«Обов’язковими є три документа». Лариса Середяк про те, що змінилося у процедурі НМТ та на скільки складними будуть завдання

Фото: Еспресо

Зареєстровані учасники основної сесії національного мультипредметного тесту (НМТ) можуть уже завантажити запрошення до тимчасових екзаменаційних центрів (ТЕЦ) через персональний кабінет, повідомляє Український центр оцінювання якості освіти. У запрошенні зазначено дату, час і адресу проведення тестування. Для учасників в Україні час вказано за київським часом, для тих, хто проходитиме НМТ за кордоном – за місцевим. Учасникам радять завчасно ознайомитися з адресою ТЕЦ і прокласти маршрут, адже запізнення – незалежно від причин – не допускається.

Що ще потрібно знати цьогорічним вступникам про проведення НМТ – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Media Center Ukraine

«Починаємо з 14 травня і до 24 червня»

– Учасники НМТ-2025 уже отримали свої запрошення на тестування. Тепер діти зможуть прийти і написати свої іспити. Які дані є у цих запрошеннях, що мають знати вступники?

– Дуже важливо, щоб вони побачили своє запрошення. Його можна роздрукувати або сфотографувати і мати в себе в телефоні – це є один з обов’язкових документів входу в пункт тестування.

А в запрошенні є дата проведення: починаємо з 14 травня і до 24 червня. А також місце проведення, зокрема, назва закладу освіти, вулиця. Слід розуміти, скільки часу потрібно, щоби добратися до свого пункту тестування з урахуванням корків, які є у Львові. Пропуск в пункт тестування, а він називається тимчасовий екзаменаційний центр, починається о 9:30 і триватиме до 9:55. Цього достатньо, щоби зайшли від 30 до 100 учасників.

Окрім запрошення обов’язковими документами є паспорт або паспортний документ, за яким реєструвалися. Це можуть бути закордонний паспорт, водійські права для випускників минулих років. А також сертифікат, який розміщений також в кабінеті і його теж можна сфотографувати або роздрукувати.

Тож обов’язковими є три документа. Почнемо з паспорта, це не може бути ксерокопія. В «Дії» допускається. Далі запрошення і сертифікат. Якби учасник забув запрошення, то є процедура, що в списку тестування його знайдуть і скажуть йому, куди зайти. Але зважаючи, що є ситуації, коли хтось не на ту вулицю забрів, не той номер побачив, то спокійніше, щоб усіх перевіряли за запрошенням.

«З пункту тестування виходити не можна»

– Також важливо наголосити, якщо дитина складає іспит у конкретній школі, це не означає, що її подруга буде також тут. Те, що пише в неї в запрошенні тільки її, а не друзів…

– Ми не садили школи в школи… Зрозуміло, що клас дробиться, бо діти знаються і не хочемо, щоби вони списували. Маємо забезпечити рівні умови.

– Що ще можна брати з собою на тестування – воду, їжу?

– Необхідна ручка, бо усі будуть мати чернетки. І оскільки обов’язковими є математика, українська мова, історія України і четвертий, який оберуть, то на математиці треба щось вичисляти.

Окрім того, можна брати водичку, шоколад чи булочку. Процедура є така: з 10:00 – до того часу, учасники ознайомляться з правилами, які з’являться на комп’ютері і введуть свій логін і пароль – будуть працювати над блоком українська мова або математика. На кожен предмет є 60 хвилин. Після того 20 хвилин перерва. Всі виходять з аудиторії і там собі можна уже щось з’їсти.

З пункту тестування не можна виходити, бо це вважається втратою і людина не отримає результат. Назад повернутися уже не вийде. Курити – заборонено. Електронні сигарети – теж.

Далі абітурієнти повертаються на свої місця, знов вводять логін і пароль і закінчують свої завдання з Історії України і предмету на вибір. Ми пропонували: фізику, хімію, біологію, географію; англійську, німецьку, французьку, іспанську мови.

Фото ілюстративне: ZNOUA

– Який найпопулярніший цього року предмет?

– На Львівщині – англійська мова.

– Що з мобільним телефоном можна брати?

– Не можна категорично, але розуміємо, що всі приходять з ними, бо є зв’язок з батьками. У кожній аудиторії є місце для особистих речей, куди кладуть торбинки, кульочки і телефони. І ми просимо, щоби телефони були в якійсь торбинці чи в кульочку. Раптом хтось захоче взяти кращий, а не свій. На жаль, і таке буває.

Коли учасники будуть працювати, то вони будуть мати довідкові матеріали в комп’ютері. Зокрема, формули з математики, таблиці по хімії, фізиці. Цими підказками теж треба вміти користуватися.

– А з годинниками та іншими гаджетами?

– Усе здається, якими красивими і модними вони не були. Зрештою, годинник є в комп’ютерах, і він показуватиме, скільки часу виконується те чи інше завдання.

«Треба побачити у своєму персональному кабінеті сертифікат»

– Ідеальна картина: дитина отримала запрошення, склала іспит, не порушила жодне з правил і отримала результат. А якщо хтось ще не отримав запрошення, але переконаний, що він зареєструвався – як бути?

– Аби учасник був переконаний, що він зареєструвався, то має побачити в своєму персональному кабінеті сертифікат. При реєстрації готується пакет документів і надсилається до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Ми ці документи опрацьовуємо і підтверджуємо, що усе добре. За певний час з’являється сертифікат для учасника, який обрав чотири предмети.

Було багато випадків – тисячі, щоб ви розуміли – коли ми відписували, що представлений не той документ чи є якісь інші проблеми. Але це було в рамках часу відведеного на реєстрацію. Більше того, після його завершення є ще п’ять днів для усунення помилок. Тож, відповідно, ті, хто виправили помилки – пройшли далі, а всі інші – отримали відмову і їм доведеться чекати наступного року.

– Як зараз ситуація з сертифікатами – чи всі учні отримали, чи маєте скарги?

–В нас є звернення від батьків, учителів про те, що учасники реєструвалися і щось пішло не так. Сформували пакет документів і кнопка надіслати не спрацювала. Відповідно, ми не бачили цього учасника.

Фото ілюстративне: КиївВлада

– Він сертифікат не отримав?

– Ні. Однак, якщо я реєструюся сьогодні, то потрібно за два-три дні подивитися, що ж у мене там робиться, яка ситуація з документами. А тут – байдужість.

«Критерії на додаткову сесію дуже жорсткі»

– Чи є у таких дітей другий шанс? Врешті-решт, зараз стартує додаткова реєстрація на НМТ – хто нею може скористатися?

– Додаткова реєстрація – з 9 травня, це також заява і набір документів, які мають засвідчити, чому учасник не зміг зареєструватися за півтора місяця основної реєстрації. І далі регламентна комісія буде розглядати цей пакет документів і вирішувати чи зареєструвати такого учасника.

– А яким критеріям слід відповідати, щоби таки зареєструватися?

– Минулого року була ситуація – це якраз прописано в цьогорічних документах для реєстрації – це люди, які перебувають на фронті, волонтерять і довгий період перебували на сході, і мають підтверджуючі документи. Зрозуміло, що ми їх будемо реєструвати на участь в додатковій сесії.

– Критерії дуже обмежені…

– Так. На відміну від минулого року, коли ми дуже багато реєстрували на додатковій сесії, з яких потім 20% не прийшли на тестування, що потягнуло великі перевитрати коштів. Тож, ймовірно, це і призвело до того, що цього року документи виписані дуже жорстко.

– За вашими спостереженнями, чи багато дітей на Львівщині не зможуть скласти НМТ через те, що допустились помилки?

– Може сотня. На фоні 26 000, які зареєструвалися, це не є багато.

«Процедура НМТ практично та сама»

– Якщо проаналізувати цьогорічне і минулорічне НМТ, то чим відрізняється проведення?

– Процедура практично та сама. Якщо минулого року відповідальні за пункт тестування мали можливість пропускати в пункт тестування з 9:30 до 9:50, то цього року додали 5 хвилин. Також допомагатиме в пропуску учасників на основну сесію працівник Національної служби поліції. Він разом із відповідальним за пункт буде перевіряти документи тих, хто приходить.

– Можливо, дасте якусь підказку – наскільки складні цього року будуть завдання, на що варто звернути увагу, яку книжку прочитати, формулу вивчити?

– Наскільки вони будуть складні, це дізнаються уже його учасники. Та, оскільки національний мультипредметний тест запроваджений з 2022 року, то на сайті Українського і Львівського регіонального центрів є демонстраційний варіант попередніх років. Це один з них (загалом, варіантів було багато) і можна за 60 хвилин з кожного предмету пройти тест і зрозуміти свої можливості.

Також на сайті Львівського регіонального центру багато років є тренувальне онлайн-тестування, яке цього року оновлене ще додатковими варіантами. І там дуже багато варіантів: по 20 хвилин, підсумкове – по 60 хвилин. З усіх предметів, є тематичні, що дуже важливо. Маємо прекрасну добірку матеріалів з Історії України в дуже різних форматах. Це і дати, і портрети, і шаржі, і хронологія. Це добра допомога, щоб підготуватися до НМТ.

Фото ілюстративне: ЗДМФУ

«Не має завдання принципово придумувати нові типи запитань»

– Діти можуть подумати, що ті завдання, які були минулого року, точно не повторяться цього…

– Не має завдання принципово придумувати нові типи запитань, щоб учасники НМТ їх не знали. Напрацьовується такий тип завдань, які повторюються.

– А це вже підказка…

– Крім того, є якірні завдання, яким кілька років, аби подивитися, як те чи інше покоління відповідає на них.

Повертаючись до запитання, що змінилося, то зміст програми з Історії України. Якщо минулого року завдання були від XVII століття, то цього – від найдавніших часів. І це теж відображено у нашому тренувальному онлайн-тестуванні.

– Коли чекати на результати?

– З запровадженням національного мультипредметного тесту результати учасники отримають відразу. Вони здають два предмети, мають перерву, далі – ще два і в кінці з кожного предмета вони отримують бали. А на сайті Українського та регіональних центрів є таблиця переведення, затверджена Міністерством освіти і науки України з кожного предмету – яка кількість у 100 бальній шкалі, чому відповідає. І таким чином можна зорієнтуватися.

– Якщо коротко, то акцентуйте, що мають знати діти, а що – батьки?

– Де пише дитина НМТ, місце, в котрий день і як туди добратися. Не можна користуватися під час проведення ні телефонами, ні шпаргалками, бо у нас є відеоспостереження.

Дитина має виспатись, повинна бути спокійною, бо маємо щороку ситуації, що діти мліють від хвилювання. Зібратися і виконати свої завдання і все буде добре.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

ДІМ РІА у Львові

Новини