Нам потрібно тиждень-два утримати позиції. Опісля почнуть надходити потужні засоби та боєприпаси – Микола Маломуж

Фото: CNBC

У найближчі дні Україна отримає ATACMS, боєприпаси, мінометні заряди, заряди до ракетних систем та бронетехніки, визначені американським пакетом допомоги. Це суттєво змінить розстановку сил на найбільш складних та стратегічних напрямках.

Відтак у квітні-травні відбудеться потужне підсилення Збройних сил України. У червні-липні Україна отримає основний пакет допомоги зі США та Європи. Це дасть можливість вибудувати нову стратегію ведення війни.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Микола Маломуж, генерал армії України, голова Служби зовнішньої розвідки (2005-2010 рр.).

Відеоверсія розмови – тут.

– Здається, що окупанти намагаються застосувати до Часового Яру тактику, яку вже використовували під Авдіївкою – закидують місто бомбами. Розкажіть більш детально, що відбувається на цьому напрямку.

– Ворог визначив 6 стратегічних напрямків і намагається просунутися на кожному з них. Особливо це відчувається довкола Часового Яру. Займаємо там певні висоти. Завдяки цьому завдаємо великих втрат ворогу. Це – потужний укріпрайон, що не дає можливості російським військам розгортати нові резерви, рухатися на Костянтинівку та захоплювати інші території Донецької області. Росіяни вже декілька разів звітували про те, що їм вдалося зайти в місто, хоча насправді цього не відбулося. Відтак вони намагаються діяти кількома шляхами.

По-перше, наносять удари керованими авіаційними бомбами, ракетними, ракетно-мінометними системами і постійними штурмами. По-друге, намагаються обійти місто з Півдня, з Півночі, натиснути на наші війська, які завдають контрударів. Тож, станом на зараз, йде жорстка боротьба, але наші бійці тримаються і Часів Яр залишається під нашим контролем. Звісно, ворог постійно здійснює якісь маневри. Однак і ми не стоїмо на місці: готуємося до їх контрударів і самі готуємо контрудари. Тож боротьба буде продовжена. Думаю, що ми не дамо ворогу можливості розвивати тактичні та стратегічно-наступальні операції.  

Ворог, за вказівкою Путіна, намагається захопити всю Донеччину

– Чи правда, що в районі Авдіївки тривають піхотні бої із незначними просуваннями ворога?

– Авдіївка це – другий складний напрямок. Російські війська намагаються подолати наші укріпрайони, відтак постійно їх штурмують. Окрім того, завдають постійних та системних ударів з повітря. Третя окрема штурмова бригада ЗСУ та інші бригади тримають позиції і завдають постійних контрударів. Усі удари ми витримуємо, маневруємо в цьому секторі у межах кількох кілометрів та наносимо удари у відповідь.

Якщо говорити загально, то ворог не лише за вказівкою Шойгу, а й Путіна намагається рухатися більш активно, щоб в найближчі тижні захопити всю Донецьку область. Бої – складні. Ворог збільшив свої ресурси і наносить постійні контрудару.

Незабаром отримаємо перші позиції від США – ATACMS, боєприпаси, мінометні заряди, заряди до ракетних систем та бронетехніки. Це суттєво змінить розстановку сил у вказаних регіонах.   

– На Вугледарському та Запорізькому напрямках ворог теж посилює свої позиції?

– Цей напрямок також входить до числа складних. Тобто це – широкий фронт від Луганщини до Донеччини. Для того, аби просунутися вперед російські війська використовують 4 основні ударні позиції. Прориву на жодному з них немає. Є часткові просування або на території, де немає населених пунктів, або ж заходять в окремі населені пункти.

Щодо Запорізького сектору, то під постійними ворожими атаками перебуває Роботине, Вербове. Нашій війська освоюють там позиції оборони, наносять фронтові і флангові удари. Зараз просувань ворога на цьому напрямку не спостерігається. Хоча свого часу росіяни були на підступах до Роботиного. Зараз ведемо успішні атаки, відтак ворог не має перспектив для просування навіть на тактичному рівні.

У ворога немає перспектив просунутися на Харківщині

– А яка ситуація на Херсонському та Харківському напрямках?

– Путін особисто вже декілька разів давав вказівку нанести потужні удари по нашому десанту, який залишив Лівий берег. Натомість ми наносимо удари по повітряно-десантних та штурмових військах ворога. Тримаємо позиції на цьому напрямку, як плацдарм для можливого розробляння тактичних та стратегічних наступальних операцій.

Ворог вже неодноразово заявляв і проводив спецоперації по завоюванню Харкова. Йдеться про розгортання наступальних операцій тактичного рівня у напрямку Куп’янська, Кремінної, Лиману. Прорив у цьому секторі дав би росіянам можливість просуватися далі по Харківщині. Перспектив у ворога немає. Вони втратили до 100 000 вояків і більше 1200 танків. БТР, БМП. Зараз вичікують ситуацію, накопичують резерви. Зрозуміло, що ми також готуємося до можливих атак ворога. Хоча перспектив у них там немає.

Думаю, що протягом тижня-півтори нам потрібно утримати позиції на цих найгарячіших секторах, опісля почнуть системно надходити потужні засоби та боєприпаси, що допоможуть не лише утримати позиції, а й здобути перевагу, наносити удари, а в перспективі проводити контрнаступальні операції.   

– Поки не надійшла допомога від західних партнерів, чи може Росія посилити обстріли України?

– Ворог користується цим на фронті, зміцнюючи позиції і посилюючи удари. Протягом кількох днів вони накопичують потужні резерви: балістичні і крилаті ракети, «Шахеди», різні типи безпілотних літальних апаратів. Їм потрібно кілька днів на формування програми нанесення ударів, зміни траєкторії, зміни регіонів. Відтак ми повинні дуже відповідально ставитися до оголошення повітряних тривог. Адже удари можуть здійснюватися як по об’єктах критичної інфраструктури, так і по житлових будинках та комунікаціях, особливо на тих напрямках, де ворог думає, що буде здійснюватися поставка зброї та боєприпасів. Відтак зараз буде задіяна вся модель із захисту: ППО, ракети та боєприпаси, що забезпечуватимуть удари по тих позиціях, де ворог діятиме комплексно.

Із допомогою від Заходу, пройдемо кризу на полі бою

– Генерал армії США Крістофер Каволі заявив, що зараз армія РФ на 15% більша, аніж на початку повномасштабного вторгнення в Україну. Нестачу техніки вони заповнюють радянською. Західні аналітики припускають, що тих запасів вистачить до середини 2025 року.

– Війна стає все більш технологічною. Виробництво і застосування високоточних видів озброєння визначатиме перспективу на полі бою. По-перше, це стосується формування армії дронів із західними комплектуючими. Це будуть потужні ударні сили, які не братимуть російські системи ППО та РЕБи. По-друге, системні ракети, які Росія не може збивати. Стратегічного рівня це – ракети середньої та малої дальності до 2000 км українського виробництва та дрони балістичного типу до 2000 км. Це – одна із переваг.

Водночас наші партнери виділяють ракети «Storm Shadow», SAMP/T та ATACMS, що битимуть основні об’єкти ворога у глибоких тилах: стратегічні пускові установки С-400 «Тріумф» по Криму, аеродроми в Криму та на окупованих територіях, об’єкти енергетичного комплексу та нафтопереробки, що забезпечують всі види озброєння, техніку і кораблі російських сил.

Якщо говорити про вбитих і поранених, то ворог втратив 950 тисяч своїх військових. Щодня наші війська знищують до 1000 російських солдат і стільки ж отримують поранення. Тобто за два тижні може бути знищено 10-12 бригад. Це – дуже багато. Вороже поповнення приходить з віддалених районів Росії. Зазвичай це – будівельники, люди, які працювали у сільському господарстві або ув’язнені. Тобто це вже не ті бійці, які були на початку, які пройшли відповідні вишколи. Це вже буде інша армія, включно із озброєнням. У нас озброєння – високоточне, зокрема бронетехніка і боєприпаси. А в них танки 60-их чи 70-их років. І то їх мало залишилося. Вони збирають один танк із чотирьох. Їм потрібно це збирати, виготовляти на заводах запчастини, а опісля пускати в бій. А це вже зовсім інша перспектива.

Окрім того, росіяни вже зрозуміли: участь в бойових операціях на території України це – путівка в один кінець. Вижити практично неможливо. Тож у Росії йде прихований спротив до мобілізації. Вони не прихильники України, але бояться загинути. Це – дуже потужна мотивація, аби не йти. Тож великих перспектив системного оновлення ворожої армії з повним бойовим ресурсом і моральною мотивацією немає. Цей ресурс в Росії вичерпується.      

– Генерал Кирило Буданов прогнозує складну ситуацію у травні. За його словами, росіяни максимально розвинуть наступальні дії. Чи отримаємо ми до того часу західне озброєння?

– Кирило Буданов говорив це тоді, коли відчувався дефіцит. Якщо Росія має сили і засоби. Безумовно, що ворог використовуватиме паузу в поставках озброєння і техніки. Але, по-перше, вже працюють наші ВПК, відбувається закупівля боєприпасів за всіма напрямками нашими відповідними експортерами. По-друге, європейська спільнота виділяє 7 систем «Patriot», IRIS-T, Данія передає артилерію, скандинавські країни вирішили додатково передати боєприпаси та ракети, Велика Британія – найбільший пакет військової допомоги на суму 500 мільйонів фунтів стерлінгів, Німеччина – лідер по ППО і ракетних системах, США – новий пакет допомоги. У найближчі 2-3 дні все піде до України. Про це сказало чимало представників Пентагону, Конгресу і відповідних комітетів парламенту США, котрі досконало володіють ситуацією.

Тож квітень-травень це – не лише намагання Росії щось зробити, а й потужне посилення наших Збройних сил. Я вважаю, що у квітні-травні потрібно потужно протримати позиції, наносити контрудари. У червні-липні отримаємо основний пакет зі США та Європи. До того наш ВПК також не стоїть на місці. Виготовляє і дрони, і тактичні ракети середньої та малої дальності, що діставатимуть аж до Сибіру, і бронетанкову техніку, потужні РЕБи, що вироблятимуться і нами, і нашими союзниками, системи ППО, а також боєприпаси різних типів. Це – те, чим знаменуватиметься кінець квітня, травень, червень, липень, як базовий сегмент Збройних сил України. А в перспективі – нова стратегія ведення війни.

Тож, як говорив Кирило Буданов, період буде важкий, але я вважаю, що ми це змінимо. Це не була константа. Зміна позицій в плані забезпечення наших військ, а тоді – зміна ведення стратегічно-наступальних військових операцій, думаю, це – цей рік.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини