Насамперед логістичні шляхи, потім – інші. В ЛОВА та ЛМР розповіли, як розчищатимуть дороги зимою

Фото ілюстративне: УНІАН

Сніг у листопаді став для львів’ян своєрідною перевіркою на міцність, зокрема змусив ще раз переглянути рівень підготовленості до зими. Тож, чи готові дорожні служби до боротьби зі снігопадами та ожеледдю на дорогах Львова і області, чого очікувати водіям і пішоходам – заступник директора департаменту дорожнього господарства Львівської ОВА Микола Одиноцький і директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександр Одинець. 

Сформували карту першочерговості очистки доріг Львівщини – Микола Одиноцький

Фото: Львівська ОВА

Листопад приніс нам швидку зимову погоду – зі снігом і морозом. Чи встигли дорожні служби Львівщини підготуватися до непростого періоду?

Початок холодів не був для нас несподіванкою. В попередні роки сніг випадав і на початку листопада. Зараз у нас підготовлено 200 одиниць техніки, які будуть задіяні зимою та заготовлено близько 40% (від загальної потреби) необхідних посипкових матеріалів, тобто технічної солі та піску. Решту, при потребі – будемо оперативно довозити. Маємо паливно-мастильні матеріали.

Питання зараз у вартості робіт. Сьогодні основна соледобувна шахта України в Соледарі перебуває на межі військових дій, тож є проблема з поставками. Окрім того, вартість солі зросла з 1000 гривень до семи тисяч. Також є проблема з коштами. Ресурс на обслуговування доріг не збільшили, але вартість робіт та матеріалів зросла у 3-4 рази. Тому ми не можемо, як колись засипати усі дороги області піскосумішшю. З огляду на це, розроблено карту першочерговості очистки автомобільних доріг Львівщини.

Враховуючи те, що Львівщина є логістичною артерією країни і усі вантажі як гуманітарні, так і військові проходять територією області, основне завдання – розчищати дороги державного значення. Зокрема, Київ – Чоп та інші, які йдуть до кордону, до міжнародних пунктів. Саме на них працюватиме техніка. А потім вже будемо переходити на дороги місцевого значення. Може бути ситуація, коли під час інтенсивних опадів, на окремі, менш значимі місцеві дороги, снігоочисна техніка поїде працювати лише через 1-2 дні.

Очистка від снігу буде, а от щодо посипання, то це лише для найважливіших доріг і за виключної потреби.

Фото: ЛОДА

Дві машини піскосуміші – за ціною машини асфальту

– Сіль кардинально подорожчала, то може лише піском усі дороги посипати?

– Тут є теж специфіка. У Львівській області діє комендантська година і рух транспорту вночі не здійснюється. А посипкові матеріали діють виключно тоді, коли інтенсивно йде потік машин, інакше – це не працює. Окрім того, сам пісок (без солі) не дає необхідного результату, бо він або замерзає, або його з траси здуває вітром. Тож будемо підлаштовуватися до реалій. Для прикладу, навіщо посипати дорогу, якщо знаємо, що в суботу-неділю інтенсивного руху не буде.

Маємо контакти, певну комунікацію з перевізниками, створили свої групи і будемо реагувати за обставинами. Зараз доводити дороги до чорного асфальту навряд чи є необхідність. Нині дві машини піскосуміші виходять за ціною машини асфальту.

В громадах люди повинні розуміти, що сіль дорога, закуповуємо її за кордоном, і посипати нею дороги місцевого значення не вийде. Аби не зупинилася військова і гуманітарна допомога – мусимо тримати у якнайкращому стані логістичні шляхи.

«Будемо оптимізовувати масштаби очистки і обробки» – Олександр Одинець

– Звичайно, проблем багато, але не хотілося б починати розмову з них. Вважаємо, що Львів підготувався до зимового сезону. З першим снігом у нас вийшла на дороги снігоприбиральна техніка – в режимі чергування та обробки вулиць відповідними матеріалами. Працюють двірники. Ми готові боротися з зимовою слизькістю усіма методами, які є.

Щодо проблем, то це, перш за усе, декількакратне здорожчання посипкових матеріалів, оскільки є проблема з технічною сіллю. Імпортуємо її з різних країн. Були проблеми зі зростанням вартості пального, довелося перерахувати калькуляції на послуги та збільшити видатки. І хоча ресурс бюджету обмежений, нам вдалося забезпечити необхідний резерв як пального, так і протиожеледних матеріалів.

Будемо, можливо, дещо оптимізовувати дороги в площах і масштабах очистки і обробки відповідними сумішами. Але є робочі руки, ми забезпечені водіями, техніка справна. Не вдалося, правда, оновити склад великої техніки а лише декілька одиниць малої. Будемо використовувати меншу механізацію, додаткові мотоблоки з навісним обладнанням, які придбали восени. Загальний об’єм прибирання міста буде відповідати тому, щоб вулицями було безпечно пересуватися і водіям, і пішоходам.

Фото: Роман Балук, ЛМР

«Є відповідальні двірники, які будуть прибирати»

– Якою є ситуація щодо прибирання від снігу міжбудинкових, внутрішньо районних вуличок?

– Є відповідальні двірники, які будуть їх прибирати і посипати піском (він значно дешевший). Сіль буде використовуватися виключно на магістральних дорогах.

– Бачимо, що на вулицях працюють двірники, в основному, старшого віку. Що робиться аби полегшити їхню працю?

– Дійсно, основна частина наших прибиральників похилого віку. Це пов’язано з оплатою праці. Але я нагадую, що її розмір безпосередньо залежить від коштів, які надходять на утримання будинку чи прибудинкової території. Тобто – від сплати мешканців. Мусимо тримати баланс. Звичайно, якісь шляхи щодо підтримки двірників будемо шукати, аби люди могли отримувати достойну зарплату.

Фото: Христина Процак

Також стараємося максимально механізувати працю комунальних працівників. Набагато легше там, де працює мала механізація: трактори, прибиральні машини або мотоблоки.

Не маємо зараз такого ресурсу, який би хотілося, і все ж будемо робити усе можливе, аби у цей складний період підтримати життєзабезпечення міста, зокрема і доріг.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини