«Немає підстав і доказів для імпічменту Байдена». Андрій Добрянський про вибори у США

Фото: Укрінформ

Білий дім створив оперативний штаб з двох десятків юристів – помічників законодавців і співробітників зі зв’язків з громадськістю для реагування на імовірний запит республіканців щодо імпічменту президента Джо Байдена. Що відбувається у внутрішній політиці нашого найбільшого союзника США і чого очікувати далі – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» директор з комунікації українського конгресового комітету США Андрій Добрянський.

 Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

Не має підстав, щоб розпочинати імпічмент

– Пане Андрію, що це за історія з імпічментом, чого стосується це розслідування Палати представників і чому його у США називають найменш доказовим?

Ініціаторами імпічменту Байдена є Республіканська партія США. Процедура імпічменту президента зафіксована у конституції країни і, згідно з документом, Палата представників Конгресу США може формулювати ініціативу і висувати обвинувачення. А для початку процедури має відбутися голосування за передачу звинувачень до юридичного комітету, де надалі проводитиметься їх розслідування. Але у Палаті представників Конгресу кількість голосів Республіканської партії за імпічмент лише 9, партія загалом його не підтримує, тому спікер Палати представників сказав, що не візьме процедуру імпічменту, аж поки не отримає мажоритат зі своєї партії, тобто 220 голосів, які готові голосувати за це.

На сьогодні немає підстав, щоб починати імпічмент. Та деякі «трампісти» гучними заявами намагаються переконати широкий загал у своїй правоті. Особливої підтримки вони не мають.

Фото: Фокус

– Чи не виглядає це, як спроба трохи вплинути на рейтинг чинного президента Байдена?

– Саме так. І їхнє бажання вплинути на Байдена нагадує таку саму процедуру, що починалася перед виборами у 2016, коли у Конгресі велися розслідування, щодо фінансів колишньої держсекретарки Гілларі Клінтон. Сьогодні теж шукають будь-які фінансові причини, щоб зібрати докази для імпічменту Байдена. Намагаються знайти якийсь компромат у його сім’ї, особливо це стосується його сина Гантера Байдена, який мав проблеми з наркотиками. Були оприлюднені його негативні фотографії, велося слідство щодо його податкових платежів. Це погано, коли політик має таке у сім’ї.

У США людина у в’язниці може стати президентом

– Дональд Трамп відмовився йти на дебати, але пішов на інтерв’ю до проросійського журналіста Такера Карлсона. Ті, хто голосує за Республіканську партію шанують традиції, а Трамп їх руйнує. Він не ходить на дебати, отримує вироки у суді і у нього з’явилася у портфоліо тюремна фотографія. Чи його потрапляння до в’язниці вплине на виборців?

– Конституція має поодинокі обмеження щодо президентства в США, але жодне з них не стосується в’язниці. Це дуже важке питання для юристів. А щодо рейтингів колишнього президента Трампа, то ми побачили, як після перших республіканських дебатів 23 серпня, від участі в яких Трамп відмовився, вони дещо впали.

Другі дебати пройдуть у Бібліотеці Рональда Рейгана у Каліфорнії, це місце, яку Трамп люто ненавидить. Мабуть, він туди теж не піде. Думаю, коли вже під час попередніх виборів у штаті Нью-Гемпшир відбуватимуться треті дебати, Трамп візьме у них участь.

У США не має першого і другого туру, але кожен штат має вибрати свого претендента і аж тоді будемо знати, хто зареєстрований, як представник однієї чи іншої партії.

Фото: AP Photo

Всередині березня будемо знати, хто зможе перемогти Трампа

– А яка зараз картина загалом, чи є серед кандидатів ті,  хто можуть скласти конкуренцію Байдену і Трампу?

Зараз надто рано думати про це. Говоримо про бізнесмена Вівека Рамасвамі з Огайо. У 2016 також був такий бізнесмен Герман Кейн з Джорджії, який висувався на пост президента від Республіканської партії і спочатку був на першому місці. Але він відпав, бо не був популярний серед загалу, і не знав нічого про міжнародні справи.

Лише всередині березня будемо знати, хто у кількох штатах виграв і матиме можливість перемогти Трампа. Тоді й побачимо, у кого донори захочуть вкласти гроші. А до цього часу ще буде багато усіляких балачок.

Послання сенатора Ліндсі Грема до президента Зеленського

– Зараз є багато розмов і про вибори в Україні. За словами сенатора Ліндсі Грема, вони мають відбутися у нашій державі, навіть попри повномасштабну війну…

– Грем у своєму «посланні до президента Зеленського» сказав, що вражений тим, що зробила Україна. І американські впливові люди продовжуватимуть боротися за те, щоб сюди надходила зброя, щоб досягти перемоги. Але у 2024 в Україні мають відбутися вибори і вони мають бути чесними і чесними, навіть зважаючи на війну. За словами Грема, американський народ має знати, що Україна змінилася, адже у минулому це була дуже корумпована країна.

Фото: ОП

– Невже у США не розуміють, які масштабні військові дії відбуваються, яка кількість внутрішніх переселенців і біженців за кордоном? За цих умов демократичні вибори провести неможливо…

Головне те, що такі вибори наразі є незаконними. Розуміємо, що зміни до Конституції України не вдасться здійснити у військовому часі. Ці та інші важливі речі ми у США пояснювали американським урядовцям, які, на жаль, мають коротку пам’ять.

Україні потрібно вирішити усе це по черзі і, перш за усе, необхідна перемога. А уже потім долучитися до справи зміни Конституції.

Візит Блінкена, як підготовка до Генасамблеї ООН

– 6 вересня Київ відвідав держсекретар США Ентоні Блінкен. Яка насамперед ціль його візиту?

– Український конгресовий комітет США і наші друзі просили, щоб делегація не тільки розмовляла з посадовцями, але й якнайбільше дізналася в українців, чим можемо допомогти: відвідала дітей у лікарнях, побачила (наскільки можливо) фронт. Це дуже допомагає потім приймати рішення.

Пам’ятаю, у 2022 міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відвідував різні країни перед Генасамблеєю Об’єднаних Націй.Цього року вона пройде наприкінці вересня. Побачимо, які країни підставлять плече Україні. Мабуть, цей візит Блінкена відбувається у межах підготовки до нього.

Фото: Скрін з відео

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини