Не потрібно бігти в аптеку і скуповувати всі йодовмісні препарати – експерт про ситуацію на ЗАЕС

Фото: Цензор.НЕТ

У разі виникнення непередбачуваних ситуацій на Запорізькій АЕС, громадянам радять мати «тривожну валізку». За вмістом вона схожа до тієї, яку більшість зібрала на початку повномасштабного вторгнення. Однак тепер до неї потрібно додати ще скотч, змінну одежу та радіо, аби отримувати офіційну інформацію від ДСНС, МОЗ та органів місцевого самоврядування.

А от чого точно не варто робити, так це бігти в аптеку і скуповувати усі йодовмісні препарати.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Дмитро Гуменюк, начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.

Що потрібно знати про роботу атомних блоків; як підготуватися до можливої катастрофи на ЗАЕС; чому критично важливою є саме перша доба.  

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: DW

– Росіяни наче б то збираються перевести 4-ий енергоблок Запорізької АЕС у стан «гарячого зупину». Що це означає?

– Хай не бентежить слово «гарячий», оскільки ключовим словом є «зупин». Що «гарячий», що «холодний» енергоблоки перебувають в «заглушеному стані», тобто реактор не працює на вироблення енергії і тепла. Це все ще – стан зупину. Єдина різниця полягає в тому, що теплоносій, розташований в реакторі, який охолоджує ядерне паливо, стане трохи гарячішим, буде більше енерговиділення, оскільки додатково запустяться насоси. За цих умов на охолодження реактора буде потрібно, приблизно, у 2 рази більше води. Це, своєю чергою, збільшить витрати води зі ставка-охолоджувача. І в цьому – основна загроза.  

Ажіотаж навколо йодовмісних препаратів є штучним

– Серед громадян почалася паніка. Незалежно від міста проживання, люди шукають таблетки калію йодид, респіратори…

– Ми не збираємося ані лякати, ані заспокоювати. Є суто технічна інформація, що допоможе краще зрозуміти ситуацію і відповідно до неї діяти. Дійсно, останнім часом спостерігається бум на йодовмісні препарати. Цей ажіотаж є штучним. Наш Центр, бачачи цю істерію, одразу зробив допис в якому чітко пояснив, чому не варто цього робити. Наразі в паливі Запорізької АЕС найбільш небезпечного і представницького йоду-131 – немає. Він розпався. Поки енергоблоки перебувають у стадії зупину, поки вони не працюють на потужності, його не буде. Йому нема звідки взятися. Тому бігти в аптеку не потрібно. Більше того, це – шкідливо. До прикладу, давати йод без потреби дітям однозначно не потрібно.

У разі необхідності проведення йодопрофілактики про це повідомлять компетентні органи: ДСНС, МОЗ або Державна інспекція ядерного регулювання України, що здійснює моніторинг ситуації.

– А якщо росіяни таки увімкнуть те, що потрібно, аби збільшити потужність потенційної катастрофи. Якою може бути зона ураження?

– Це – дискусійне питання. Потрібно розуміти, що блок це – не вмикач в кімнаті: увімкнув – світло загорілося. Виведення блоку на потужності – доволі складна процедура, що займає багато часу. Думаю, що росіяни не зможуть тримати цього в секреті. Є шляхи, що завадять їм примусово вивести блок на потужність.

Але якщо вони виведуть блок на потужність, від палива почне виділятися більше енергії, паливо трохи змінить свій ізотопний склад, буде здійснюватися напрацювання йод-131, короткоживучі інертні гази та інші ізотопи. Але з точки зору радіаційного забруднення це принципово не змінить картину.

Потрібно розуміти, що реактор на Запорізькій АЕС – захищений. Тобто він не стоїть просто неба, під дощем, а розташований у захисній оболонці, виготовленій із залізобетону. Товщина стін цієї оболонки – більше метра. У випадку аварій вся радіація має бути всередині.

Фото: Українське радіо

Після катастрофи критично важливою є перша доба

– Якщо катастрофа таки трапиться, людям радять перечекати в укриттях, зробивши перед тим певний запас їжі та води. Скільки часу це може тривати? І що робити потім?

– Все залежить від того, якою буде зона потенційного забруднення. Найбільш критичним є перший день. Більшість радіоактивних ізотопів осядуть протягом першого дня на ґрунті. Це не означає, що фон суттєво впаде у забруднених регіонах. Однак протягом першого дня, скоріш за все, зменшиться або припиниться викид із герметичної оболонки. А далі потрібно прислухатися до інформації від органів місцевої влади, ДСНС, МОЗ. Все залежатиме від радіаційного фону. Відповідно до цього визначатимуться заходи щодо захисту населення. Це може бути евакуація, перебування в укриттях, обмеження перебування на свіжому повітрі. Усе залежить від доз.

А що людям потрібно мати вдома на випадок непередбачуваних ситуацій?

– МОЗ оприлюднив рекомендації щодо «тривожної валізки». Вона дуже схожа до тієї, про яку ми чуємо з 24 лютого 2022 року. Єдине, що до неї потрібно додати скотч, аби додатково загерметизувати якісь гігієнічні засоби. Адже особиста гігієна у випадку радіоактивного забруднення – одне з основних правил. Також потрібно мати додатковий комплект одежі. Якщо людина потрапить під радіоактивне забруднення, вона повинна змінити одяг. І, звісно, радіо для того, щоб моніторити інформацію від ДСНС і МОЗ.

Розмовляла Ніна Сукач

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини