Не має бути монополії держави на вшанування пам’яті загиблих у війні – Антон Дробович

Фото: goethe

Як колись нацисти знищували євреїв тільки за ознакою нації, так тепер рашисти знищують українців. Це підпадає під визначення геноциду. Це такий же злочин, які вчиняли в колишній Югославії, Руанді.

Про це в ефірі «Першого Західного» розповів голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.

На його думку, як події Голокосту, український геноцид також треба буде меморіалізувати.  І почати це повинна держава. Але до вироблення системи і культури пам’яті повинен долучатись весь народ, щоб не було монополії держави. Це єдиний демократичний шлях, вважає Дробович.

«Що стосується офіційної системи пам’яті, то держава повинна бути суб’єктом вшанування пам’яті. Держава повинна виконати свій гуманітарний максимум щодо пам’яті цих людей. Має бути чітко сформована візія і оцінка держави, і відповідним чином вшановані ці люди. Але це не означає, що інші не можуть до цього долучатись. Хтось може мати ідеї як це покращити. Є наприклад, Марш пам’яті, який щорічно проводять громадські активісти. Це громадська ініціатива і до цього немає ніяких застережень», – говорить Антон Дробович.

Але завдання в тому, за його словами, щоб знайти «золоту середину», щоб зробити меморіал, який би допомагав вивчити уроки історії, розповісти про травматичний досвід, але не завдавати нової травми.

«Головним принципом тут є глибока включеність громад, обговорення людей з місць, де сталась трагедія. Наприклад, берлінський Меморіал вбитим євреям – це була довга дискусія того, як правильно це зробити. Якщо говорити про меморіалізацію нашої війни, жертв рашизму, то таких місць буде багато. Але треба, щоб було включене міське середовище, щоб місця ці були позначені, але не травматизували нові покоління депресією. Пошук цих рішень зараз триває», – говорить керівник Інстититу національної пам’яті.

оренда квартири Львів

Новини