З карток пасажирів буде списано кошти за проїзд, які не знімалися через хакерську атаку на систему – чиновник ЛМР

Фото: Львівська міська рада

29 березня на систему електронного квитка у Львові була здійснена хакерська атака. Допоки тривала робота з усунення наслідків злочину, кошти з карток пасажирів не знімалися. Але вже в найближчі дні з карток пасажирів буде списано кошти за всі поїздки, здійснені від 29 березня. Попередньо це  має відбуватися різними платежами за кожен день, коли була здійснена поїздка.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Олег Забарило, директор департаменту мобільності Львівської міської ради.

Відеоверсія розмови – тут.

Видано 105 000 загальних карток ЛеоКарт і 253 000 пільгових

– Скільки, станом на зараз, продано карток ЛеоКарт? Який відсоток пасажирів розраховується за проїзд картками, а який готівкою та безготівкою?

– Щодня в системі здійснюється 350 000 валідацій. Станом на сьогодні, ми видали 253 000 карток для пільговиків (всі пільгові категорії) і близько 105 000 загальних карток ЛеоКарт. Показник тих, хто розраховується готівкою знизився з 50% до 20%. Тобто кожний п’ятий пасажир розраховується готівкою. Всі інші здійснюють розрахунок або загальною карткою ЛеоКарт, або пільговою карткою ЛеоКарт, або банківською карткою.  

– Якими є наступні етапи впровадження електронного квитка щодо обліку пасажирів і унеможливлення розрахунку готівкою?

– Поступово ми доводимо відсоток готівки до мінімуму. При оплаті ЛеоКарт пасажири сплачують за проїзд 13 грн, розраховуючись банківською карткою – 15 грн, найдорожче готівкою – 20 грн. Тож люди самостійно переходять на безготівкові способи оплати. Коли відсоток готівкових платежів буде мінімальним, зможемо приймати рішення про те, щоб повністю відмовитися від такої форми оплати.

Нещодавно мали акцію з однією з платіжних систем, яка додатково знизила вартість проїзду при розрахунку банківською картою. Окрім того, працюємо над тим, аби найближчим часом перейти на можливість безоплатної пересадки впродовж 40 хвилин. Це також буде стимулом для людей, щоб якомога швидше переходити на безготівковий розрахунок.

Система електронного квитка у Львові зазнала хакерської атаки

– 29 березня на систему електронного квитка у Львові була здійснена хакерська атака. Що про це відомо і чи вдалося відновити її роботу?

– Це була доволі серйозна хакерська атака. Уся команда Львівавтодору і підрядників проробили серйозну роботу, аби пересічні пасажири не відчули цього під час користування громадським транспортом. Цільово, щоб унеможливити подальші зловживання, було відключено низку сервісів. Найближчим часом плануємо фінально облаштувати всі зв’язки між елементами системи. Після цього відбудеться списання коштів з карток пасажирів, котрі здійснювали поїздки від 29 березня. Станом на зараз, пасажири вже мають можливість поповнювати і перевіряти баланс на ЛеоКарт.

– Хто стоїть за цією хакерською атакою і чи міг відбутися витік персональних даних клієнтів?

– Ми звернулися до правоохоронних органів. Вони встановлюють всі обставини. Поки триває слідство. По його закінченні правоохоронці мали б надати ті чи інші висновки. Згідно з попередніми даними, ціллю цієї атаки було знищення системи, а не копіювання даних. Якщо б відбувалося копіювання даних, наші фахівці це б побачили.  

З проїзних карток пасажирів будуть списані чималі суми

– Не всі пасажири при оплаті могли скористатися ЛеоКарт. Як у цій ситуації поводилися контролери?

– Люди валідуються, як і раніше. У пригоді став принцип «відкладеної авторизації», що діяв у фундаменті цієї системи, коли кошти з банківських карток знімалися або наступного дня, або через день. Тобто люди валідуються. Ця вся інформація відображається і накопичується. Згодом, коли запустимо кліринг, відбудеться списання коштів. Для пасажирів це не повинно ставити жодних незручностей.   

– Тобто людям в один день, одномоментно зніме з рахунку велику суму?

– Так. Кошти з карток зараз не знімаються. Але слід очікувати, що вже в найближчі дні, коли усунемо всі наслідки хакерської атаки, з карток пасажирів буде списано кошти за всі поїздки, здійснені від 29 березня. Попередньо це має відбуватися різними платежами, за кожен день, коли була здійснена поїздка.

– Коли саме може відбудеться це списання коштів?

– Зараз здійснюється технічна робота. Не хочу озвучувати конкретні дати, однак є передумови, що це відбудеться найближчим часом.

Валідатори у трансопрті працюють коректно

– Раніше ви говорили про відміну QR-кодів у трамваях. Скільки часу вони ще працюватимуть?

– У таких випадках, як хакерська атака вони теж стають у пригоді, адже дають можливість пасажирам оплатити за проїзд. Думаю, цей сервіс ще потрібно залишити. Коли відсіється потреба, тоді зможемо від нього відмовитися.

– Наскільки добре зараз працюють валідатори? І якщо вони не працюють, то чи можуть пасажири їхати безкоштовно?

– Валідатори працюють. Я вже зазначав, що кожного дня в системі електронного квитка відбувається 350 000 різного роду валідацій: оплата і валідація пільговиків різними способами. Звісно, враховуючи такий колосальний обсяг операцій у пасажирів можуть виникати запитання. За потреби наші потенційні клієнти можуть звертатися на «гарячу лінію» міста. Ми моніторимо і «гарячу лінію» міста, і «гарячу лінію» електронного квитка. Наразі таких скарг немає.

– Пасажири скаржаться на те, що валідатори не приймають банківську картку одного з банків. Чому так відбувається?

– Валідатори можуть не приймати картку з різних причин: недостатній баланс, є державні програми підтримки за якими кошти з картки можуть цільово використовуватися лише на визначені речі. У такому випадку банк може завідомо блокувати ці кошти, відтак людина не може розрахуватися ними у громадському транспорті. Але загалом система працює досить коректно.

Випадки про списання більшої суми з пасажирів не підтверджуються

– Часто пасажири скаржаться, що з картки знімається велика сума коштів. Чому так відбувається? Чи є випадки судових процесів між львів’янами та Львівавтодором?

– Звісно, враховуючи величезну кількість пасажирів, що взаємодіють із системою, є і скарги. Усі скарги детально досліджуються. Зазвичай люди, не з’ясувавши ситуацію, передчасно сигналізують про те, що з їхніх рахунків були списані кошти. До прикладу, нещодавно був випадок, коли жінка на своїй сторінці у соцмережах написала, що Львівавтодор списав за поїздку з її картки 600 грн. Фахівці Львівавтодору сконтактували із дописувачкою, але жінка не змогла підтвердити факт списання коштів. Тобто ці кошти не були списані з її рахунку і не надходили на наш рахунок.

Щодо звернень до суду, то мені про такі випадки невідомо. Усі випадки досліджуються. Є лише один підтверджений випадок, коли 23 лютого з вини підрядника окремі платежі були подвоєні. Думаю, найближчим часом повернемо ці кошти людям. Але загалом система працює коректно.

– А на що найчастіше скаржаться користувачі ЛеоКарти?

– Зараз таких скарг практично немає. Їх було багато на початку. Також скарги фіксувалися, коли відбулася хакерська атака на Київстар. Ми підсилили «гаряча лінію» Львівавтодору та усунули всі технічні моменти. Звісно, проєкт ще не ідеальний. Ми працюємо над наступним функціоналом. Зараз нам важливо усунути наслідки хакерської атаки, що відбулася на систему.

– Яких дій вживає управління, департамент і Львівавтодор, щоб зменшити наслідки таких дій?

– Ми залучили департамент кіберполіції, держспецзв’язку, фахівців наших підрядників, які мають чималий досвід роботи з такими прецедентами. Звісно, у світі сучасних технологій бути впевненими у чомусь на 100% не можна. Але робимо акцент на безпеці та прикладаємо всіх зусиль, аби унеможливити такі випадки.

З травня у роботі трамваїв і тролейбусів відбудуться зміни

– Коли буде прийняте рішення про перехід на оплату транспортної роботи перевізникам?

– Ми планували з ІІ півріччя цього року. Але щодо Львівелектротрансу очікуємо, що все запрацює вже з травня.

На попередній сесії Львівської міської ради була прийнята програма по оплаті за транспортну роботу Львівелектротрансу. Зараз фіналізується вартість 1 км для трамваїв і тролейбусів, а також договори між оператором і перевізником. Тобто у нас буде можливість доплачувати йому за транспортну роботу і, таким чином, стимулювати підприємство краще виконувати свої обов’язки, дотримуватися графіків руху, випускати на маршрути належну кількість рухомого складу. Це дасть можливість підприємству акумулювати певну суму коштів для того, аби приводити до ладу рухомий склад і мережі. Однак є низка проблем щодо автомобільного транспорту. Очікуємо від профільного міністерства певну нормативну базу, щоб мати можливість перейти на транспортну роботу.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини