На знак вдячності НАТО могло дати Україні формальне запрошення – Ганна Гопко
- П'ятниця, 14 липня 2023
Під час саміту НАТО у Вільнюсі Україна не отримала формального запрошення до Альянсу. Це розчаровує і засмучує. Адже формальне запрошення дало б чіткий посил росії про те, що НАТО розглядає Україну, як майбутнього члена цієї спільноти.
Натомість у тексті комюніке зазначено, що Україна отримає запрошення, коли члени Альянсу погодяться і умови будуть виконані.
Які висновки повинна зробити Україна; в якому напрямі рухатися далі; на чому акцентувати увагу, готуючись до саміту у Вашингтоні?
Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповіла Ганна Гопко, голова правління ГО ANTS, експертка із зовнішньої політики та міжнародних відносин, ексочільниця комітету із закордонних справ ВРУ.
Відеоверсія розмови – тут.
– Підсумовуючи результати саміту НАТО у Вільнюсі, Володимир Зеленський заявив, що «результати саміту – гарні. Але якби було запрошення, вони були б ідеальні». Які ваші враження від Вільнюського саміту країн НАТО?
– Я б хотіла, щоб ми відверто говорили про західну політику, про їхню неспроможність діяти на випередження і слати рф чіткі сигнали, що Україна вже – не буферна зона, що НАТО розглядає Україну, як майбутнього члена Альянсу. Формальне запрошення було потрібне, як потужний сигнал.
В тексті комюніке записано, що Україна буде членом НАТО, але тоді, коли ми виконаємо критерії і коли всі члени Альянсу дадуть свою згоду. Мене тривожить такий текст. Адже і в кулуарах говорять, що все залежатиме від ситуації на полі бою. Якщо Україна демонструватиме успіхи в наступі, тоді всі захочуть бути з переможцем. Зараз ситуація – невизначена. Тому у фінальному тексті комюніке ми навіть не написали, що від Вільнюса до Вашингтона докладатимемо зусиль, аби Україна отримала це запрошення.
2008 рік став роком провального і помилкового саміту, що призвів до вторгнення в Грузію та початку збройної агресії проти України у 2014 році. За 10 років збройної агресії члени Альянсу не набралися такої сміливості, як наші ЗСУ для того, щоб грати на випередження. Це мене не лише розчаровує, а й злить. Адже коли ми віддаємо наших найкращих військових, котрі щодня, жертвуючи своїм життям, захищають не лише Україну, то дехто продовжує жити в іншій реальності. На знак вдячності НАТО могло дати Україні формальне запрошення. Тим більше, що воно не зобов’язує до членства вже завтра.
Очевидно, що ми – розчаровані. Проте не втратили завзяття і бойового духу, щоб планувати кампанію до Вашингтонського саміту.
Ключове значення цього запрошення полягає в тому, що на Заході є стратегія перемоги України. Надання більшої кількості озброєння, посилення економічного тиску, через конфіскацію російських активів, а також просування України в євроатлантичному напрямі є ключовими критеріями незворотності перемоги України.
Ми розчаровані тим, що не вистачило духу, а також розмовами в кулуарах про те, що, можливо, американці дійсно мають різні канали комунікації з російською стороною. Так само від різних людей звучали думки про подальші дії після українського наступу. НАТО має усвідомити геополітичне значення української перемоги і вигоду від присутності України, як повноправного члена в Альянсі.
– Що керувало учасниками, які просували саме таке рішення: страх прямого військового конфлікту з росією чи бажання чітко дотримуватися процедур і правил НАТО?
– Говорячи відверто, було багато маніпулятивних наративів. Один з них про те, що ми хотіли досягнути членства уже зараз. Але ми не хотіли членства, а формального запрошення. Це лише перший крок. Якщо ми проаналізуємо досвід вступу Фінляндії, то побачимо всі процедури. Насправді ніяких особливих винятків ми для себе не хотіли.
Страх щодо поразки рф, невизначеність і нерозуміння того, як впливати далі дійсно присутні. Через це бачимо, як хтось намагається відтягнути українську перемогу, оскільки рівень забезпечення ЗСУ сучасним озброєнням є недостатній і про це також говорили в НАТО. Касетні боєприпаси це – добре. Але без переваги в повітрі, без ATACMS цього недостатньо, аби припинити постачання через Крим, через Кримський міст.
Деякі члени НАТО діють як російські представники
– До речі, президент Угорщини Віктор Орбан закликав інших учасників Альянсу припинити постачання зброї в Україну і запропонував сісти за стіл переговорів з росією…
– Щоб виправдати своє рішення, чому нам не надали формального запрошення, вони говорять про проблеми з корупцією. Але це – подвійні стандарти. Зараз в Альянсі є країни, які діють як російські представники, зневажають своїми проросійськими діями Альянс та підривають його принципи.
У НАТО брали чимало країн, далеких від ідеалу щодо демократії, боротьби з корупцією, прозорості чи підзвітності. Тому ми маємо чітко сказати: якщо є геополітична доцільність і політична воля НАТО щодо розширення, все робиться дуже швидко. Ми це бачили на прикладі Фінляндії. Ми бачили як Генсеку НАТО Єнсу Столтенбергу вдалося знайти порозуміння між Швецією і Туреччиною. Тому ми усвідомлюємо, що зараз є США, є Німеччина…
Потрібно далі працювати з бізнесами і пояснювати, що членство України в НАТО це – найкращі довгострокові безпекові гарантії для інвестицій. Це – найкращий шлях для завершення війни українською перемогою і сталого миру. Це – посилення НАТО. Тоді НАТО стане вже глобальним Альянсом. Оскільки на цьому саміті були країни індо-тихоокеанського регіону: Японія, Австралія, Південна Корея. Вони чітко розуміють величезне розчарування в глобальних інституціях, як ООН, різних міжнародних організаціях, до прикладу ОБСЄ. Тому НАТО завдяки Україні має шанс зміцнити свою стійкість, мати нові підходи у протидії агресії та унікальний досвід ЗСУ. Оскільки фактично ЗСУ це – європейська армія. Відтак ми розуміємо, чому Емманюель Макрон не лише тактично підтримав надання Україні формального запрошення. В його концепції стратегічної безпекової автономії в Європі, втілити це без України – неможливо.
Хай Зеленський збере національну збірну з фахових експертів
– Чи достатньо зробила Україна, щоб у Вільнюсі таки отримати запрошення у НАТО?
– Нам потрібно проаналізувати усі критичні зауваження країн-членів НАТО і зробити висновки. Сподіваюся, що президент України збере у себе не лише свою команду, а національну збірну, тих людей, котрі мають репутацію, довіру, зв’язки з закордоном, аби спільно почати планування кампанії до Вашингтонського саміту. На раді Україна-НАТО президент України Володимир Зеленський мав отримати деталі того, що отримає Україна, коли виконає вимоги. Тому ми повинні скласти для себе план пріоритетних заходів, необхідних реформ, щоб потім нам не говорили, що ми недостатньо поборолися з корупцією.
Через недостатню підтримку України є загрози Третьої світової війни. У війні «на виснаження» ми не можемо змагатися з росією, вимагаємо більшого, але нам починають розповідати про корупцію. Тож аби не було таких закидів, нам потрібно бути ідеальними. Володимир Зеленський сказав, що саміт був би ідеальним, якби ми отримали запрошення. Тож давайте станемо ідеальними, щоб до нас не виникало якихось зауважень.
Розмовляв Віктор Біщук
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин