Оскар 2024: українська стрічка «20 днів у Маріуполі» здобула перемогу

Команда фільму «20 днів у Маріуполі». Фото: УП Життя

Переможцем в номінації Найкращий повнометражний документальний фільм стала стрічка «20 днів у Маріуполі». Документальна стрічка режисера Мстислава Чернова стала третім українським фільмом, номінованим на премію Американської кіноакадемії за 96 років її існування.

Про це пише Українська правда. Життя.

«Це перший український Оскар в історії. Але я хотів би ніколи не робити цей фільм, не виходити на цю сцену, і хотів би, щоб Росія не нападала на Україну. Якби я міг обміняти нагороду на те, щоб Росія не окупувала наші міста, не вбивала десятки тисяч моїх співвітчизників…», – заявив на врученні режисер Мстислав Чернов.

Фільм «20 днів у Маріуполі» створили режисер Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко. Вони були останніми журналістами, які залишалися в Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і зафіксували початок знищення країною-агресоркою українського міста. За це вони згодом отримали Пулітцерівську премію.

Крім «20 днів у Маріуполі», в цій номінації було представлено ще чотири фільми: «Бобі Вайн: Народний президент», «Вічна пам’ять», «Чотири дочки» та «Вбити тигра».

Документальну стрічку змонтували на основі матеріалів, які Чернов з командою фотокореспондентів Associated Press зняли в обложеному росіянами Маріуполі та відправляли в світові ЗМІ, розповідаючи про страшні події в місті: загибель дітей та дорослих, створення масових могил, знищений російською авіабомбою пологовий будинок та інші російські воєнні злочини.

Стрічка стала найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року – вона зібрала 500 тис. грн тільки за перший вікенд прокату.

Напередодні Оскара 2024, 9 березня, Євгена Малолєтка, Мстислав Чернов та Василіса Степаненко отримали Шевченківську премію за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя. Серед них репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі».

Раніше стрічка Чернова здобула нагороду «британського Оскара» – кінопремії BAFTA і приз глядацьких симпатій фестивалю Санденс. Крім того, на початку 2024 року Мстислава Чернова відзначили премією Гільдії режисерів США за «видатні режисерські досягнення в документальному кіно».

96-а церемонія вручення премії Американської кіноакадемії проходила в ніч з 10 на 11 березня у театрі Dolby в Лос-Анджелесі. Ведучими церемонії вчетверте став комік, телеведучий Джиммі Кіммел.

Найкращим фільмом назвали байопік «Оппенгеймер» про «батька атомної бомби» Роберта Оппенгеймера. Стрічка була фаворитом кінопремії за кількістю номінацій – вона претендувала на 13 статуеток. В результаті очікування виправдалися і по закінченню Оскара «Оппенгеймер» забрав 7 нагород і став тріумфатором премії. Виконавця головної ролі Кіліана Мерфі назвали «Найкращим актором», «Найкращим актором другого плану» – Роберта Дауні-молодшого. Режисер Крістофер Нолан також отримав свою відзнаку.

Усі перемоги «Оппенгеймера»: Найкращий актор другого плану, Найкращий монтаж, Найкраща операторська робота, Найкращий музичний супровід, Найкращий актор та Найкращий режисер.

Крім того, раніше стрічка взяла нагороди від Гільдії кіноакторів та Гільдії режисерів, британської премії BAFTA, «Золотого Глобусу» та інших.

На другому місці як за прогнозами, так і за результатами опинилася стрічка грецького режисера Йоргоса Лантімоса «Бідолашні створіння». Її номінували на 11 нагород – з них стрічка отримала 4. Найкращою акторкою стала Емма Стоун у ролі Белли Бакстер. Також відзначили костюми, продакшн-дизайн, макіяж та зачіски у «Бідолашних створіннях».

Фантастичний фільм Йоргоса Лантімоса розповідає про дивачку Беллу Бакстер – дорослу дівчину з мозком дитини, яка навчається пізнавати себе та навколишній світ.

Не справдились очікування аудиторії щодо фільму «Вбивці квіткової повні» Мартіна Скорсезе. З 10 номінацій стрічка не здобула перемоги у жодній. Те ж стосується й «Барбі». Хоча організатори різноманітно намагалися стилізувати подію під найкасовіший фільм 2023 року, презентували церемонію з допомогою стилістики рожевого феміністичного світу та залучали акторок, з 8 номінацій відзначили лише саундтрек від Біллі Айліш під назвою What was I made for?

Відзначили також останній анімаційний фільм Хаяо Міядзакі під назвою «Хлопчик і чапля». Мультфільм раніше також отримав премію «Золотий глобус».

оренда квартири Львів

Новини