«Норма закону є чітка». Грень пояснив, чому обмежено придатним необхідно йти на ВЛК і як каратимуть
- Сьогодні 15:42

Міноборони України нагадує, що військовозобов’язаним українцям, які до 4 травня 2024 року були визнані обмежено придатними до військової служби, необхідно повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК) до 5 червня 2025. Разом з тим, чоловіки з інвалідністю будь-якої групи не підлягають повторному проходженню ВЛК. Зокрема, військовозобов’язані можуть самостійно отримати направлення на проходження ВЛК від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) або через електронну систему Резерв+. У Міноборони наголошують у разі ігнорування цієї вимоги, ТЦК та СП подаватимуть відповідні звернення до поліції щодо вчинення такими чоловіками адмінпорушення. А ті відповідно будуть здійснювати доставлення їх до районних (міських) ТЦК та СП. Також це передбачає накладення штрафу у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень.
Що треба знати працівникам та роботодавцям про ВЛК, чи треба йти на комісію тим, хто має бронювання/відстрочку, чи може підприємство забронювати працівника, який не проходив ВЛК та кого і як штрафуватимуть – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» керівник апарату Львівської ОВА Тарас Грень
Відеоверсія розмови – тут.

«Проходження ВЛК – відповідна норма закону»
– Два тижні залишається для проходження військово-лікарських комісій військовозобов’язаним з обмеженою придатністю. Здавалось би, в людей було достатньо часу для цього. Виникало і чимало запитань, наприклад, чи треба йти на цю комісію тим, хто має бронювання чи інший тип відстрочки? Давайте нагадаємо, кого ж стосується ця норма…
– Норма закону є чітка. До 5 червня обмежено придатні військовозобов’язані мають пройти ВЛК. А їхній правовий статус зараз – це зовсім інша історія. Більш того, у нас є постанова Кабінету міністрів 1487, яка також покладає на роботодавця відповідальність щодо інформування своїх працівників.
Тож обмежено придатні військовозобов’язані зобов’язані пройти ВЛК. Якщо це не відбудеться, то у застосунку може з’явитися розшук або ця людина підлягатиме адміністративній відповідальності. Оптимальний варіант в незалежності від того, чи є норма, чи – немає, раз на рік-півтора самостійно проходити ВЛК. З одного боку, це характеризує нас як свідомих українців, а з іншого – спростить ситуацію.

Ще раз наголошу 5 червня – дедлайн і я не спостерігаю значних черг на проходження ВЛК. Так, є технічні нюанси, зокрема, запис через «Резерв», час від часу присутній людський фактор у ТЦК. Та проходження ВЛК – відповідальність та норма закону.
Окрім того, коли людина в розшуку, навіть якщо вона має право на відстрочку, то мобільні групи будуть її доставляти в ТЦК. І багато негативних речей виникають саме через те, що, наприклад батьки трьох дітей, не пройшли ВЛК. Відповідно, вони чи в розшуку, чи під адмінстягненням і виникають непорозуміння, конфлікти.
«Не проходження ВЛК не позбавляє бронювання»
– Якщо людина думає, що потрібно дочекатися у застосунку «Резерв» направлення чи повістки для проходження ВЛК, то це не правильно? Слід іти самому реєструватися…
– Однозначно. Закон передбачає обов’язок обмежено придатних військовозобов’язаних громадян самостійно пройти ВЛК. Не буде до 5 червня окремих повісток для проходження цієї процедури.
– Що мають врахувати роботодавці, чиї працівники до 5 червня мають пройти повторно ВЛК?
– Правовий статус обмежено придатного є специфічний. Тож закликав би усіх роботодавців, щонайменше, попередити і повідомити своїх працівників про їхній обов’язок. Нехай це зараз звучить дещо накручено, та, в тому числі, аби уникати потім відповідальності за постановою 1487. Там є норми, які стосуються уже суб’єкта господарювання.
Тож, чи у формі окремого наказу, повідомлення, чи під розписку повідомте своїх працівників про необхідність пройти цю процедуру до 5 червня.

– То це персональна відповідальність військовозобов’язаного, але також і роботодавця…
– Саме так, адже ця постанова містить окремі норми про інформування, доведення до відома.
– Чи втратить можливість військовозобов’язаний працівник, який не пройшов ВЛК, можливість для бронювання?
– Cтаном на 5 червня. система не передбачає відмови чи анулювання бронювання через не проходження ВЛК. Як буде потім – невідомо.
Друге. Статус бронювання точно «злетить», коли підприємство позбавлять статусу критичного. Але це вже інші процедурні речі, вони не прив’язані безпосередньо до військовозобов’язаного.
«Критерії бронювання прості і підтверджувані»
– В уряді заявили, що не будуть вносити жодних суттєвих змін до критеріїв і підходів до бронювання. Як заявив прем’єр Денис Шмигаль, вони чітко виписані, цифровізовані і зрозумілі. Та для того, аби мати змогу бронювати працівників, підприємство має підтвердити свою критичність – говорячи про компетенцію Львівської ОВА, як тривав/триває цей процес на Львівщині і чи однаковий термін для всіх підприємств?
– Термін – рік часу. Та 76-та постанова, яка визначає процедуру, не передбачає чіткого часового проміжку щодо підтвердження. От ви підтвердили статус в березні і у вас критичність до цього ж місяця наступного року. (Це ми не говоримо, якщо ви починаєте вчиняти протиправні дії і зменшувати зарплату.) Закон не забороняє підтвердити вам критичність, умовно в травні. Інше питання – а навіщо? Вам немає необхідності формувати ще одну подачу документів і тому подібне.
Тепер в частині прозорості і критеріїв. Бронювання робиться практично автоматично. Роботодавець бачить кабінет, загальну кількість працівників, відповідно до офіційної звітності, кого він може забронювати. Тож цей процес дійсно є прозорим.
Неодноразово наголошували, що критерії Львівської області є прості і підтверджувані. Що може простіше бути, ніж офіційна звітність до Пенсійного Фонду чи до Податкової. Умовно 20 тисяч гривень офіційної зарплати – Податкова підтверджує, жодних проблем нема.

Хоча мушу сказати, інколи і в тих критеріях були певні моменти. Для прикладу, суб’єкти подавали сумісників. А по них звітність не йде, відповідно, кількість менша. Або на деякий час піднімали заробітну плату. Умовно, в березні-квітні вона 20 тисяч, а у травні – 17 тисяч, а це уже невідповідність критеріїв. І при перевірці чи моніторингу цим суб’єктам буде анульовуватися статус критичності і вони протягом наступних пів року не зможуть податися знову.
Система є доволі збалансована. В частині критеріїв йде підтвердження офіційними документами, зокрема публічною звітністю. А в комісії є представники ТЦК, правоохоронців.
Щодо критеріїв, то їх два. Наприклад, по транспортних перевезеннях, це заробітна плата не менше 20 тисяч і відсутність заборгованості перед бюджетом. Якщо беремо будівництво, то тут три критерії. Перший і другий – це зарплата та відсутність заборгованості. А третій – регіональний і він складається ще з двох. Якщо про сільське господарство чи тваринництво, то тут є умовних 100 га і це є критерієм.
Простою мовою є «залізних» два, а третій в залежності від виду діяльності підприємство обирає самостійно з наших восьми регіональних.

Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 19 Травня
- Більше новин