«Не може йтися про 30 гривень». У ЛМР розповіли, коли вартість проїзду може зрости і на скільки

Фото ілюстративне: ЛМР

Львівська міська рада винесе на обговорення з громадськістю нові тарифи за проїзд у громадському транспорті. При оплаті банківською карткою ціну пропонують збільшити з 15 до 20 грн, а для власників «ЛеоКарт» – з 13 до 17 грн. Зокрема, в ЛМР не підтримали підняття вартості проїзду до 32 грн, як цього вимагали перевізники. Проте після аналізу економічних показників і обговорень посадовці прийшли до висновку, що тариф справді потребує перегляду.

Якими можуть бути нові ціни, що кажуть перевізники, чи означатиме зростання вартості покращення умов перевезення і коли можуть набути чинності нові тарифи – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради Олег Забарило.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Твоє місто

«Готівкова оплата залишиться без змін»

– Якими можуть бути нові тарифи за проїзд у Львові?

– Упродовж останнього періоду аналізували економічні розрахунки, які нам надали перевізники і вже маємо попереднє рішення. Звичайно, що не може йтися про такі цифри, які були озвучені, зокрема, про 30 грн.

На сьогодні економічно обґрунтованими цифрами є 17 грн для картки ЛеоКарт, 20 грн для банківської. Залишається чинним тариф у розмірі 25 грн для готівки.

Фото: Lviv Media

– Хто саме обґрунтовував вартість, яку зараз пропонує Львівська міська рада, хто працював над цим?

– Повторю пропозицію Львівської міської ради. Готівкова оплата залишиться без змін – 25 грн; при оплаті банківською карткою вартість зросте з 15 грн до 20 грн; для власників ЛеоКарт – з 13 грн до 17 грн; для студентів – знижений тариф по ЛеоКарт становитиме 8,5 грн.

Аналіз проведений спільно з Департаментом економічного розвитку. Фахівці переглядали безпосередньо цифри, саме підґрунтя. Та це ще попередні цифри, які мають пройти певну процедуру. Ми запустили усі процеси, зокрема повинні відбутися консультації з громадськістю і за результатами цього вже буде прийнято те чи інше фінальне рішення.

«Це вимушене рішення»

– Багато львів’ян нарікають на ймовірний ріст оплати за проїзд. Зараз усе дороге, а зарплати стоять на місці – чим аргументують перевізники рішення, що потрібно збільшувати тариф?

– Звичайно, що це неприємно для людей. Але це вимушене рішення.

Аргументація наступна. На початку минулого року середня вартість поїздки у Львові становила близько 17 грн. Після цього були запущені ряд вигідних для пасажирів, але невигідних для перевізників чи для бюджету міста речей. Зокрема, люди масово почали користуватися безкоштовною пересадкою, раніше цього не було. Припинили користуватися готівковими оплатами, які є найдорожчими і перейшли на безготівкові: ЛеоКарт, банківську картку. І, по факту, спостерігаємо кожного місяця падіння виручки перевізників.

Ключова річ в даному випадку – це збереження існуючої динаміки покращення громадського транспорту і збереження існуючих випусків. Бо якщо перевізники не збирають достатньої суми виручки, то вони поступово будуть відмовлятися від оновлення рухового складу, від випуску збиткових вечірніх рейсів, а цього не можна допустити.

Фото: Роман Балук, ЛМР

«Рішення може запрацювати уже з червня»

– А хто саме з перевізників звернувся до вас з проханням підняти вартість на проїзд?

– Це було колективне звернення Асоціації перевізників. Звичайно, вони прораховували по-своєму і цифри там явно були завищені. Тож ми взяли собі певний час, щоб проаналізувати ці всі розрахунки, відкинути всі надлишкові речі і на сьогодні маємо розуміння в частині цифр, якими вони є насправді.

Львів не є першим в Україні навіть впродовж цього року, які переглядають тарифи. Часто закидають, що в нас найвищі тарифи в Україні, але їх ніхто не аналізує. По суті, цих 25 грн, які і залишаються в майбутньому, це є дуже символічна цифра, готівкою у Львові зараз користуються лише близько 7% пасажирів. А в більшості це ЛеоКарт – понад 30% пасажирів – і банківською карткою. Ще 40% це пільговики, які не оплачують, в принципі, за проїзд.

Якщо порівнювати це з іншими містами, скажімо, Дніпро на сьогодні має 18-20 грн за одну поїздку, Одеса, яка переглянула також вартість проїзду до 20 грн. Львів також в таких умовах, коли змушений змінювати розмір тарифу.

Фото: Zaxid.net

– Хто кінцево має прийняти рішення, чи буде підніматися вартість проїзду і коли, ймовірно, вона зміниться після усіх погоджень?

– Зараз має пройти процедура оприлюднення рішення виконавчого комітету. Після цього проведемо відповідні консультації з громадськістю. Маємо вислухати всі думки, зважити всі «за» і «проти» і вже після цього має бути винесено рішення на засідання виконавчого комітету.

Потенційно цей місяць беремо, аби усі ці процедури пройти і у разі прийняття рішення про коригування тарифу, воно може запрацювати орієнтовно з початку червня.

Акцент – на оновленні транспорту»

– Чи означає підвищення ціни за проїзд, покращення умов у транспорті? Врешті-решт, наближається літо і ми добре знаємо, що є проблема із кондиціонерами. Чи буде вона цього разу вирішена?

– Акцент впродовж минулого року був на оновлення рухомого складу. Зокрема, на той, який є з кондиціонерами та на низькопідлоговий доступний транспорт.

Якщо говорити за минулий рік, перевізники 80 одиниць рухомого складу оновили і законтрактували по автобусах, щоб будуть це робити і далі. Але для цього потрібні кошти.

Зокрема, приватні перевізники задекларували, що буде змінено близько 55 одиниць рухомого складу. Також є триваючі проєкти його закупівлі у комунальному підприємстві – це ще 58 автобусів.

Тож впродовж найближчих півтори року маємо оновити рухомий склад на понад 100 одиниць.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

ДІМ РІА у Львові

Новини