Очікуємо, що літній сезон у Трускавці буде більш-менш курортним – голова громади

Фото: Мандруй Україною

Трускавець – курортне місто, відоме не лише в Україні, а й за кордоном. Хто побував тут раз, неодмінно захоче повернутися знову. У сезон кількість жителів збільшується чи не у двічі. Навіть в умовах повномасштабної війни охочих відпочити та оздоровитися саме у цьому регіоні, не бракує.

До речі, у Трускавецькій громаді офіційно зареєстровано 14 тисяч ВПО. Попри те, що населення самого Трускавця становить 20 тисяч осіб, приїжджим успішно вдається інтегруватися у нове середовище.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Кульчинський, голова Трускавецької територіальної громади.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Джерела Трускавця

– Як у Трускавецькій громаді проходить процес декомунізації? Скільки ще пам’ятників радянського минулого потрібно демонтувати?

– Процес декомунізації у Трускавецькій громаді розпочався ще у 2014 році. Усе, що нагадувало про Радянський Союз і знущання над українцями, давно знищено.

Щоправда, у місті Трускавці ще не демонтовано залізобетонну конструкцію «вічного вогню», а у двох селах громади – фундаменти. Думаю, що невдовзі ми це все приберемо, аби разом із цими елементами остаточно прибрати будь-яке нагадування про цей період.

– Нещодавно ви відвідали Австрію. Якою була мета цього візиту?

– Я брав участь у черговій конференції Європейської Асоціації історичних термальних курортів, оскільки з вересня 2022 року Трускавець є єдиними українським курортом, членом цієї Асоціації. Тож нам необхідно інтегруватися, обмінюватися думками, шукати нових партнерів серед європейських курортів.

До речі, на конференції прозвучав звіт від усіх курортів, що від початку повномасштабної війни надавали допомогу. Представники усіх європейських курортів, з якими вдалося поспілкуватися, виявляють солідарність з Україною та очікують на нашу перемогу.

Трускавецький курорт вже завантажено приблизно на половину

– В одному із санаторіїв Трускавця запустили пілотний проєкт із безкоштовними послугами. Він має здійснюватися за принципом «гроші ходять за людиною». У чому суть цього експерименту?

– Цей санаторій – власність Міністерства соціального захисту. У ньому перебували люди похилого віку та внутрішньо переміщені особи. Зараз відбувається переформатування закладу. Поки що основна робота ведеться в юридичній площині. Але є бажання і політична воля максимально запустити цей проєкт.

– Трускавець – перлина медичного туризму. Як вам вдається втримувати цей статус в умовах повномасштабної війни?

– Потоки, що були до «ковіду» та повномасштабної війни, звісно, зменшилися. Станом на сьогодні, курорт завантажено приблизно на половину. Але вже є бронювання на наступні місяці. Тож очікуємо, що літній сезон буде більш-менш курортним.

Фото: Truskavets.ua

У Трускавецькій громаді зареєстровано 14 тисяч ВПО

– Скільки зараз у вашій громаді проживає внутрішньо переміщених осіб?

– Станом на сьогодні офіційно зареєстровано 14 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Якщо враховувати, що населення Трускавця – 20 тисяч осіб, то це – суттєвий приріст.

Трускавець звик до великої кількості приїжджих. Люди з числа ВПО мешкають у санаторіях, готелях, віллах, пансіонатах та в оселях місцевих мешканців. Багато трускавчан безкоштовно здають своє житло і, згідно з державною програмою, отримують компенсацію від держави. Щомісяця працівники Трускавецької міської ради комісійно обстежують ці помешкання, фіксують факт безкоштовного проживання, складають акт, відтак держава компенсовує витрати на комунальні послуги.

Звісно, потоки внутрішньо переміщених осіб зменшилися. Адже на початку повномасштабного вторгнення ми щодня приймали, мабуть, 50-70 тисяч осіб. Після звільнення окремих південних та східних територій, відбулася зворотна міграція. Зараз ці коливання відбуваються в межах кількох сотень щодня.

Фото: Варто

– Щоб люди почувалися комфортно, необхідно забезпечити їх не лише житлом, а й роботою?..

– Так. Переважно внутрішньо переміщені особи реєструються у Центрі зайнятості або здійснюють пошук роботи самостійно. Є можливість працевлаштуватися у тих санаторіях, де спостерігається брак кадрів. Туди часто звертаються медичні працівники та працівники сфери обслуговування. Зрештою, йдеться не лише про санаторії, а й про заклади харчування чи крамниці. Такі спеціалісти досить швидко знаходять роботу.

Також у нашому Центрі обслуговування пенсіонерів зареєстровано близько 600 осіб. Наших, місцевих це – 2 тисячі осіб. Вони дуже швидко влилися у соціум: організовують ансамблі, беруть участь у заходах територіального центру.

При школах і центрах діють пришвидшені курси вивчення української мови. Це теж допомагає швидше інтегруватися у нове середовище.

Потрібно допомагати молоді проявляти себе

– У вашій громаді втілюють інтелектуальний проєкт «Дозвілля для молоді». У Трускавці навіть існує Ліга із таких змагань. Розкажіть про цю ініціативу.

– Захід провели у реконструйованому приміщенні однієї із шкіл Трускавця. Серед організаторів Ліги – директор шкіл, педагоги. Я також беру участь у цих змаганнях та входжу в одну із команд. Ми хотіли спробувати себе серед підлітків. До речі, у першій грі взяли участь учні старших класів усіх шкіл громади. Загалом, 13 команд. Виграли грант на три плазмові екрани. Після завершення отримали чимало схвальних відгуків.

У нас є дуже багато розумних дітей. Їм потрібно допомагати проявляти себе, щоб вони давали собі раду в новій європейській Україні.

Розмовляла Ніна Сукач

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини