Нова вартість ID-карток. У Державній міграційній службі пояснили, чому ціна їх оформлення зросла

Фото: ЦНАП

В Україні зросла вартість оформлення ID-карток та посвідок на проживання.

Скільки тепер потрібно заплатити за документ та на який термін він видається; чи стосується це першої паспорт-картки; чому її почали видавати з 14-ти років; чи можна оформити ID-картку за кордоном; чи чоловікам при її оформленні потрібна довідка з ТЦК?

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів керівник Управління з питань паспортизації реєстрації та еміграції Державної міграційної служби (ДМС) Львівської області Ярослав Куценко.

Відеоверсія розмови – тут.

Виготовлення ID-картки нині коштує 504 гривні

– Чи стосується зростання ціни на оформлення ID-картки тих, хто вперше її отримує?

– Ні. Перший паспорт ID-картка, який у нас запроваджений з 14-ти років залишається безкоштовним. Ціни змінилися лише для тих людей, які будуть міняти книжечки зразка 1994 року або виготовлятимуть новий паспорт через втрату чи зміну інформації (прізвища, імені тощо). Також новий паспорт видається у зв’язку з виявленням у попередньому помилки.

– Якою тепер буде вартість повторного виготовлення ID-картки та посвідчення на право тимчасового або постійного проживання?

– За виготовлення ID-картки, якщо це терміновий режим (10 робочих днів), потрібно було заплатити 820 гривень, тепер вартість цієї послуги становить 874 гривні. Що ж стосується регламентного режиму (20 робочих днів), вартість становила 450 гривень, а тепер зросла до 504 гривень.

До 1 січня 2024 року тимчасові посвідки на проживання вартували 918 гривень, зараз – 1 056 грн, вартість постійних посвідок була 1 013 гривень, тепер – 1151 гривню. Слід враховувати, що до цієї вартості додається комісія банку, через який відбувається проведення платежу.

– Також змінилася вартість посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон. Скільки тепер коштує цей документ та чи є попит на його виготовлення?

– Попит значно менший, ніж на українські та закордонні паспорти. Але це мабуть найдорожча наша послуга. До 2024 року її вартість становила 5 337 гривень, а з 1 січня 2024 року – 6 867 гривень.

Вартість послуг зросла через здорожчання бланків

– З чим пов’язане зростання вартості виготовлення документів?

– Це не залежить від Державної міграційної служби. Річ у тім, що «Поліграфкомбінат» підвищив вартість бланків на виготовлення цієї документів. Вартість адмінпослуги залишилася незмінною.  

– Якщо людина хоче замінити свою паспорт-книжечку на новий документ, яким має бути алгоритм її дій?

– Необхідно зареєструватися в електронній черзі до будь-якого територіального підрозділу Міграційної служби, незалежно від місця прописки, тобто за місцем фактичного проживання чи перебування. Зі собою слід мати такі документи, як паспорт громадянина України та ідентифікаційний код. Оплата послуги здійснюється або у приміщенні служби, або ж це можна зробити заздалегідь при реєстрації на сайті Державної міграційної служби.

– Чи повинна жінка, котра при одруженні хоче змінити прізвище, переходити із паспорта старого зразка (хто його ще не поміняв) на ID-картку?

– На сьогодні такого зобов’язання немає. Людина самостійно обирає чи потрібна їй ця послуга. Не можу сказати чи планується таке у майбутньому, оскільки у нас є багато інших проблем. Але в подальшому такий варіант – можливий.

ID-картка, у порівнянні з паспортом-книжкою, має багато переваг

– У чому зручність ID-картки? У чому її перевага над паспортом старого зразка?

– Переваг досить багато. По-перше, ID-картка – значно менша, відтак потребує менше місця. По-друге, нею зручно користуватися, оскільки у нас на законодавчому рівні закріплено, що ID-картка має таку ж юридичну силу, як і фізичний паспорт.

Її не обов’язково носити з собою. Достатньо у смартфоні відкрити «Дію» та через Qr-code показати паспорт. Більшість установ мають можливість зчитувати його. Це, на мою думку, вагома причина, чому варто перейти на ID-картку.

– А як щодо вклеювання фотографій? Відомо, що при настанні певного віку у паспорт-книжечку потрібно вклеїти нову фотографію, бо зовнішність людини змінюється. Як тоді з ID-карткою?  

– Із цим – дещо по-іншому. Її видають на певний термін. Кожні 10 років ми зобов’язані її змінювати. Але, як на мене, це великий плюс. Оскільки люди з віком дуже змінюються. Відповідно, не завжди є змога встановити ідентичність. До прикладу, приходить старенький дідусь, якому 80 років, а фотокартка у нього вклеєна кілька десятиліть тому. Відтак поновлення документа кожні 10 років дає змогу набагато швидше і краще ідентифікувати особу.

Для оформлення ID-картки довідка з ТЦК не потрібна

– Якщо зараз хтось захоче вклеїти у паспорт-книжечку нове фото, то це означає, що його обов’язково слід замінити на ID-картку?

– Державна міграційна служба не зобов’язує таке робити. Намагаємося переконати людину піти на такий обмін. Пояснюємо усі зручності. Але рішення про вклеювання фотокартки чи оформлення ID людина приймає сама.

– Питання, що хвилює чоловіків – чи потрібно перед тим, як подавати документи на заміну паспорта, отримувати спеціальні довідки або дозволи у Центрі комплектації?

– Наразі такої вказівки до Державної міграційної служби не надходило. Достатньо зазначених документів. Довідки з ТЦК не потрібно.

Права та можливості неповнолітніх засвідчуються ID-карткою

– Чому тепер перший паспорт видають у 14 років? Які документи потрібні для його оформлення?

– У 14 років діти отримують статус неповнолітніх, а, отже, нові права та можливості. З моменту отримання паспорта можна відкривати банківські рахунки, виконувати роботу у період канікул, самостійно пересуватися країною.

Раніше, щоб оформити паспорт та номер карти платника податків (ідентифікаційний код), підліткам та їхнім батькам доводилося двічі збирати документи і витрачати на це багато часу. З впровадженням ID-картки відбувається одночасне оформлення першого паспорта та номера платника податків. Усі персональні дані відтепер – на ID-картці.

Перша картка, на відміну від наступних, видається на 4 роки і у 18 років її необхідно замінити. Подальші заміни відбуватимуться через кожних 10 років. За цю послугу доведеться платити. Для підлітків процедура наступна – слід звернутися до будь-якого нашого підрозділу зі свідоцтвом про народження та паспортом одного із батьків.

– Через повномасштабне вторгнення чимало українців виїхало за кордон. Чи можна там оформити ID-картку або поміняти паспорт-книжечку на «пластик»?

– Така можливість є. Державна еміграційна служба адаптувалася і навіть за кордоном можна оформити ID-картку. Це можна здійснити у підрозділах Державного підприємства «Документ». Вони розташовані за межами України, наразі працюють у Польщі, Туреччині, Словаччині та Чехії. З кожним днем можливість надання такої послуги збільшується.

ДМС напрацювала ще одну послугу – пересилання документа за кордон. Зокрема люди, які подали документи до чи після 24 лютого 2022 року і виїхали за кордон, можуть попросити переслати цей документ до країни, у якій вони перебувають. Для цього необхідно написати заяву у тому ж ДП «Документ» чи в українському посольстві.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини