«Найважливішим зараз є тепло». Експерт про те, як правильно обрати генератор для дому

Фото: Економічна правда

Починаючи з 10 жовтня, через масштабні ракетні обстріли і знищення об’єктів енергетики, в Україні постійні перебої з електропостачанням. Людям доводиться подовгу залишатися без електроенергії і тепла. Тому все більше українців почали підключати вдома електрогенератори – своєрідні маленькі електростанції. Але будь-який генератор вимагає належних умов встановлення і використання. На що слід звернути увагу при його виборі, як правильно використовувати, щоб уникнути надзвичайних ситуацій – інженер, фахівець з налагодження електроприладів Ігор Клінов.

Потрібно точно знати, який саме потрібен

– Які є генератори і за якими критеріями їх слід обирати?

Генератори бувають дизельні, бензинові і газові. Дизельні генератори також бувають інверторними (оснащені електронними схемами керування і шумопоглинаючим кожухом, не бояться вологи і пилу). Інверторні генератори мають менші витрати палива. У залежності від типу, а також потужності коливається і вартість кожного. Вибір генератора, перш за усе, залежить від потужності та об’ємів споживання електроенергії в приміщенні: квартирі чи особняку. Людина мусить точно знати яке максимальне і номінальне (постійне) навантаження передбачається, в якому режимі генератор буде працювати.

Часто люди не дуже орієнтуються, яким буде навантаження на генератор, якої потужності потребують їхні обігрівачі і побутові прилади в приміщенні. Приміром, якої напруги має бути генератор для двох-трьох кімнатної квартири, в якій передбачається освітлення, робота холодильника і калорифера або газового котла? Який генератор обрати для приватного будиночка?

– У середньостатистичній міській квартирі у багатоповерхівці, яка обігрівається електричним калорифером: калорифер (не інфрачервоний обігрівач) бере 1-2 кВт (за поточної роботи), а при холодному старті – короткочасно може взяти і більше. Двокамерний холодильник (який здебільшого мають мешканці) використовує в основному 600-700 Вт. Але після тривалого відключення, він спочатку короткочасно споживатиме (пусковий струм) в 3-5 разів більше, ніж за номінальної, постійної роботи. Тобто, приблизно 3 кВт. Якщо в час його запуску працюють інші електричні прилади то невеликий 3 кВт генератор виключиться.

Це дуже важливо розуміти і в час включення в роботу генератора дотримуватися певних алгоритмів: усі електричні прилади вмикати одне за одним з невеликим інтервалом, щоб їхні пускові струми не перевантажили генератор. Спочатку холодильник, потім калорифер, а тоді вже інші. Цього правила, на жаль, дотримується дуже мало людей. Тому при виборі генератора потрібно брати до уваги середнє між номінальним і максимальним навантаження. потужність генератора в середньому має бути вже 4-5 кВт і більше (залежить від кількості додаткових калориферів, які обігріватимуть домівку). Це – для квартири, що обігріватиметься калорифером. Для помешкання з обігрівом від газового котла, оскільки котел на відміну від калорифера бере порівняно небагато 150-300 Вт – генератор може бути меншої потужності. Тому для міської квартири на 2-3 кімнати з газовим котлом потрібний генератор приблизно на 2,8 – 3 кВт.

Для особняка генератор потрібний потужніший. Адже там і котел мусить бути більший, і більший насос до нього. Необхідно зважати ще й на те, яка використовуватиметься інша побутова, у тому числі, й кухонна техніка. Якщо коректно дотримуватися усіх норм використовування, то на невеличку одноповерхову садибу площею до 100 квадратних метрів може вистарчити і 4-5 кВт генератора. Якщо більше – він має бути потужнішим.

Львів без світла після ракетних обстрілів. Фото: DW

Який генератор краще обирати – дизельний чи бензиновий?

Дизельний дорожчий, зате й моторесурс у нього більший, довше служитиме. Він може працювати 10-12 років. Бензиновий дешевший, простіший у користуванні, тобто може самостійно швидше ввімкнутися, коли зникає світло. Але бензиновий швидше виходить з ладу. Це пов’язано з конструкцією його мотора. Але якоїсь особливої, кардинальної різниці в їхній роботі – немає. Що цей, що той – дають 220 В. Щодо витрати палива під час експлуатації, то дизельний трохи дорожчий. На дизельний генератор 3 кВт на 1 годину роботи при номінальному (стабільному, постійному) навантаженні потрібно приблизно 0,5 літра палива. При максимальному – 0,7 – 0,75 літра.

Що більше сподобається сусідам

Щодо особняків, то генератор – чудова альтернатива забезпеченню електроенергією у час планових чи аварійних відключень. Але люди, що мешкають в багатоповерхівках остерігаються генераторів через шум і отруйний «вихлоп» – газів що виділяються. Як на це вплинути? Чи можна відповідною вентиляційною трубою відвести газ якнайдалі від власних і сусідських вікон?

– Аби зменшити великі децибели (шум) через, що сусіди можуть на вас нарікати, можна придбати інверторний генератор, який дає дуже низький шумовий ефект (усього 68 децибел – як холодильник). А щодо «вихлопу» то він є в усіх: і дизельних, і бензинових генераторів. Їх дає двигун внутрішнього згорання.

В цьому випадку можна приєднати трубу до вихлопної труби генератора і відвести якнайдалі від вікон (це було б бажано з огляду на безпеку), але тоді коефіцієнт корисної дії приладу з кожним метром труби зменшуватиметься. Приєднавши 2-3 метри труби, ви отримуєте вже не 3 кВт а 2 кВт і так відповідно далі. Потужність генератора зменшиться, як відповідно, і користь від нього. У таких випадках можна встановити газові генератори, які є порівняно екологічнішими. Замість дизельного палива чи бензину вони (як і деякі автівки) заправляються газом. До такого генератора під’єднується газовий балон. Є серед них і такі, в яких можна доставити балон на газ і використовувати бензин.

Крім того, є так звані генератори-портативники, які приєднуються до газової труби. Але при їх використанні потрібно перевіряти, аби все було герметично, інакше наслідки можуть бути дуже серйозні.

– А усе таки, які з генераторів є комфортнішими в ціні?

– Найдорожчі дизельні, потім йдуть газові генератори і найдешевші – бензинові. А функції їхні однакові.

Фото: Твоє місто

Екологічні і безшумні, але дорогі

– А як щодо акумуляторних міні електростанцій – потужних павербанків, які можна використовувати для енергозабезпечення роботи тих же холодильників та приладів обігріву. Декларується, що вони можуть заряджуватися як від електромережі, так і від сонячного проміння чи «прикурювача» автівки?

– Це дуже дороге задоволення, яке частково виправдовує себе лише для квартир, що обігріваються газовими котлами. Бо портативна зарядна станція «потягне» лише газовий котел і холодильник та якийсь дріб’язок – пару енергоощадних ламп та зарядити мобільник. Для квартир, що обігріватимуться електрокалориферами – таке джерело безперебійного живлення не підходить. Крім цього, згодом постане проблема утилізації акумулятора. Так, портативні станції працюють безшумно та не виробляють шкідливих викидів, а це означає, що їх можна безпечно використовувати навіть в будинку під час відключення електроенергії. Але щоб такий великий павербанк давав необхідну потужність протягом якогось часу, необхідні великі акумулятори, що дорого коштують. Приміром, гелевий акумулятор 100 А/год коштує 15 тисяч гривень. Таке джерело безперебійного живлення (ДБЖ) з акумулятором 100 А/год дозволяє одному газовому котлу працювати приблизно 12 годин. Також від цього акумулятора можна заряджати телефон (якщо буде зв’язок чи інтернет) і 1-2 енергоощадні лампочки. Але, в основному, це лише для котла. Його використання додатково ще для чогось іншого, приміром, холодильника – кардинально зменшує час його роботи. У такому режимі він працюватиме лише 3-4 години. А холодильник і електрокалорифер від нього працюватимуть лише 1 годину.

Щодо можливості заряджання сонячними батареями, то, хоча завдяки вбудованому регулятору зарядки, забезпечується висока ефективність роботи сонячних панелей, але лише до 200 Вт (час роботи складатиме близько 1,8-2 годин – на повному сонці). Тому, загалом, таку портативну зарядну станцію усе ж таки доцільніше використовувати лише для зарядження молільників, ліхтарів та роботи комп’ютерів, планшетів, ноутбуків, смартфонів, відеокамер; живити джерела супутникового інтернету.

– А якщо його підсилити ще додатковими акумуляторами, під’єднавши їх?

Це небезпечно, якщо робити це не фахово. Таке невміле під’єднання може в результаті привести до пожежі. Потрібен спеціаліст, який добре знати параметри і властивості такого електрообладнання.

Тому, найоптимальнішим варіантом є генератор. Для тих людей, що мешкають в багатоповерхівках, – варіантів виходу з ситуації є небагато: інверторний, відносно «тихохідний» генератор. У разі ж придбання акумуляторної станції, то її доцільно використовувати лише для роботи газового обігрівального котла. Тоді альтернативою холодильника слугуватиме балкон. Але на вулиці вже холодно і найважливішим, що зараз потрібне людям є тепло.

Фото: Au.ecoflow.com

Про що має розповісти майстер

– А які є основні рекомендації стосовно безпечного використання генераторів та портативних зарядних станцій?

У першу чергу, встановлювати їх має лише фахівець. Неправильний електромонтаж може спричинити вихід із ладу обладнання чи домашньої електропроводки, а також нести небезпеку для людей, які перебувають у будинку. Також, спеціаліст повинен показати як їх використовувати, дати рекомендації щодо експлуатації. Перш за усе потрібно подбати про хорошу вентиляцію. Встановлюючи генератор на вулиці чи на балконі, потрібно пам’ятати, що генератор відкритого типу (такими є всі бензинові) не можна розміщувати під відкритим небом, має бути певне накриття, аби на нього не потрапляв дощ, сніг, в іншому разі генератор може згоріти. Генератор завжди має бути сухим.

Взагалі, правила експлуатації завжди вказані в інструкції до генератора, у кожного вони індивідуальні – коли і що робити, яке мастило заливати. Але є певні нюанси про які повинен розповісти фахівець. Приміром, перед заправкою генератора, йому потрібно дати охолонути, інакше паливо може спалахнути та призвести до пожежі. Також, забороняється зберігати запас бензину поряд із генератором. Найпростішим способом безпечного використання цієї електростанції є під’єднання до неї подовжувача а вже до нього включити ті електроприлади, в яких є потреба. У разі під’єднання електростанції до внутрішніх електричних мереж, необхідно від’єднатися від зовнішніх електромереж (попередньо відключивши автомати на ввідному щитку), бо під час роботи генератора зовнішнє електропостачання може бути несподівано відновлене, що призведе до короткого замикання, виходу з ладу обладнання, пожежі та інших непередбачуваних наслідків. Є й інші речі про які має розповісти майстер, який встановлює і підключає генератор.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини