Наступний осінньо-зимовий період, з точки зору енергозабезпечення, буде легшим – експерт Центру Разумкова

Фото: Корреспондент.net

Серпень буде одним із найскладніших місяців для енергосистеми. Причина – виведення в ремонт деяких енергоблоків атомних станцій. Ремонтні роботи суттєво зменшать обсяг потужностей. Частково дефіцит покриватимуть імпортом електроенергії з Європи, а також проситимуть українців економити. Про це заявили в «Укренерго».

Чи вистачить нам в осінньо-зимовий період імпортованої електроенергії; наскільки ймовірним є повторення енергетичного блекауту; чи планує Росія вдарити по газотранспортній системі України?

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Відеоверсія розмови – тут.

– Скільки електроенергії ми імпортуємо з Європи зараз? І скільки зможемо імпортувати в майбутньому?

– Можемо імпортувати з ЄС 1200 мегават. Це без врахування відновленої електромережі «Хмельницька АЕС – Жешув».

Імпортуємо ми переважно у пікові години. У проміжку з 8:00 до 10:00 год – зі Словаччини і частково з Молдови. А у проміжку з 16:00 до 23:00 год – до 350 мегават. У нас по імпорту – великий запас. Його потрібно зберегти. Це дасть можливість нормально пройти осінньо-зимовий період. Адже саме тоді може збільшитися дефіцит електричної енергії, що має покриватися за рахунок імпорту.

Цьогоріч у росіян менше шансів атакувати нашу енергосистему

– На засіданні в Івано-Франківську Володимир Зеленський сказав, що росіяни, ймовірно, знову спробують атакувати енергетичну інфраструктуру України. Чи вистачить нам імпортованої енергії за такого розвитку подій?

– Безумовно, тут є певні ризики. Але росіяни ніколи не відмовлялися атакувати енергетичну інфраструктуру України. Питання – в іншому: чи є у них для цього така ж можливість, як була минулого року? На мій погляд, цьогоріч такої можливості у них немає. Для цього є кілька причин. По-перше, вони не можуть запускати за один обстріл по 100-120 ракет, у тому числі балістичних. Максимум – 20-30 ракет.

По-друге, українські об’єкти під час проведення ремонтних робіт укріплюються. Це, своєю чергою, знижує ризики їх пошкодження.

А по-третє, не можна порівнювати систему ППО, яка була, скажімо, у вересні 2022 року з тією, що є зараз. До осінньо-зимового періоду вона ще буде підсилюватися. Тобто кількість і результативність різних систем ППО, надісланих партнерами, збільшилася в рази. А наші військові навчилися вправно ними управляти.

Усі ці фактори не виключають ризиків, але я на 60% впевнений, що наступний осінньо-зимовий період, з точки зору енергозабезпечення, буде помітно легшим за попередній.

– Безумовно, ми віримо в ЗСУ і ППО. Але чи доведеться знову користуватися генераторами? І чи є загроза повних блекаутів, схожих на минулорічні?

– Все можливо. Ризики є. Блекаути мали місце навіть у таких високорозвинених країнах, як США. При тому, що в них не було війни. А в нас – війна, зруйнована інфраструктура. Тож ховати генератори не варто.

Українцям слід утеплити свої помешкання і звернути увагу на економне енергоспоживання. Регіональній і центральній владі слід зосередитися на тому, щоб було резервне живлення для водоканалів, систем теплозабезпечення та зв’язку.

Не менше завдань і у влади на місцях. У порівнянні з минулим роком, кількість доходів місцевої влади зросла. Хотілось би, щоб ці кошти були використані на критичну та енергетичну інфраструктуру, на лікарні, на допомогу ЗСУ, а не на будівництво чи ремонт доріг. На жаль, після того як у місцевих влад з’явилися гроші, вони не завжди використовують їх раціонально.

Потужності «Центренерго» можуть покрити дефіцит

– Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль сказав, що у нас є достатньо коштів, щоб відремонтувати об’єкти енергосистеми та захистити їх. Чи дійсно це так? І чи встигнемо ми завершити усі ремонтні роботи до зими?

– Грошей завжди не вистачає. У цьому плані ми сильно залежимо від наших міжнародних партнерів. На жаль, існуюча модель ринку електричної енергії і постійні обстріли призвели до того, що всі наші енергетичні компанії досі працюють зі серйозними збитками. Однак, думаю, що на мінімально необхідне забезпечення взимку цих грошей вистачить.

До прикладу, компанія «Укренерго» відремонтувала свої підстанції приблизно на 80%. Трохи відстають теплові електростанції. Але вони виходять виключно із власних ресурсів, оскільки коштів міжнародних організацій на теплові електростанції не виділяли.

Державі слід звернути увагу на компанію «Центренерго». Вона має великі потужності, близько 4 гігават, проте задіює лише 10% від свого потенціалу. У них немає вугілля та достатньо фінансів, аби проводити ремонтні роботи. Але якщо держава допоможе і буде запущено додаткові блоки, це зміцнить енергосистему на осінньо-зимовий період.

– А що саме повинна зробити держава? Забезпечити компанію «Центренерго» вугіллям?..

– «Центренерго» це – державна компанія. Погодьтеся, ненормально, коли в країні – дефіцит потужності, а державна компанія працює лише на 10% від своїх можливостей. Тож держава повинна задіяти кредити або залучити міжнародну допомогу і спрямувати їх на запуск хоча б частини енергоблоків. Це покриє дефіцит, що існуватиме в осінньо-зимовий період.

Росія може припинити транзит природного газу через Україну

– Якими є ваші прогнози щодо прийдешнього опалювального сезону? Чи достатньо у наших сховищах газу та вугілля?

– У нас непогана ситуація із запасами вугілля і природного газу. Не очікую якихось великих проблем.

– Чи можуть росіяни вдатися до газового терору?

– Росіяни хочуть зруйнувати газотранспортну систему, але питання в тому, чи їм дадуть це зробити?.. Однак існує ще один дуже суттєвий ризик. Росіяни можуть припинити транзит природного газу територією України на осінньо-зимовий період. Тоді нам доведеться перелаштовувати режим роботи газотранспортної системи. Це призведе до додаткового навантаження на підземні сховища природного газу і газотранспортну систему вцілому.

– А чи прийнятним є той факт, що під час російсько-української війни ми транспортуємо через свою територію російський газ?

– Це – ненормальна ситуація, яка б давно мала вирішитися. Я так розумію, що Україна робить це на прохання наших партнерів, насамперед Словаччини, Чехії, Австрії. Це – політичне питання, яке б мало вирішуватися на рівні президента, прем’єр-міністра, РНБО. Наступного року дія цього контракту закінчиться. Але поки існує путінська фашистська влада, немає жодної можливості і потреби укладати нову угоду з Росією.

Тариф на електроенергію – високий, але не критичний

– Наскільки виправданою є вартість електроенергії для споживачів та чого очікувати українцям в майбутньому?

– Хвилюватися населенню не потрібно, оскільки є зафіксований тариф. Це – 2,64 грн/кВт-год з ПДВ. Він суттєво підвищився. Вартість електричної енергії, вказана у платіжках досягає 450-500 грн. Це – не критична сума. Хоча з іншого боку у людей є труднощі з роботою, грошима. Для таких категорій населення діє система субсидування.

Варто також сказати, що навіть попри підняття тарифу, він – удвічі нижчий ринкової вартості. Держава через постачальника спеціальних обов’язків, якими є компанії «НАЕК «Енергоатом» і «Укргідроенерго», відшкодовує населенню 50% цього тарифу. Тож для населення все не так погано. Гірше для промисловості, оскільки тут ціна може зростати.

Розмовляла Ярина Капітан

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини