«Наш час ще прийде». Олексій Гетьман про те, чим ми можемо бити по РФ, куди і на яку відстань
- Середа, 20 листопада 2024
В Україні масштабували виробництво ракет «Нептун» з удосконаленням для ураження цілей на дальших відстанях, про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров на зустрічі з українськими виробниками ракетного озброєння. «Сьогодні ми нарощуємо виробництво українських ракет. Уже виготовлено перші 100 ракет цього року. Успішно масштабовано серійне виробництво крилатих ракет Р-360 «Нептун» з удосконаленням для ураження цілей на дальших відстанях», – сказав він. Також розробляються нові ракети-дрони, зокрема «Паляниця», яка є прикладом успішної співпраці держави та приватного сектору. Україна працює у цьому напрямку і з іноземними партнерами.
Також, як повідомив співрозмовник Forbes Ukraine у Силах оборони, ЗСУ вперше завдали удару американськими далекобійними ракетами ATACMS по території РФ. Зокрема, ціллю став арсенал зброї у Брянській області. Довкола дозволу Україні бити углиб Росії західним озброєнням останніми днями звучить багато заяв, відповіді на них – у програмі «Головне за день» ТРК «Перший Західний» від військового експерта Олексія Гетьмана.
Відеоверсія розмови – тут.
«Росіяни переходять усі межі»
– Ймовірний дозвіл бити вглиб РФ, це дійсно так, чи знову «фальстарт». То ніби Британія і Франція дозволяють бити, а потім «Le Figaro» у новині змінює зміст, то Сполучені Штати дають «зелене світло», а потім виявляється, що йдеться лише про удари у Курській області. Чи є чітке розуміння, чим можемо бити, куди і на яку відстань?
– Відстань – це залежить від класу ракет, які будемо використовувати. Є тактико-технічні характеристики ATACMS, Storm Shadow та SCALP і згідно міжнародної класифікації це ракети малої та середньої дальності, бо вони літають на відстань менше 1000 км. Куди саме, чи є такий дозвіл, чи немає? Знаєте, коли в нас з’явилися перші ATACMS, то насамперед про це дізналися росіяни, але уже після того, як вони були використані. Якщо офіційного підтвердження бити углиб Росії від США, Британії та Франції ще не має, то воно скоро буде, бо росіяни переходять усі межі і Україна має право застосувати статтю 51 статуту ООН і атакувати ворожі об’єкти, де вони б не знаходились. А з іншого боку, а чому ми маємо про такий дозвіл офіційно озвучувати?
«ATACMS та Storm Shadow/SCALP суттєво відрізняються»
– Як відреагував президент Володимир Зеленський, ударів «завдають не словами, а ракетами». Щодо потенційних цілей, якщо враховувати номенклатуру і технічні характеристики цієї зброї, мабуть, це дуже широкий спектр того, куди можемо поцілити?
– Не такий він широкий. Справа у тім, що балістичні ракети ATACMS та крилаті: Storm Shadow та SCALP суттєво відрізняються за своїми можливостями. Зокрема, балістичні ATACMS, які нам дозволять використовувати, це швидше ті, які ще з 1995 стоять на озброєнні США. Це правило будь-яких армій та воєн, спочатку застосовувати більш старе озброєння, а потім потрошечки додавати нове. Ці ракети мають термін використання непридатності (тут не треба плутати) 30 років. А 1995, бо росіяни хизувалися тим, що знайшли уламок ATACMS і там було маркування саме за цей рік. Тож у 2025 ці ракети уже будуть непридатними до використання. Тому або вони будуть утилізовані, що дуже дорого, або передані нам. При цьому не кілька, а всі. Ці ракети без GPS навігації і вони можуть бути використані тільки як інерційна система наведення. Це означає, що вони летять шляхом, який був раніше прописаний. Там є система, яка підкориговує її політ, щоб вони не відхилялися від курсу.
Швидше за все, це будуть касетні ATACMS, бо ракета з інерційною системою керування не точна, може відхилитися на десятки, навіть сотні метрів. А якщо вона касетна, то може бути підірвана на висоті від десяти до кілька сотень метрів і тоді маленькі гранати, які є всередині, будуть розлітатися і накривати певну площу. Якщо невелика висота, то буде висока щільність, але невелика площа, чим більше висота, тим вона зростатиме. Цими ракетами б’ють переважно по скупченню живої сили, аеродромах, вертольотних базах. Усе, що не є щільно укріплениним, і що можна знищити такими невеличкими гранатами.
Керченський міст така ракета не зруйнує. Для цього є Storm Shadow і SCALP. Ракети ATACMS піднімаються на 25-30 кілометрів і атакують вже на прикінцевому відрізку польоту майже вертикально згори. Це дуже швидкісні ракети, розганяються до швидкості приблизно кілометр за секунду.
Росіяни розповідали, що вони перехопили багато ATACMS, але підтвердження цього не має. Тими засобами ППО, які у них є, їм важко це зробити. Хоч вони розповідають про вражаючі результати С-300 (400 і 500), але поки що це тільки слова.
«Давайте не переоцінювати можливості ракет»
А крилаті ракети навпаки не такі швидкісні, кілометр вони долають за секунд п’ять, однак здатні маневрувати, літати вдовж русел річок на невеликій висоті, між горами і так далі. І вони підкориговуються з космосу і мають ще на прикінцевій ділянці польоту інфрачервону систему наведення. Зокрема, в ракеті є фотографія об’єкту, в який вона має влучити, і вона звіряє те, що бачить на підльоті з тим, що в неї закладено в програмі. І вона обере той об’єкт, який в неї записаний, точно до метра. Росіяни можуть захиститися від цих ракет димовою завісою, щоб вона не бачила, куди треба влучати. Вона все одно вдарить, але буде уже відхилення на кілька метрів. Саме для цього росіяни пускають дим над Керченським мостом, це захист від крилатих ракет, аби вони не влучили точно в опору.
Тож крилаті ракети будемо використовувати по укріплених об’єктах. Це може бути база, бункер, штаб, що завгодно. А балістичні – по скупченню живої сили, броньованій чи легко броньованій техніці: літаках, гелікоптерах і таке інше.
Окрім того, давайте не переоцінювати їхні можливості, вони суттєво ситуації не змінять, хоча б тому, що їх небагато, у наших партнерів їх сотні, а не тисячі. При цьому, аби досягнути якоїсь мети, треба запускати по цілі 30-50 ракет одночасно, бо дещо не долетить.
– Чи це можуть удари і по заводах, де виготовляють «Шахеди», якими росіяни щоночі тероризують українців?
– Туди не долетить. Нам такі ракети, які літають за тисячу кілометрів, навряд чи передадуть. Зокрема, йдеться про Tomahawk. Усі почали критикувати військово-політичне краївництво України, що вони не розуміючи, просять їх у наших партнерів, бо це ракета морського базування. Однак це не так, їх можна запускати і з літаків. Загалом, Tomahawk це корабельна ракета, але є і дороблена, які можуть запускати, в тому числі і з F-16. Їх дальність кілька тисяч кілометрів і вони долетіли б навіть за Урал.
«F-16 поки що не можна пускати на лінію зіткнення»
– Якщо ви вже згадали про F-16, то президент відзначив їхню успішну роботу під час масованого ракетного удару російських терористів 17 листопада. Українці не розраховували, що вони стануть чарівною паличкою, яка переламає хід повномасштабної війни, але сподівалися, що допоможуть відігнати носіїв смертоносних КАБів подалі, однак бачимо, що терористи їх продовжують використовувати сотнями.
– Поки що ні, тому що в нас невелика кількість F-16. Вони точно використовувались як засоби протиповітрення оборони, коли перехоплювали крилаті акети, які по нам летіли. Хотілось би, щоб вони могли знищити Су-34 та Су-35, якими РФ скидає керовані авіаційні бомби. Однак росіяни їх удосконалили і зробили універсальний модуль планування антикорекції та поставили туди двигун і тепер вона може давати відстань до 120 км. Тож нам, щоб знищити ці літаки, треба буде підлітати практично на лінію зітнення, а там – переважна більшість російський засобів ППО.
Тому, до речі, нам було би дуже непогано мати більше наших ракет і дронів, бо всередині РФ ППО слабенька. Росіяни все перетягнули на лінію фронту. Тому туди посилати в F-16 це означає, що його одразу знищать. Це не літак невидимка, він ще 1970-х років. Він кращий, ніж будь-який російський літак, але він все одно може бути знищений російськими дуже щільними засобами протиповітряної оборони. Є інші завадання, які він він виконує, а далі подивимось, якщо їх буде більше, можливо у комплексі з літаками Mirage чи якимись наземними засобами противоповітряної оборони, РЕБами.
Україна дуже довго за ці літаки боролися, ми їх активно зараз використовуємо. І якщо зробити помилку і послати їх туди, то це буде «м’ясний штурм», як у росіян.
– Минула тисячна доба повномасштабного вторгнення. На вашу думку, топ перемог, які ми здобули у цей період?
– Це Харківська, Херсонська, Київські операції, які не дали можливості ворогу просунутися. А зараз героїчний спротив проти пережаючих сил ворога на Покровському напрямку. І, звісно, Курська операція. Та наші технічні можливості, бо ми перші почали використовувати дрони, росіяни у нас це змавпували
Є прогрес, але наразі, на жаль, ми більше тримаємо оборону, але сподіваємось, що наш час ще прийде.
Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин