«Не думаю, що ріст буде суттєвим». Експерт про те, яких цін чекати на продукти в Україні

Фото: Волинські новини

Верховна Рада прийняла законопроєкт про підвищення акцизного податку на пальне. Він передбачає підвищення ставок акцизів податку до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі. Відповідно до європейських норм мінімальні ставки акцизного податку мають становити: для бензину – 359 євро за 1000 літрів (зараз – 213,5 євро) та для дизельного пального (зараз – 139,5 євро) – 330 євро за 1000 літрів. Підвищення акцизів до цих показників буде розтягнуте в часі на 4 роки – до 2028 року. Закон має набути чинності уже 1 вересня.

Як наслідок в Україні очікується зростання цін на продукти. На які саме і наскільки – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» кандидат економічних наук Іван Ус.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Українське радіо

«Бізнес хоче заробляти, але…»

– Верховна Рада схвалила закон про ріст акцизів на пальне. Відтак, на українських АЗС можуть зрости ціни на півтори-дві гривні. А це означає, що аграрії змушені будуть підняти ціни на свою продукцію. Скільки тепер потрібно буде платити за хліб, крупи?

– Ціни зростуть приблизно за два тижні після початку дії закону. І це буде стосуватися не лише продуктів, які збирають з полів. Адже логістика доставки товарів у великі міста та й інші населені пункти залежить від авто. Тому зростає ціна на пальне – підвищується і вартість транспортування товарів, а далі власники магазинів будуть думати, яку частину цього зростання перекласти на покупців. Зокрема, яку маржинальність вони поставлять. Вона теж не повинна бути занадто високою. У нас ринкова економіка і власники можуть собі це дозволити, однак тоді слід дивитися, щоб була конкуренція і тоді це їх змусить скинути ціни.

Фото ілюстративне: Район Острог

– В Україні тривають відключення електроенергії, а без неї у нас не може зберігатися ні молочка, ні м’ясні продукти. Чи слід очікувати, що на ці товари у нас теж зростуть ціни і наскільки?

Тут ріст цін буде залежати від того, наскільки люди, які задіяні в цьому бізнесі, змогли побороти наслідки цих відключень. Бачимо, що завдяки генераторам у малого і навіть середнього бізнесу більш-менш непогана зараз ситуація.

Що стосується фермерів, то вони також використовують генератори і це сприятиме збереженню їхньої продукції. Хоча, з іншого боку, використання генератора – це пальне, а його вартість через ріст акцизу зросте. Тож маємо замкнуте коло.

Але все ж таки, підкреслюю, не думаю, що ріст цін буде суттєвим. Бізнес насамперед хоче заробляти, а не, щоб від його товарів люди відмовлялися.

Інше питання, яке зараз дуже актуальне, це ріст податків. Тут держава має зробити так, щоб підприємці масово не пішли в тінь. Бо інакше можна зменшити базу, з якої знімаються податки, і не те, що більше не отримати надходжень у бюджет, а й суттєво менше.

Сезонний фактор ніхто не скасовував  

– Чи можна очікувати, що навпаки, найближчим часом якісь продукти подешевшають?

Сезонний фактор ніхто не скасовував. У нас був спекотний липень, бачимо, що з кавунами проблем немає. Тому, скоріш за все, це перший товар, на який ціни уже пішли вниз і ще опустяться. Як і на інші сезонні фрукти та овочі, які зараз почнуть з’являтись.

Що стосується інших не сезонних товарів, тут треба дивитись, як буде організована логістика їх доставки. Розуміємо, що суттєво залежимо від імпорту багатьох видів продукції. І знову ж таки, імпорт – це доставка в Україну і вона здійснюється здебільшого авто. Якщо вартість на пальне зростає, то й ціна на товар.

З іншого боку, світовий ринок теж працює і якщо ціни на якусь продукцію упадуть, то це відчують і українці. Оскільки продавці, попри бажання більше заробити, також дбають про те, щоб не програти конкуренції іншим суб’єктам господарювання, які можуть зіграти у демпінг, тобто знизити свої ціни і витіснити їх з ринку.

Фото: Freepik

Трудовий кодекс прийнятий ще у 1971

– До речі, як виявилося у Жовківській громаді почали масово вирощувати кавуни. Тому ціни на них впадуть ще й через те, що ми навчилися їх самі вирощувати. Інше запитання – в Україні не вистачає 4,5 мільйонів працівників – це дані Міністерства економіки. За словами заступниці міністра економіки Тетяни Бережної, зараз завершується робота над проєктом модернізації трудового законодавства. Його ухвалення сприятиме покращенню ситуації на ринку праці. Про що цей проєкт?

Давайте згадаємо, що чинний Трудовий кодекс прийнятий ще у 1971 році, 53 роки тому назад. Розуміємо, що ринок праці з того часу дуже сильно змінився. І попри те, що у нього вносилися зміни, все одно основа залишалась. Тому перше, що я очікував у цьому новому проекті Трудового кодексу – а про нього вже говорять з початку цього року – унормування питання контрактів, трудових договорів.

Ще одне питання, яке поставив спочатку ковід, а зараз воєнна реальність, те, що треба унормувати роботу вдома. Пам’ятаємо, в перші тижні ковіду усі сиділи удома і була проблема, як обліковувати їх працю. Формально людина не приходила на робоче місце і за це навіть могли звільнити.

Фото: АПІТУ

«Очікуємо зростання економіки»

– Попри все, якою буде економіка України? На що звертати увагу?

У нас буде зростання економіки, попри всі проблеми та триваючі обстріли. Ще один негативний фактор те, що відбувається зниження світових цін на провідні товари нашого експорту. Зокрема, пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію та залізну руду. Отже країна отримає менше грошей. У нас вже і так 13,6 мільярда доларів негативного сальдо.

Але подивимось… До речі, зміни до оподаткування, які планує Уряд, можуть посприяти зменшенню купівлі авто, ювелірних речей та різних гаджетів. І це, як на мене, приведе до зменшення імпорту. А отже і зменшення тиску на національну валюту, що врешті-решт дозволить нам завершити поточний рік з непоганим результатом.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини