Будинки на Стрийській, куди влучила російська ракета буде відновлено – перший заступник мера Львова
- Понеділок, 10 липня 2023
10 загиблих, понад 250 зруйнованих помешкань, більше 50 пошкоджених житлових будинків та інших приміщень, знищена інфраструктура… Це все – наслідки ракетного удару росіян по Львову, що відбувся в ніч на 6 липня.
Міська влада Львова ставить перед собою завдання якомога швидше відбудувати зруйновані та пошкоджені будинки, що входять до історичного ареалу і є пам’ятками місцевого значення та повернути людей у їхні домівки.
Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.
Відеоверсія розмови – тут.
– Говорячи про ракетну атаку на Львів, на чому б насамперед хотіли акцентували увагу?
– Це вперше росіяни завдали такої шкоди місту, будівлям, внесеним до історичних пам’яток, що перебувають в зоні ЮНЕСКО. Це – історичний ареал, до якого входять 17 будинків. Вони проектувалися у 30-их роках минулого століття для професорів «Львівської політехніки». Частина з них залишилася без дахів. Вони закриті тентами. До 4 будинків доступ повністю закритий, через їхній аварійний стан. У цих будинках зруйновані перекриття. У 4-поверховій будівлі 2,5 поверхів фактично немає. Цей будинок буде відбудовуватися з нуля, проходитиме всі процедури, оскільки є пам’яткою архітектури.
Але це – неважливий момент, якщо йдеться про життя людей. На жаль, 10 львів’ян загинули і це – величезна втрата для нашої держави.
Наше основне завдання – допомогти усім, хто є в потребі. Ми обговорили з мешканцями зруйнованих помешкань, де вони будуть перебувати. Запропонували їм декілька варіантів. Наша принципова позиція полягає у відновленні зруйнованих будинків.
Також ми зустрілися із тими мешканцями в оселях котрих було пошкоджено вікна. Загалом це близько 926 вікон. Більшість з них закриті плівкою. Будемо ставити постійні дерев’яні вікна.
– Міська влада встановлюватиме вікна власним коштом? Люди можуть звернутися з відповідною заявою і на місце буде скеровано комісію?
– Вже через кілька годин після російської атаки міський голова провів комісію з надзвичайних ситуацій. Було прийняте рішення виділити з резервного фонду 100 млн грн. В той же день депутати Львівської міської ради на сесії проголосували за це рішення. Відповідно до цього, близько 60 млн грн передбачається на всі районні адміністрації і профільний департамент, який є розпорядником щодо виконання робіт у цьому історичному ареалі з 17-ти будинків.
Всі роботи із заміни вікон будуть фінансуватися. Також будемо проговорювати низку інших питань, зокрема щодо зруйнованих автомобілів.
Зараз найважливіше, по-перше, максимально швидко забрати аварійність 4 будинків і приступити до їх відбудови, по-друге, вирішувати оперативні питання.
Росіяни чітко знали, куди цілилися
– За скільки часу можна відбудувати зруйновані будівлі?
– Відновлення пам’ятки архітектури є набагато складнішим, аніж звичайної будівлі, тому це займе більше часу. Однак є чітка позиція міського голови, що ми маємо рухатися максимально оперативно. Ми вже повідомили мешканцям про нашу дорожню карту. Перший крок – запропонували місця, де вони можуть перебувати. Другий крок – працюємо над видатками, необхідними для компенсації різних витрат. Третій крок – повна відбудова квартир.
Думаю, що всі структури будуть нам у цьому сприяти. Але маємо пройти всю належну процедуру.
– Міський голова Львова дуже претензійно відреагував на заяву ЮНЕСКО, яка засудила удар по Львову, але не назвала країну, яка це вчинила. Чи можемо ми розраховувати на міжнародну підтримку у відбудові об’єктів, що є пам’ятками архітектури місцевого значення?
– Для нас є великою цінністю те, що Львів – у спадщині ЮНЕСКО. Саме тому реакція голови міста Львова була такою. Через 3 години після цієї заяви, керівниця ЮНЕСКО в Україні зустрілася з міським головою. Ми разом виїхали на місце. Було прийнято декілька рішень в результаті яких ЮНЕСКО максимально долучиться до допомоги.
Ми цінуємо співпрацю з ЮНЕСКО, оскільки працюємо над культурним хабом. Але вважаємо, що речі потрібно називати своїми іменами. Цю атаку завдали росіяни. Вони чітко знали, куди цілилися. Це – житловий будинок. Приціл був здійснений на буферну зону ЮНЕСКО. Ми не ділимо – Львів, Хмельницький чи Івано-Франківськ. В Україні, в буферну зону прилетіли російські ракети і вбили людей. Це має стати темою №1 всіх виступів ЮНЕСКО. Інакше це девальвує цінності організації.
Україна потребує більше ППО
– Частково руйнувань зазнали і заклади освіти: вибиті вікна в УКУ, пошкоджені будівлі гуртожитків «Львівської політехніки», сфера бізнесу. Чи можуть вони також розраховувати на певну компенсацію?
– Серед закладів освіти постраждали Український Католицький Університет, НУ «Львівська політехніка», Академія друкарства, 5 закладів освіти середньої школи, дитячі садочки, заклад медицини. Ми передбачили кошти для відновлення вікон у школа та дитячих садочках.
Якщо говорити про бізнес, який постраждав в результаті атаки, ми вирішили збільшити розмір компенсаційного ваучера з 300 тис. грн до 500 тис. грн. Це – близько 30 різних бізнесів. Зараз ми все перевіряємо, аналізуємо інформацію. Кошти на це також передбачені.
– Багато львів’ян запитує, чому над містом повною мірою не працює система ППО?
– Мабуть мені не зовсім коректно коментувати теми, що перебувають у зоні відповідальності військових. Але відповідно до офіційної інформації, з 10 ракет 7 було збито силами ППО. На жаль, 3 ракети поцілили у Львів. Наше ключове бажання, щоб жодна ракета не долітала в жодне українське місто. Дуже важливо, щоб наші міжнародні партнери так само це розуміли і надавали все необхідне обладнання. Тому ми максимально підтримуємо державну позицію, позицію президента, що Україна потребує більше ППО. І цей трагічний випадок ще раз свідчить про те, що сьогодні будь-яке місто може опинитися під загрозою. Тому маємо чітко комунікувати і з ЮНЕСКО, і з іншими міжнародними організаціями.
Укриття повинні бути постійно відкритими
– Але ми маємо гарантувати безпеку мешканців завдяки роботі укриттів. Одразу після атаки міністр внутрішніх справ Ігор Клименко заявив, що близько 10 укриттів виявилися зачиненими. За цими фактами відкрито кримінальне провадження. Хто за це нестиме відповідальність?
– Укриття в будинку, на який була здійснена атака, працювало. Там також перебували люди. На жаль, не всі туди спустилися.
Щодо тих 10 укриттів, ми провели комісію. Наша позиція – дуже чітка: кожен з тих об’єктів має бути постійно відкритим. Ми прийняли рішення про те, що укриття повинні працювати цілодобово. Повинна бути відповідальність кожного, хто відповідальний за ці укриття. У школа ми запроваджуємо окремий режим. У низці інших закладів – дуже важливо, щоб така формула була збережена.
– Які функції бере на себе Львівська міська рада щодо допомоги тим людям, котрі втратили близьких, а також тих, хто втратив документи та своє майно?
– На місці вже працював наш мобільний ЦНАП. Фахівці допомагають мешканцям із цілою низкою питань. Так само ми допомагаємо із похованнями. Наше завдання – допомогти усім, чиї родичі загинули. З іншого боку – максимально відбудувати усе, що було зруйноване.
– Якщо хтось ще не звернувся по допомогу, куди потрібно звертатися?
– Усю інформацію ми приймаємо на «гарячу лінію» 1580. На місці ураження фактично цілодобово перебуває голова району. Також там постійно працюють наші представники. Також і ми по декілька годин на день проводимо розмови з мешканцями.
Розмовляла Ярина Капітан
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин