«Не тільки ATACMS». Маломуж про те, чим знищити Кримський міст, ситуацію в Роботине та російський ФАБ-3000
- Четвер, 27 червня 2024
Ворог продовжує найбільш активно атакувати на Покровському напрямку. За даними Генштабу, тут припадає більше половини усіх боєзіткнень за добу. Також російський агресор рветься на Часів Яр, Торецьк. На Харківському напрямку – не полишає спроб атакувати в районі Вовчанська. Також є інформація, що росіяни накопичують бойові частини на Запоріжжі.
Як змінять хід війни удари України по воєнних об’єктах у Криму, чому Роботине та Вербове залишаються для ворога одним зі стратегічних напрямків, чи здатні українські ППО перехоплювати російські ракети «Іскандер-М» і чим особлива бомба ФАБ-3000 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» ексголова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.
Відеоверсія розмови – тут.
Б’ємо по стратегічних об’єктах в Криму
– Україна щодня атакує військові об’єкти в окупованому Криму. Що це нам дає, наскільки це може змінити хід цієї війни?
– В першу чергу, наносимо удари по стратегічних об’єктах, які є надважливими для протидії ворогові. Це кораблі і крейсери, які б’ють по Одесі, Миколаєву, зокрема «Калібрами»; пускові установки С-400, ракетні комплекси «Бастіон-М», з яких ворог запускає «Онікси». Це штаби – Чорноморського флоту, військових угруповань. Аеродроми, звідки росіяни здійснюють тактичні вильоти і завдають удари КАБами по наших військах та цивільних об’єктах на Херсонщині та Запоріжжі.
Такими ударами ми підриваємо можливості ворога з нанесення ударів по нашій території, по військам, а з іншого боку – зменшуємо можливості захисту ворога у Криму, обмежуємо можливості використання ним Кримського моста. Також знищуючи паромні переправи та стратегічні військові об’єкти – ми позбавляємо ворога можливості користуватися південним логістичним шляхом, яким він перекидає на фронт озброєння, техніку і живу силу.
Це один з напрямків, який стратегічно впливає на нашу оборону і в перспективі наші можливості звільнення Криму будуть надзвичайно високими.
Знищення Кримського моста – потрібні комплексні удари
– Далекобійні ракети ATACMS, які Україна отримала в рамках пакету військової допомоги від США, можуть знищити Кримський міст, про це заявив голова ГУР Кирило Буданов. Що нам ще потрібно, щоб його розтрощити?
– Кримський міст разом з паромною переправою мають бути знищені безпосередньо під час підготовки наступальної операції зі звільнення Криму. І так, щоб ворог не міг їх поновити, особливо паромну переправу, оскільки зараз більша половина поповнення російським військам йде саме нею.
Кримський міст захищає «Панцирь С-1», там також є й інші російські ракетно-зенітні комплекси. Окрім того, радіотехнічні засоби – під Севастополем російська РЕБ змогла частково відхилити траєкторію ракети ATACMS – її уламки розлетілися по пляжу.
Тому нам потрібні комплексні удари. ATACMS – тільки одна із систем. Необхідні ще: Storm Shadow, SCALP, які мають великі заряди, та наші: дрони, крилаті ракети. Паралельно мають йти удари з моря українськими дронами. Також, можливо, засилання радіотехнічних засобів, які нейтралізують їхню систему ППО і радіоелектроніки. Також потрібні відволікаючі удари, щоб частина їхнього ППО, яка захищає міст, була переорієнтована на інші цілі. Усе це в комплексі знищить Кримський міст.
Роботине та Запоріжжя для ворога в пріоритеті
– Яка ситуація на Запорізькому напрямку – в районі Роботиного? Чи правдивою є інформація, що росіяни там накопичують бойовий склад для активізації бойових дій?
– Путін поставив питання захопити повністю Донецьку та Луганську області, тож зараз там надзвичайно складні бої. Зокрема, біля Покровського, Часового Яру. Частково ворог намагається ініціювати нові наступальні операції на Харківському напрямку.
Запоріжжя і Роботине та Вербове для ворога теж залишаються одним із стратегічних напрямків. Адже звідси ми маємо можливість зайти з флангів і відсікти окуповані території, наприклад, Мелітополь і Маріуполь.
Також ворог хоче посунути наші сили ближче до Запоріжжя, щоб ми могли бити по їхньому логістичному шляху тільки далекобійними засобами, зокрема, з HIMARS на 80 кілометрів, а не – артилерією на 30-40 кілометрів. Якщо ми відійдемо з Роботине – а цього не передбачається – тоді цими засобами діставати росіян не зможемо. Тому він намагається нас відтіснити – уже десятки разів намагався зайти у Роботине, але ми потужними ударами його знищували. У росіян не вдається нічого організувати, щоб вільно переміщати свої сили для підкріплення Запорізького і Херсонського угруповань.
Ми плануємо там і надалі розбивати ворога, нищити інфраструктуру, насамперед залізничну, яка вже існує і яка будується. У цій ситуації ворог матиме малі перспективи утримати там позиції, а в нас – буде можливість ефективного наступу і звільнення територій.
Сподіваємося уже найближчим часом отримати ще 4-5 Patriot
– По Одесі напередодні російські війська вдарили ракетою Іскандер-М, постраждали люди. Чи можемо ми перехоплювати саме такі ракети, що нам для цього потрібно?
– Як заявляв президент Зеленський, нам необхідні сім потужних систем ППО. Це, в першу чергу, Patriot та IRIS-T. Це якраз ті системи, які здатні збивати балістичні та крилаті ракети. Особливо Patriot. Найближчим часом сподіваємося отримати 4-5 таких систем. «Іскандер-М» – це балістика, хоча є й модифікація з крилатою ракетою. ЗРК Patriot перекриває любий тип таких ракет.
В цілому, Україні їх потрібно декілька десятків Patriot. Їх є у світі – 200 одиниць мінімум. І тільки політична воля країн, насамперед членів НАТО, може забезпечити поставку хоча б 40%-50% від необхідного. Тоді зможемо захистити не тільки Одесу, Харків, Запоріжжя, Дніпро, а й населені пункти обласного, районного рівнів. А німецькі системи типу IRIS-T зможуть закрити українське небо уже на тактичному рівні. Вони теж здатні ефективно збивати балістичні та крилаті ракети.
Наступне – це радіолокаційні системи, які нейтралізують як ракети, так і безпілотники усіх типів. Це електронні щити, які створюють електронні поля і ракети та дрони падають, або змінюють траєкторію.
– З’явилась інформація про те, що над нейтральними водами Чорного моря росіяни могли збити розвідувальний дрон США. Питання – яка може бути і яка має бути реакція Білого дому на те, що знищили безпілотник вартістю кілька мільйонів доларів?
– Зараз особливої реакції не буде. Триває війна і США розуміють, що це бойова ситуація. Вони знають, що Росія агресор, хоча офіційно ще рішення не прийняте.
Таке збиття – це ще один привід, щоб посилити підтримку України, щоб більше протидіяти росіянам – їхнім авіаційним, ракетним системам. Це той меседж, який повинен надійти від американців. Відповідь через поставку Україні новітніх типів озброєння 5-6 покоління. Це було б потужно.
ФАБ-3000 потужна, але дуже не точна і повільна бомба
– 21 червня РФ, ймовірно, скинула на Україну надважку бомбу ФАБ-3000, уразивши будівлю «Нової пошти» у прифронтовому селищі Липці Харківської області. Які переваги і недоліки цієї бомби. За даними з відкритих джерел, її бойова частина – 1,2 тонни, радіус суцільного ураження – 230 метрів, а уламки бомби зберігають свою забійну силу на дальності 1240 метрів.
– Маємо такий формат порівняння, як ядерний заряд в кілотоннах. Тож це маленька ядерна бомба. Її застосування – нанесення ударів по підземних укріпленнях. Наприклад, по центру керування стратегічного рівня, де можуть бути штаби; пускових установках під землею, зокрема шахтного типу. Також удари по великим скупченнях військ.
Однак ФАБ-3000 дуже неточний і тому влучив у будівлю пошти. Витрачати такий заряд на цивільний об’єкт – не надто вдалий варіант. Росіяни прорахувалися. Ще один його недолік – він не надто швидкий. І ми зможемо, якщо розгорнемо західні системи ППО чи навіть ті, які мали раніше, збивати його в повітрі. І тоді він впаде не вибухнувши.
Але це вже перехід до нової стадії боротьби – широкомасштабної – з потужними бомбовими засобами противника. У перспективі ми з цим теж впораємося.
Розмовляла Уляна Лаврик
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин