«Основна ціль – запалити надію, аби рухатися далі». о. Андрій Боднар про Дорогу Світла, яку створили у Львові

Фото: УГКЦ

Дорога Cвітла – маловідоме в Україні богослужіння, яке укладено за принципом Хресної дороги, але його відправляють у Великодній період. Львів – перше місто в Україні, де таку Дорогу Cвітла створили. І під час неї, як і під час Хресної дороги, йдуть у процесії та роздумують поблизу чотирнадцятьох стацій – над подіями, що відбулись від Воскресіння Христа до Його Вознесіння.

Де вона буде та коли саме її публічно презентуватимуть – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» о. Андрій Боднар, настоятель Центру Боско.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: УГКЦ Львівська Архиєпархія

«Святий Іван Павло II поблагословив цю ініціативу»

– Чому у вас виникла ідея цієї Дороги Світла?

– Хресних доріг в нас є багато і це вже стало доброю традицією в нашій Церкві. Ідеєю Дороги Cвітла я надихнувся, будучи в Італії на навчанні. У нашій Салезіанській родині є рух свідків Воскреслого і саме вони у 1989 році започаткували цю ініціативу, яка швидко була підхоплена єпископами у світі. І уже в 2002 році Святий Іван Павло II поблагословив цю ініціативу і дав можливість її поширитися по цілому світу.

Першу Дорогу Світла було відслужено у катакомбах Святого Каліста. Це є цвинтар ранньохристиянських віруючих II–IV століть.

– Але відтоді минуло досить часу і в Україні Дороги Світла не створено. Чому?

– Бракувало священика, який би побачив, як воно конкретно працює, як відбувається саме там у згромадженні отців Салезіян, з ордену Салезіян. Для нас це є притаманно, тому через Салезіян і впроваджується ця ініціатива в Україні.

«Основна ціль Дороги Світла – запалити надію»

– У чому головна відмінність її від більш звиклої для нас Хресної дороги? Чи правда те, що, якщо Хресна дорога – це більше про страждання, то Дорога Світла – про позитивні емоції?

– Звичайно, бо маємо розуміти повноту Ісуса Христа. Подія Пасхи поділяється на два етапи. Перший, те, що Ісус Христос терпить, страждає, несе Хрест, помирає, але є інша сторінка – світла, коли Він воскресає. Являється своїм учням, посилає їх проповідувати, навчає, дає можливість уникнути страху, бо учні не розуміють, що Христос Воскрес. І коли Він до них приходить, то якраз пояснює Себе нового, воскреслого.

І тут є дух II Ватиканського собору, який відбувся у 1962-1965 роках, і мав на меті ще більше зблизити подію Воскресіння з життям християнства. Не лише ту сторінку, де Ісус терпить, що є нам людям притаманно і бачимо свої рани і переживаємо, і тут Христос є солідарний з нами. Але є ще інша сторінка, яка дуже важлива – Воскресіння.

Скрин з відео: Перший Західний

– Іншими словами, до Великодня можна сходити на Хресну дорогу, а після – продовжити таке служіння вже в рамках Дороги світла. А які символи закладені у цих 14 стаціях? Які головні принципи несуть вони для людини?

– Найбільший принцип – це, напевно, народження надії на те, що наше життя, коли є з’єднане з Христом, починає битися в ритмі Живої надії. Що Христос, який Воскрес, є гарантію для нас позитиву, що завтрашній день буде, він відбудеться, що смерть і терпіння не можуть перегородити нам життя.

Зараз, у час війни, ми відчуваємо великий страх і не впевненість, чи буде завтра. І в Христі пізнаємо, що це станеться через Воскресіння. Основна ціль Дороги Світла – запалити надію, аби рухатися далі, не опустити руки.

«Радо запрошуємо усіх, хто бажає»

– Нам теж випала нагода довідатись про Дорогу Світла, бо презентація цього проєкту буде тільки наступного тижня. Чи буде це вона публічна, чи – обмежена винятковим колом осіб? Можемо також анонсувати, коли і куди приходити охочим, аби відчути цю нову ініціативу.

– 27-го квітня, в неділю, о 15:00 у нашому центрі Святого Івана Боско, що розташований по дорозі Кривчицькій, 19, пройде посвята за участі митрополита Львівського Ігоря Возьняка. І ми радо запрошуємо усіх, хто бажає.

Там у нас є невеличкий сад і він також нагадує те місце, де Ісус Христос був похований і Воскрес. Тож радо чекаємо усіх.

– Плануєте регулярні такі богослужіння в рамках цієї Дороги Світла?

– У травні – це є Богородичний місяць – будемо служити щодня цю Дорогу Світла і запрошуємо приходити в вечірній час, напевно, це буде 18:00-19:00, після роботи, аби усім було зручно.

Скрин з відео: Перший Західний

«Хочемо поширювати Дорогу Світла»

– А яку роль Центр Боско відіграє у тому, щоб ця Дорога Світла ширилась на інші міста України або на інші місця у Львові?

– Центр Боско – це про виховання молоді і дітей. Тож хочемо поширювати Дорогу Світла, бо це також є частина виховання до християнського життя. Особливо молоді, аби їм переказати красу християнської віри.

А Воскресіння – це ключ до того, щоби полюбити християнство і закохатися у наслідуванні Христа, Воскреслого, а не лише Того, який терпить.

– Ваші настанови на найсвітліше свято у році – Великдень… (розмова відбулась 18 квітня. – ред.)

– Найкраща можливість для нас підготуватися до Великодня – це побути в тиші перед Христом, який ще сьогодні лежить у плащаниці. Ми Його споглядаємо і відчути серцем, що Ісус тобі скаже.

Звісно, нас багато чого відтягує, не дозволяє цей великий шум, який чуємо, тривоги зосередити свою увагу на особі Ісуса Христа. Адже Він – це основна радість і мить. Все інше – прикраси, які прикрашають наш Великдень.

Ісус Христос виходить з цього гробу і каже до тебе, до мене: «Не бійся, не плач. Я з тобою».

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

ДІМ РІА у Львові

Новини