Лише системи Patriot не вирішать проблеми України. Союзники мають надати інші ППО – генерал США
- Субота, 20 квітня 2024
Росія збільшила кількість ракетних та дронових атак по інфраструктурі і містах України. Для ефективної протидії ворогу наші Повітряні сили повинні застосовувати комбінацію різних систем. До прикладу, поєднання установок Patriot, систем SAMP/T з сучасною авіацією, як от винищувачами F-16 та авіацією України.
До речі, українці мають повне право атакувати військові сили ворога, розташовані на території Росії. Якщо цього не робити це може призвести до поразки у війні. Так вважає генерал-лейтенант Повітряних сил США у відставці Девід Дептул. Про це він розповів у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний».
Відеоверсія розмови – тут.
– Повітряні сили України з початку лютого цього року знищили 12 російських винищувачів: 10 літаків Су-34 і 2 літаки Су-35. Як це може вплинути на боротьбу в повітрі?
– Ці досягнення – доказ хоробрості та майстерності воїнів сил протиповітряної оборони. Вони підтверджують ефективність унікальної інтегрованої системи ППО України. Наведені втрати точно змусили повітряні сили Росії переглянути свою тактику. Це не лише шкодить їх операціям, а й деморалізує російських пілотів, які точно не хочуть вмирати, навіть якщо Путіну байдуже.
Вони можуть змінити тактику, шляхом використання далекобійної зброї, аби залишатися поза радіусом дії українських систем ППО. Російські сили дійсно недопрацювали та несуть великі втрати. Але найважливіше те, що вони будуть адаптовуватися, хоч Росії зараз складно наростити обсяг виробництва ракет для підтримки своїх зусиль. А от Київ повинен і далі завдавати втрат росіянам, щоб не дати їм можливості отримати перевагу у повітрі.
Росіяни спробують виснажити всю систему ППО України
– За однією з версій для того, щоб збити таку велику кількість ворожих літаків, ЗСУ могли перекидати системи Patriot ближче до лінії фронту. Як ви оцінюєте таку ризиковану, але ефективну стратегію?
– Війна це завжди про готовність до ризиків. Йдеться про розумні ризики, які б надали переваги у разі успіху. Видається, що Повітряні сили України саме це і роблять. Так тримати! Продовжуйте це робити! Але змінюйте тактику, бо рано чи пізно росіяни дізнаються про деталі цієї тактики та вживатимуть заходів для протидії. Ось моя порада Повітряним силам України.
– Чи є системи ППО Patriot легкими цілями для російської сторони?
– Воїни сил ППО України працюють для захисту власних систем Patriot. У ЗМІ були повідомлення про те, що росіянам вдалося вразити кілька пускових установок Patriot ракетами «земля-земля». Навіть якщо це правда, то це був би перший випадок за цілий рік. І це – доказ того, що системи ППО Patriot не є легкими цілями для росіян. Звісно, вони хотіли б знищити батареї Patriot, але вони скоріше спробують виснажити всю систему протиповітряної оборони України. Росія збільшила виробництво власних ракет, а от в Україні – обмежена кількість ракет до систем ППО. Друзі України мусять пришвидшити постачання систем ППО, аби ви могли і надалі захищати себе.
Україна потребує більше систем ППО
– Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав союзників надати нам більше засобів ППО, зокрема систем Patriot. Скільки систем Patriot Україна дійсно потребує, щоб захистити всі найбільші міста нашої держави від ракетних та дронових атак РФ?
– Щодо конкретних цифр, залишу це військовим командувачам України. У них точно – найкраще розуміння ваших потреб. Можу лише сказати, що Україна потребує більше систем ППО, зважаючи на посилення російських атак. Але пам’ятайте, що не лише системи «земля-повітря» можуть перехоплювати ці загрози. Важливу роль у забезпечення протиповітряної оборони України виконуватимуть також F-16. Необхідна комбінація різних систем. І це якраз визначає інтегрованість системи ППО. Річ не лише в ракетах «земля-повітря» систем Patriot чи у європейських ракетах Aster 30 до систем SAMP/T. Ці системи, як мені відомо, також надали Україні. Вони відіграватимуть значну роль у захисті неба. Інтегрована система ППО це – поєднання наземних ЗРК разом з сучасною авіацією, як от винищувачами F-16 з належним озброєнням та навченими пілотами.
– Президент України Володимир Зеленський заявив, що 10 систем Patriot кардинально змінили б ситуацію на полі бою. Він зазначив, якби ми мали більше таких систем, українські війська могли б прорвати ворожі лінії оборони та пройти вперед. Чи погоджуєтеся з такою думкою?
– Україна дійсно потребує більше систем ППО на тлі зростання повітряних і ракетних атак Росії. Але річ не лише в ракетах «земля-повітря», що можуть перехоплювати ці загрози. Скоро до України прибудуть винищувачі F-16. Ці літаки є спроможною авіацією для оборони неба. Навіть невелика кількість таких літаків, правильно озброєних може ефективно виконувати завдання з протиповітряної оборони. Нещодавно повітряні сили США визначили ескадрилью з винищувачів F-16, що базується на Алясці, 18-ою ескадрильєю для перехоплення ворожих цілей.
Лише системи Patriot не вирішать проблеми України. США та інші прихильники України мають надати цілу низку засобів для протиповітряної оборони, зокрема і сучасну західну авіацію.
F-16 могли б атакувати наземні сили ворога
– За вашими словами, незабаром до України прибудуть літаки F-16. Чого ви очікуєте від них у протиповітряній обороні та протиповітряній боротьбі?
– F-16 це – багатоцільовий винищувач. Він може багато додати до стратегії оборони України у боротьбі з росіянами. Маю на увазі протиповітряну оборону та досягнення панування в повітрі у певний час та в певному місці. Це допомогло б Україні створити комбіновані сили для здійснення протиповітряної оборони та дозволило б наземним силам піти в наступ на конкретних напрямках. F-16 могли б атакувати наземні сили ворога та придушувати ворожу систему ППО.
Вже було багато дискусій щодо використання однієї системи озброєння проти іншої. Водночас інтеграція цієї системи з усіма іншими є необхідною для досягнення успіху у проведенні бойових завдань. F-16 нададуть Україні елемент комбінованих операцій, а це призведе до більшої переваги, аніж є тепер.
Потрібно атакувати військові об’єкти ворога в Росії
– Газета «Financial Times» повідомила, що США закликали Україну припинити удари по нафтопереробних заводах на території Росії. На вашу думку, чи мали б США дозволити Україні використовувати західну зброю для проведення повітряних кампаній всередині Росії?
– Якщо дозволяти ворогам мати свій безпечний простір, з якого вони можуть діяти без жодного страху бути атакованими, то це точно призводить до негативних наслідків. Якщо одна сторона залучена до війни, яка точно матиме екзистенційні наслідки, маю на увазі Україну, то має бути дуже мало обмежень щодо будь-якого виду зброї чи тієї території, де можна її використовувати.
– Чи підтримуєте удари України по конкретних військових об’єктах на території Росії?
– Так. Не треба давати можливість росіянам мати безпечний простір з якого вони можуть безкарно діяти. Це просто прирікає на поразку. Українці мають повне право атакувати військові сили, які навіть не залучені до бойових дій, але можуть бути задіяні. Це – базова стратегія ведення війни. Уряд США мав би переглянути обмеження щодо військових спроможностей України.
Збиття А-50 зменшило розвідувальні можливості ворога
– Повітряні сили України збили 2 російські розвідувальні літаки А-50. Росія не має багато таких літаків. Як це може вплинути на російську повітряну кампанію в Україні?
– Збиття російських розвідувальних літаків А-50 було ще одним чудовим ходом з боку Повітряних сил України. Літак А-50 дозволяє росіянам знати, що відбувається в повітряному просторі України. Збиття цих літаків зменшило можливості Росії щодо здійснення моніторингу повітряного простору України. Це дозволить вам досягти більшого ефекту несподіванки у повітряних операціях. Сподіваюся, Україна зможе і надалі знищувати цю ворожу авіацію в повітрі чи на землі.
– Росія посилила ракетні і доронові атаки проти української енергетичної системи. Чи має ця стратегія сенс, коли вже досить тепла погода?
– Насправді річ не в погоді. Адже російські удари по енергетичній системі України, насамперед, мають на меті створити труднощі для українців, аби погіршити їхнє життя. Окрім того, росіяни мають на меті сповільнити обсяги виробництва, обмін інформацією, комунікації та все, що потребує електроенергії та на що покладається сучасне суспільство. Такою є головна мета цих атак.
– Якими бачите воєнні цілі росіян у повітрі в найближчі місяці? Чи будуть вони підтримувати будь-які масштабні наземні операції своїх сил?
– Я не володію повною інформацією, тож не коментуватиму це питання. Однак скажу, що росіяни сповна виробляють нові системи озброєння та готують нових людей, аби замінити ті великі втрати, які вони несуть на полі бою.
Франція має на озброєнні багатоцільові винищувачі Rafale
– Президент Франції Емманюель Макрон не виключає введення західних військ до України. Чи могли б французькі повітряні сили змінити ситуацію в повітрі?
– Відповідь про політичні наслідки цього рішення залишу французькому уряду. А от з військової точки зору, коротка відповідь «так». Вони можуть змінити ситуацію в повітрі. Повітряні сили Франції мають на озброєнні багатоцільові винищувачі Rafale. Це дуже спроможна авіація, якщо нею керують досвідчені пілоти. Така авіація може здійснювати протиповітряну оборону, атакувати наземні цілі та збивати ворожу авіацію ракетами середньої дальності «повітря-повітря». Французькі сили суттєво б підвищили якість повітряних операцій України. Якщо поєднувати цю авіацію з додатковими системами ППО SAMP/T, щомають на озброєнні ракети Aster 30, це значно б допомогло українцям.
– Чи може це змінити правила гри у повітряній війні в Україні?
– Це залежить від кількості авіації, її виду та інтеграції цих літаків з американськими F-16 та авіацією України. Це було б допоміжним та значно збільшило б спроможності комбінованих сил України та союзників.
Польща має повне право збивати ракети, які до неї летять
– Минулого місяця російська ракета зайшла в повітряний простір Польщі. Заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна заявив, що НАТО розглядає можливість перехоплення російських ракет біля кордонів НАТО ще до того, як вони могли б зайти в повітряний простір Альянсу. Чи ви б підтримали таку повітряну стратегію НАТО?
– Кожна країна має невід’ємне право на самооборону. Як і де це здійснювати – залежить від ситуації. Водночас, щоб перехопити ракету не потрібно чекати до того моменту, коли вона перетне кордон. Ба більше, коли подальша траєкторія ракети та її швидкість можуть наробити шкоди, якщо її не зіб’ють.
Я погоджуюся з тим, що перехоплення ракети у якої є ворожі наміри це – абсолютно легальна дія у межах самооборони. Польща має повне право збивати ракети, які до неї летять, навіть якщо вони не зайшли в її повітряний простір.
– Чи вірите, що НАТО і уряд США можуть очолити процес розробки нової стратегії для перехоплення ракет ще до того, як вони можуть увійти до повітряного простору НАТО?
– Так, інтегрована система ППО НАТО захищає небо союзників від ворожих ракет та авіації. Завдяки цій системі НАТО може виявляти загрози навіть тоді, коли вони ще не увійшли до їх повітряного простору. Це дозволяє НАТО використовувати найкращі засоби для ліквідації відповідних загроз. Окрім того, НАТО часто практикує ліквідацію таких загроз до того, як вони можуть досягти території союзників. Це – найкращий шлях для захисту людей у державах-членах НАТО.
– Чого очікуєте від Повітряних сил України в найближчі місяці?
– Усі вони показують приклад професіоналізму, інноваційності і креативності у використанні засобів, якими відбивають агресію Росії. Український народ і ЗСУ, з часів другої світової війни, є першим прикладом нації, яка б’ється всупереч усім труднощам за ті свободи, які поділяє наша країна. Вірю, що ми мусимо продовжувати і збільшувати допомогу Україні, наскільки це можливо.
Розмовляв Даніель Ткіє
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 24 Листопада
- Більше новин