВи

– Відключення електроенергії, розуміємо, що є планові та аварійні відключення. От коли впроваджують аварійні відключення – це у Львівські області перевищено ліміти, чи наприклад, це робить умовно Київщина чи Херсонщина, а враховуючи, що енергосистема України пов’язана, це відбивається на нас? Поясніть механізм.

– Так, у нас є об’єднана енергосистема, тож якщо є дисбаланс між виробництвом і споживанням електроенергії, «Укренерго» доводить ліміти її споживання пропорційно кожній області. Якщо і тоді не досягається відповідної економії, або триває переліміт, за командою диспетчера «Укренерго» запроваджуються графіки аварійних відключень.

– Диспетчер «Укренерго» – це людина, яка уповноважена приймати рішення? Чи він бачить перевищення ліміту і автоматично відключає?

– Ні, це дається команда по відповідній лінії «Львівобленерго» і протягом 15 хвилин маємо обмежити певну кількість електроенергії. 15 хвилин – для того, щоб підприємства, які мають виробничий цикл, були повідомлені завчасно і завершили його без втрат. Це є відповідні чат-боти у Вайбері і Телеграмі і по них йдуть моментальні розсилки на відповідальних працівників підприємств, щоб вони вжили ті заходи.

Також є ще один рівень відключень – це спецГАВи (графіки аварійних відключень). Тоді відключення відбуваються незалежно від графіків протягом трьох хвилин від команди диспетчерів і тоді вже не має змоги попередити ні населення, ні підприємства.

Фото: Суспільне Львів

У кого електроенергія є завжди

– Кого не відключають взагалі?

– Це заклади охорони здоров’я, об’єкти життєзабезпечення – водоканали, теплокомуненерго, військові частини. Вони виведені з графіків навіть погодинних вимкнень.

– А підприємства, що виробляють продукти харчування?

– Вони є у графіках, але працюємо над тим, щоб вони мали можливість, маючи незмінний графік погодинних вимкнень, відкоригувати тривалість робочого дня – відсунути на вечір, чи навпаки. Бізнесу теж потрібно з розумінням поставитися до ситуації, вона є не простою.

– Ходять легенди, що дуже пощастило тим мешканцям, які живуть на одній лінії з об’єктом критичної інфраструктури, тому що у них світло є завжди. Чи правда це?

– Безперечно, такі випадки є. Щоб не вимикати об’єкт критичної інфраструктури, не завжди в операторів обленерго є можливість автоматично відсікти некритичних споживачів. Бо як відбувається відключення? Автоматично з диспетчерського центру, а в деяких випадках виїжджають бригади і вручну це роблять. Такі невідключення є проблема і над нею працюють.

Фото: Суспільне Львів

Економія – це відповідальність місцевого самоврядування

– Прем’єр Денис Шмигаль заявив, що міністерства, центральні органи виконавчої влади, ОВА мають відмовитись від зовнішнього освітлення, будівель і прилеглої території. Як виконуватиметься це на практиці і хто це контролюватиме?

– Є управління комунальним майном області, яке зобов’язане виконувати урядове рішення. У нашому ж департаменті внутрішнім наказом регламентується використання кондиціонерів чи чайників.

– А чи мають подібні зобов’язання місцеві органи влади і знову ж таки хто контролюватиме це?

– Вуличне освітлення, вітрини, рекламні щити – це відповідальність органів місцевого самоврядування, їх голів. Я ж щоразу закликаю ощадливо ставитися до споживання електричної енергії. Не може світитися опівночі у районному центрі якась перукарня чи магазин. Чи той же фонтан на площі Митній – йде дощ, а він працює. Це не є правильно.

– Ви вжили таке формулювання «закликаю». Звідси роблю висновок, що зобов’язати місцеве самоврядування – міста чи села, ви не маєте.

– Це реформа місцевого самоврядування, тож дати тверду вказівку – поза межами наших повноважень.

Фото: Aif.by

Блоки на АЕС повинні виводитися у планові ремонти

– Якщо повернутися до ситуації в Україні, від чого залежить величина дефіциту електроенергії в об’єднаній системі. Наприклад, сьогодні помірна погода, немає спеки, але повідомляється про великий дефіцит електроенергії. Також виводять в ремонт блоки АЕС. Чи доцільно це зараз робити?

– Йдеться про використання кондиціонерів, також працює виробництво. Блоки на АЕС виводяться у планові ремонти і це обов’язково. Щороку складаються відповідні графіки, обладнання повинно обслуговуватися.

– Чи можемо компенсувати дефіцит електроенергії за рахунок імпорту з Європи, і в яких розмірах це можна зробити?

– Так, Україна приєдналась до європейської енергетичної системи ENTSO-E. На сьогодні по імпорту у нас дозволений ліміт 1,7 гВат. Зараз проводяться роботи на рівні держави і «Укрнерго» щодо його збільшення.

– Це збільшення залежить, умовно кажучи, від кабелів, чи це – політичне, економічне рішення?

– Економічні. Є правила, скільки може імпортувати та чи інша країна. На сьогодні ми беремо електроенергію з Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини, частково з Молдови.

Фото: Міненерго

Працюємо над отриманням когенераційних установок

– Повернемося до Львівщини. А що робить влада, аби уникнути таких апокаліптичних сценаріїв, які нам малюють експерти, що світло може бути лише 5-6 годин.

– Все залежить від подальшої ситуації з атаками на енергооб’єкти області та держави. Львівщиною проводиться методична робота щодо забезпечення стійкості, перш за все систем життєзабезпечення лікарень, водоканалів, теплокомуненерго. На сьогодні об’єкти теплокомуенерго, тобто котельні, забезпечені генераторами на рівні 86%, а водоканали, це – водозабори, підйомні, очисні станції – на 77%. Це непоганий показник.

Крім того, в кінці 2023 ми завезли через донорські організації шість потужних генераторів, які передали органам місцевого самоврядування, а ті – комунальним підприємствам у Дрогобичі і Новояворівську.

Зараз працюємо над отриманням когенераційних газопоршневих, турбіннних установок. Наступного тижня запланована зустріч з бізнесом, їх скерують на те, щоб вони забезпечили себе цими установками. І внаслідок цього навантаження на ліміт доведений до області буде менший і тоді буде більш рівномірний і справедливий розподіл електроенергії.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук


оренда квартири Львів

Новини