Не лише неадекватна від Байдена, а й від цілого світу – Добрянський про реакцію на підрив Каховської ГЕС

Фото: ДСНС

Коментарі американського керівництва щодо підриву Каховської ГЕС викликали неоднозначну реакцію в українському політикумі та соціумі. Складається враження, що США досі відкрито боїться назвати Росію злочинцем. Попри це, залишається послідовною щодо своєї допомоги Україні. Ця підтримка триватиме до перемоги України та деокупації всіх українських територій.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Добрянський, директор з комунікацій Українського конгресового комітету.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

Ми б хотіли, щоб світ рішуче відреагував на дії РФ

– Світові ЗМІ не надто рішуче відреагували на підрив росіянами Каховської ГЕС. Коли президента США попросили прокоментувати трагедію, він лише сказав, що Сполучені Штати допоможуть Україні. Чи адекватною є саме така реакція?

– Не лише неадекватною від президента, а й від цілого світу. Це – жах і трагедія, пов’язана із жертвами. Світові ЗМІ більше акцентують на самому факті руйнування Каховської ГЕС. Проте я б хотів, щоб усі лідери, всі організації акцентувати увагу саме на людях, на жертвах і виступили проти РФ.

Фото: Голос Америки

– Обурила також реакція ООН. Адже в той день, коли підірвали Каховську ГЕС, в організації поширили допис про День російської мови.

– 7 червня відбулося засідання Ради Безпеки ООН. І там також промовчали. Не лише президенти, а й представники різних країн… Ми б хотіли одразу почути, що всі зрозуміли, хто насправді є ворогом.

– Чому світова спільнота досі не може назвати злочинця злочинцем?

– Чому ми не отримали швидко «Abrams» і «Patriot»?.. Так само було і тоді, коли РФ захопила Крим. Цілий світ бачив, що сталося. Однак і США, й інші країни чекали. Аж тоді, коли зібралася більшість, були запроваджені санкції.

Буде добре, якщо США передали б Україні якомога більше літаків

– У виданні «The Washington Post», посилаючись на джерела в американському уряді, написали, що в адміністрації Байдена більше не бояться «червоних ліній Путіна». Коли відбулася така зміна?

– Це сталося поступово. Щойно розпочалося повномасштабне вторгнення, в Україну почали прибувати вантажні літаки з «Джавелінами». Наступним кроком були засоби протиповітряної оборони. Зенітно-ракетні комплекси «Patriot» добре проявили себе у збитті різних ворожих цілей, зокрема «Кинджалів». Вони захищають небо над Києвом. Було б добре мати їх якомога більше, щоб захистити кожен населений пункт в Україні.

Тож ми крок за кроком рухаємося вперед. Впевнений, буде все, що потрібно Україні. Звісно, хотілося б отримати це якомога швидше.

– Відомо, що для того, аби інші держави змогли передати Україні літаки F-16, потрібен дозвіл США, як виробника. Президент Володимир Зеленський висловив стриманий оптимізм щодо цього. Чи можемо говорити про те, що США таки дали свій дозвіл?

– Про це нещодавно говорив і Джейк Салліван, радник президента США із нацбезпеки. Він зазначив, що перші пілоти розпочнуть навчання на F-16. Країни були готові передати і F-16, і старі МіГи. Буде добре, якщо США передадуть якомога більше літаків. Україна до цього готова.

Фото: Мілітарний

– А хто в уряді США досі залишається противником підтримки України?

– Це – меншість. У Сенаті підтримка – дуже велика. Можливо 1-2 голоси проти. Але більшість демократів і республіканців виступають «за».

Коли я говорю тут, з українцями і там, для американців, створюється свого роду дисонанс. Адже тут рахують речі, їх число, а там рахують гроші. Їм важливо розуміти, чому стільки мільярдів виділяється на допомогу Україні.

Хоча, з іншого боку, багато військового озброєння, яке передається в Україну, вироблено у США. Тобто ці гроші йдуть до американських працівників. Це – плюс для США. Тому не варто нарікати щодо грошей.

Фото: Голос Америки

Потрібно, щоб якомога більше американських лідерів приїхали в Україну

– Наприкінці квітня до Конгресу США внесено проєкт резолюції «Перемога України». Коли у парламенті США відбулася кардинальна зміна настроїв: від загальних тез до конкретних дій, спрямованих на перемогу України?

– Не бачу різкої одномоментної переміни. Для мене це – частина довгого шляху. Перший серйозний закон, що стосувався української свободи було прийнято у грудні 2014 року. В американському законодавстві сказано, що США будуть підтримувати Україну і допоможуть їй повернути всі окуповані території. З того часу політика Америки залишається незмінною. Конгресмени завжди шукали способи, щоб це лише підсилити.

У згаданій вами резолюції говориться, що перемога буде тоді, коли Україна поверне всі свої території. Також вона включає інформацію про важливість дії міжнародного трибуналу.

– Добігає кінця ваш черговий візит до України. Що розповісте американцям по приїзді в США?

– Цього разу я приїхав до України з делегацією колишнього губернатора Нью-Йорку, завдяки його приватній фундації. Ми зустрічалися з представниками посольства. Говорили про те, що хочемо більше допомоги для України. Відвідав тренінг, де американські експерти групи «Task Forse Antal», спільно з колегами з групи «Antal» навчають надавати долікарську допомогу. Хочу це все розказати американським конгресменам.

А також передати вдячність від усіх громадян України. Я б дуже хотів, щоб якомога більше американських лідерів приїхали до України і побачили все на власні очі. До виборів у них для цього – достатньо часу.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Ніна Сукач, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич


оренда квартири Львів

Новини