Ніхто не відправлятиме ненавченого бійця на позиції – офіцер-психолог 23-го окремого батальйону спецпризначення ОПБ

Фото: Фейсбук 23-й окремий батальйон спеціального призначення ОПБ

Суть рекрутингу полягає в тому, щоб людина була на своєму місці та максимально ефективно виконувала покладені на неї обов’язки. Скажімо економісти, фінансисти та представники інших професій не обов’язково повинні виконувати бойові завдання. Для таких фахівців передбачено чимало інших посад. Водночас жоден боєць не потрапляє на позиції одразу з ТЦК. Цьому передує тривале навчання як в Україні, так і за кордоном.  

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Задерейко, офіцер-психолог 23-го окремого батальйону спеціального призначення ОПБ.

Відеоверсія розмови – тут.

– Якою є ситуація на тому напрямку, де ваш підрозділ веде бойові дії?

– Ситуація – стабільно важка. Противник набагато більше переважає нас у живій силі, в технічних засобах, але це не дає йому можливості просунутися вперед та захопити наші позиції. Ми тримаємося і продовжуємо виконувати бойове завдання.

Преміювання – добра мотивація для тих, хто хоче служити в ЗСУ

– Як ставитеся до ініціативи Львівської міської ради преміювати людей, готових підписати контракт із ЗСУ?

– Знаю, що місцеве самоврядування підтримує ЗСУ достатньо потужно. Часто виділяють кошти на закупівлю технічних засобів, підтримують матеріально. Ініціатива – дуже корисна. Думаю, що це буде додатковою мотивацією до тих мотивацій, які вже є в Збройних силах України, а саме: достатній рівень грошового забезпечення, речове забезпечення, великий соціальний пакет, навчання. Люди часто бояться невідомого. Тож про це потрібно говорити і це пояснювати.

– Як повернути нашим громадянам таку мотивацію, яка була на початку повномасштабного вторгнення, коли добровольці шикувалися в черги, аби стати на військовий облік?

– Наративи, які часто працюють у соціальних мережах дають негативну картинку та невизначеність. Своєю чергою це створює враження, що в армії все погано. Чимало бійців, котрі перебувають ближче до лінії бойового зіткнення, побачивши у соцмережах відео про те, що ворожі війська здійснили прорив, звісно, будуть знеохочені. На жаль, у фейсбуці, тік-тоці інколи дуже потужно розганяють інформацію, що не відповідає дійсності. Часто ворог бере відео, зняте нашими бійцями, накладає на нього звуковий ряд, монтує і в результаті створює негативну картинку. Слід визнати, що на інформаційному полі противник виграє.

Маємо вірити лише перевіреним офіційним джерелам інформації. Тоді цей  ворожий наратив ставатиме меншим.

До кожного бійця підходимо індивідуально

– Ми часто жартуємо, що росіяни воюють за ладу «Каліна». Проте мотивація у них працює досить потужно. У чому причина?

– В росіян мотивація – дещо інша. Вони просто приїжджають в депресивні райони, пропонують заключити на 3 місяці контракт і обіцяють хорошу зарплату. Люди погоджуються. Адже поїхати на 3 місяці і заробити гроші – не так вже й погано.

У них – значно більші людські ресурси. У нас ситуація із живою силою – набагато гірша. Однак нам потрібно орієнтуватися на об’єднання. Дехто вже втомився від війни або вважає, що війна далеко. Ні, війна – зовсім близько. І не потрібно чекати поки ворог прийде до наших будинків.

Справді, у бійців теж є вигорання. Але ми їх реабілітуємо, відправляємо у відпустки. Ми відходимо від тієї армії, яку собі уявляє більшість людей. Це – індивідуальний підхід до бійця, його відновлення і якщо військовий дійсно досягнув психологічної стелі, приділяємо належну увагу методам відновлення. За місяць-півтори він знову повертається у стрій.

– Чимало бригад зараз використовують метод рекрутингу. Він покликаний змінити невизначеність на конкретні умови. Чи проводите рекрутинг у своєму батальйоні та яким чином це відбувається?

– Суть рекрутингу полягає в тому, щоб вибрати тих бійців, які нам потрібні. Якщо до нас приходить людина і каже, що має бажання нести військову службу у нашому батальйоні, насамперед дізнаємося, якими навичками вона володіє. До прикладу, якщо це – фінансист, то ставити його на бойову задачу ніхто не буде. Він працюватиме за фахом, як фінансист. Обов’язково проходить навчання, адже військова і цивільна специфікація відрізняються. Проте сама суть залишається. Це саме стосується бухгалтерів, діловодів, тилового забезпечення. Тож у нас окрім бойових посад є достатньо інших.

Навчання бійця триває кілька місяців

– Часто лунають тези про те, що рекрутинг не може замінити мобілізацію. У чому перевага рекрутингу над мобілізацією?

– Коли ми отримуємо бійців з навчальних центрів від ТЦК, нам потрібно визначити, на якій посаді ця людина проявить себе найбільш ефективно. Це займає певний час. Після цього, оскільки ми є батальйоном спеціального призначення, нам потрібно цю людину довчити специфіці, що відповідає нашим бойовим завданням. Це може зайняти ще кілька місяців. Відправляємо на навчання за кордон, опісля ще певний час навчаємо тут. Тобто немає такого, що людина прийшла і одразу була залучена до бойових дій.

Метод рекрутингу не виключає мобілізацію, однак є додатковим інструментом для того, аби ми отримали саме тих людей, яких потребуємо зараз.

– Побутує думка, що якщо сьогодні людину забрали в ТЦК, то завтра вона вже буде на позиціях. Але згідно з вашими словами, цьому передує тривале навчання, допоки військовий не стане досвідченим бійцем.

– Саме так. Ніхто не відправлятиме ненавченого бійця на позиції, щоб він не виконав завдання і піддав ризику життя побратимів. Ми доводимо бійця до повної бойової готовності, щоб він володів навичками і був готовий виконувати завдання. Чим більше бійця навчати, тим більше у нього з’являється впененості. Він бачить, що хлопці ідуть на позиції, повертаються, обговорюють події, аналізують, відтак і в ньому починає проявлятися відчуття братерства. Тоді він і сам виявить бажання піти на позиції і підтримати хлопців. Адже вони живуть тим, що роблять.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини