Оборона має починатися біля ворожого узбережжя. Речник ВМС ЗСУ про ситуацію на морях

Потоплений крейсер «Москва». Фото: ВВС

Про ситуацію з ракетоносіями ворога в морях, ракетні комплекси БАЛ, протимінні кораблі для України та створення Корпусу морської піхоти – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» речник Військово-морських сил Збройних сил України, капітан третього рангу Дмитро Плетенчук.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Дмитро Плетенчук, Фейсбук

 БАЛ – це неприцільний вогонь

– Росіяни по різному використовують своє озброєння. Вони переробили комплекси С-300 і завдають ними ударів по наземних цілях та підтягнули ракетні комплекси БАЛ (береговий ракетний комплекс) до Брянської області. Що це за комплекси, для чого використовуються?

– Якщо говорити про С-300, то вони і в штатному режимі можуть працювати у режимі земля-земля, там була інша глибина. Експерти і досі між собою сперечаються, у який саме спосіб вони були перероблені так, що почали бити на 100 кілометрів. Дехто каже, що вони й раніше могли це робити…

Що стосується протикорабельної системи БАЛ, то це ракети Х-35, які також мають радянське «ДНК». Наразі інформація про їх передислокацію до Брянщини ще не підтверджена. Це протикорабельний комплекс і якщо його реально передислокують, то це буде повторення історії з С-300. Це неприцільний вогонь.

У БАЛ бойова частина приблизно така як у С-300, тож наразі не зрозуміла його дальність, бо у нештатному режимі земля-земля ці ракети себе зарекомендували негативно.

Фото: Ukrainian Military Pages

«Іван Хурс» був своєрідною парасолькою для суден РФ

– Пане Дмитре, коли з’ясувалося що «славний ЧФ РФ» можна потопити, навіть не маючи власного флоту, як змінилася тактика використання кораблів росіянами?

– Коли росіяни відчули небезпеку, вони зробили те, що й мали – передислоковували свої бойові одиниці. Севастополь перестав бути для них тихою гаванню. Вони намагаються там зараз здебільшого не перебувати і переховуються подалі від наших берегів. Це центральна та східна частина Чорного моря.

– Що означають для флоту рф втрата 18 суден? Що нам вдалося упередити завдяки знищенню цих кораблів, зокрема, розвідувального «Івана Хурса»?

– Оскільки «Іван Хурс» забезпечував усе угруповання чорноморського флоту розвідданими, то усі інші одиниці працювали під його прикриттям, він був для них своєрідною парасолькою. Тепер ця парасолька використовується лише чорноморськими крабами та бичками. У них зросли втрати, це –катери, деякі кораблі і саме тому вони змінили тактику. Тому зараз не спостерігаємо тієї картини, яку бачили на початку повномасштабного вторгнення, коли з Одеси на горизонті можна було бачити великі десантні кораблі рф. Тоді, відчуваючи свою безпеку, вони дозволяли собі таке робити.

Щонайменше один безпілотник таки влучив у корпус російського розвідника. Скрін: УНІАН

– Ми бачили у Севастополі «бавовну» по місцях забезпечення кораблів РФ паливом, були «наїзди» надводних дронів, які били по російських кораблях. Чи ці кораблі вже повернулися в Чорне море, чи й досі на ремонтах?

Усе залежить від того, які саме було отримано ушкодження. Слід розуміти, що усі ці бойові одиниці розраховані на певну степінь ушкоджень, існує таке поняття як «боротьба за живучість». Наприклад, на крейсері «Москва» ця боротьба закінчилася не дуже успішно. Тому тут дуже важко сказати. Ми ж можемо лише констатувати, що періодично в Чорне море виходять кораблі рф.

Зокрема, у росіян 1 червня розпочався навчальний рік і кожен вихід у море це виконання бойових та учбових завдань. Росіяни намагаються працювати у штатному режимі, але з дотримання умов безпеки, через роботу Сил Оборони України.

Боротися з мінами для нас актуально

– А що стосується захоплених на початку повномасштабного вторгнення українських бойових кораблів. Якою є їхня доля?

– Вони ці одиниці не змогли використовувати і ввести у стрій у себе, тож використовували їх у якості донорів, грабували та розформовували. Усе, що можна було з них зняти, – вже знято, а потім вони почали їх різати на метал. Мабуть, у такий спосіб намагаються приховати свої злочини.

– Велика Британія ще у серпні 2021 року анонсувала, що Королівський флот допоможе ВМС України. 16 червня кораблі «Чернігів» і «Черкаси» вийшли з порту Шотландії, навіть було оприлюднене відповідне відео. Що це за кораблі?

Це протимінні кораблі. Не називаю їх протимінними тральщиками, бо тралення це вже застарілий спосіб розмінування. Зараз використовується вже інший спосіб. Це не новозбудовані, а вже діючі британські кораблі, яким присвоєно наші назви. Раніше деякі експерти намагалися жартувати щодо цього, але те, що для британців вважається поколінням, яке потрібно змінювати, насправді є досить новими кораблями. Просто у них зараз вже наступна генерація кораблів, а росіяни досі не дісталися того рівня, яким відповідають стандарти «Чернігова» і «Черкас». Для них він недосяжний. Відповідно, наші екіпажі зараз навчаються за кордоном, проходять стажування і практичну підготовку. Наше завдання після перемоги це, звісно ж, очищення, розмінування акваторії Чорного моря. Адже одним з основних завдань Військово-Морських Сил України є забезпечення цивільного безпечного судноплавства. Мінна небезпека є першим важливим кейсом, який нам потрібно буде вирішувати одразу ж після війни.

Фото: Royal Navy in Scotland, Twitter

– Ще одна небезпека – це змивання в море вибухонебезпечних предметів, яке сталося після підриву Каховської ГЕС росіянами. Як з цим бути?

– Що стосується протикорабельних мін, то це дуже старі зразки, яким 40 і більше років. Під час штормів їх зриває, а потім викидає на берег. ВМС України вже знищили понад сотню таких мін.

Щодо протипіхотних та протидесантних мін, яких течією виносить на узбережжя, то це серйозна проблема. Такі випадки вже були на Одещині. До слова, ця проблема стосується не лише нас, адже їх викидає навіть на узбережжя європейських країн. Ці міни смертельно небезпечні. У цій ситуації необхідно дотримуватися правил безпеки, це, зокрема, заборона виходу на пляжі та купання. Адже не відомо, де саме зараз ці міни опиняться на узбережжі.

Оборона починається біля ворожого берега

– Наша морська піхота зараз активно бере участь в боях за визволення української землі. Зокрема, це деокупація Сторожевого, Донецької області. Які деталі можете розповісти про ці бої?

– Хлопці пройшли його наскрізь, ворог намагався чинити опір, однак своїми професійними діями бійці 35 окремої бригади Морської піхоти ВМС України звільнили цей населений пункт, який був окупований з початку повномасштабного вторгнення ворога. Потім там розпочалися стабілізаційні дії, але це вже не функціонал морської піхоти, яка є тою силою, що звільняє території. Взагалі, це дуже складний організм, який виконує надважливі завдання стримування або захоплення.

Фото: ЗСУ

– Пане Дмитре, президент Зеленський оголосив про створення Корпусу морської піхоти – що це буде за підрозділ?

– На відповідність стандартам НАТО, на базі нинішніх підрозділів буде створена структура, яка дозволить використовувати наявні та створювати нові можливості, вносити деякі штатні реорганізаційні зміни, їх буде забезпечено відповідною технікою. Не забуваймо, що у нас є окупований Крим та ворожа країна, яка так само має узбережжя.

Командувач ВМС України віце-адмірал Олексій Неїжпапа свого часу сказав, що оборона починається біля ворожого берегу. Тож маємо зустрічати його біля узбережжя РФ. Це той функціонал, який ляже на плечі морських піхотинців. Вони повинні мати усі можливості для таких експедиційних операцій.  Враховуючи 1700 кілометрів морського кордону, це дуже актуально.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини