Насамперед це посилення функцій – керівник «Охматдиту» про створення єдиної дитячої лікарні у Львові

Фото: Збруч

У Львові створять єдину, багатопрофільну дитячу лікарню. Для цього планують обєднати Львівську обласну дитячу клінічну лікарню «Охматдит» та Західноукраїнський спеціалізований дитячий медцентр, більше знаний як Чорнобильська лікарня.

Обєднання має завершитися до кінця поточного року, оскільки у 2024 році лікарні повинні законтрактуватися з Національною службою здоровя України, як єдина юридична особа. Реформа матиме безпосередній вплив і на лікування пацієнтів, і на роботу медперсоналу.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Дмитро Квіт, в.о. директора Львівської обласної клінічної дитячої лікарні «Охматдит».

Відеоверсія розмови – тут.

Говорячи про медичну реформу, все частіше доводиться чути про кластерні і надкластерні медичні заклади. Поясніть детальніше, що це таке?

– Насамперед варто сказати, що охорона здоров’я це – функція держави, делегована на місцевий рівень. Держава на теперішньому етапі реформування медичної галузі визначила, що на кожній території має бути 3 види лікарень: надкластерна, кластерна і загальна. До кожного з цих видів лікарень є певні вимоги.

«Охматдиту» «авансом» присвоєно статус надкластерної лікарні. Але це за умови об’єднання із Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром.

Від об’єднання двох медзакладів пацієнт лише виграє

А що означає «надкластерна» лікарня? І в чому причина об’єднання «Охматдиту» та Чорнобильської лікарні?

– Надкластерна лікарня відрізняється кількістю і якістю послуг. Кількість послуг це – спектр, відповідно до рівня лікарні. Якість послуг це – спеціально навчений персонал і обладнання.

До прикладу, станом на сьогодні Львівська обласна клінічна дитяча лікарня «Охматдит» надає послуги за 22-ма напрямами. Однак надкластерний рівень вимагає, щоб ця допомога надавалася за 28-ма напрямами. Відсутність площ не дає можливості надавати ці послуги у повному обсязі. Єдиний вихід це – об’єднання із Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром. Якщо у цьому об’єднанні ми не зможемо втриматися на рівні надкластерних лікарень, то протягом 3 років Міністерство охорони здоров’я може переглянути цей статус і присвоїти його конкурентній лікарні.

Чому об’єднання – на часі? Тому що це – підсилення функцій від якого повинен виграти пацієнт.

Тобто це обєднання медзакладів є необхідним?

– Саме так. Оскільки ні одна, ні інша лікарня самостійно не відповідає статусу надкластерної установи. Згідно зі статистичними даними, народжуваність в Україні зменшилася на 28%. Тобто життя кожної дитини стає ще більш цінним. Зберегти це життя може лише якісна медицина.

Окрім того, зростає жорсткість і рівень конкуренції між медзакладами. Пацієнт обиратиме ту лікарню, де якість і швидкість надання медичних послуг будуть найкращими.

Я вже сказав, що від такого об’єднання пацієнт лише виграє, оскільки зможе розраховувати на вищий і більш спеціалізований рівень надання медичної допомоги. Це – пріоритетний доступ до високоякісного обстеження на дороговартісній апаратурі. Також це створення поліпшених умов для лікування дітей. Власник буде зацікавлений у тому, щоб підтримувати топові лікарні і виділяти на них більше коштів.

Об’єднання лікарень не передбачає скорочення медперсоналу

Чи передбачає це обєднання скорочення медперсоналу? І що буде з самими приміщеннями?

– Об’єднання не означає, що відбудеться скорочення. Насамперед це – поліпшення і посилення функцій в інтересах пацієнтів.

Ситуація на ринку медичних послуг змінилася. Неважливо, скільки є пацієнтів і ліжко-місць, ми повинні забезпечити роботою кожного працівника. Скорочення не повинно відбуватися. До прикладу, ті лікарі, котрі зараз не мають адекватного навантаження, зокрема декілька педіатрів, зараз проходять перенавчання на лікарів-реабілітологів. Те ж саме буде і з медичними сестрами. Тобто насамперед ми повинні перевчити персонал і скоригувати його роботу, відповідно до потреб пацієнтів. Ми максимально збережемо людей. Тож об’єднання не означає, що їх будуть скорочувати.

А чи буде прийнято якийсь мораторій на звільнення і прийом на роботу нових фахівців?

– Поки що жодного мораторію не буде, оскільки я не бачу необхідності якогось скорочення. Плануємо зосередитися на оновленні лікарень. Для цього створили групи лікарів за напрямами. Вони обговорюють питання розвитку та досягнення синергії з нашими колегами. Опісля представимо спільну думку на переговорному процесі. Саме це має поліпшити функціональність об’єднання та зберегти за персоналом робочі місця.

Після перемоги хотілось би збудувати новий корпус лікарні

А як будуть розприділятися між закладами медичні послуги?

– «Охматдит» виконуватиме функції лікарні, що надає невідкладну ургентну допомогу. А високоспеціалізована допомога (онкологія, гематологія) буде пріоритетом Чорнобильської лікарні. Тобто будемо посилювати ті напрями, що є пріоритетними для кожного з медичних закладів.

Якою буде назва надкластерної лікарні?

– Обговорення цього питання триває. Назву буде затверджувати власник – Львівська обласна рада. Є пропозиція назвати «Регіональний клінічний центр медицини дитинства» з відокремленими підрозділами, які збережуть свої назви. Але поки що це – робоча ідея.

Чи плануєте після перемоги збудувати одне велике приміщення, щоб обєднати два медзаклади?

– Це – наша мрія. Колись в «Охматдиті» була каса хворих. Ці приміщення призначалися для дорослих. У Чорнобильській лікарні функціонувала так звана «обкомівська лікарня», також призначена для дорослих пацієнтів. Але умови для дорослих і дітей відрізняються. Будівництво нового корпусу було б дуже доречним для дітей з регіону. Це – нові умови з дотриманням будівельних норм, затверджених Міністерством охорони здоров’я України.

Розмовляла Ніна Сукач

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини