Партія Вілдерса може вимагати обмеження допомоги іншим країнам, зокрема Україні – ексміністр закордонних справ Нідерландів
- Вівторок, 05 грудня 2023
На парламентських виборах у Нідерландах перемогу здобула антиєвропейська праворадикальна партія Герта Вілдерса, яка не підтримує допомогу Україні. Тепер це – найбільша парламентська сила. І хоча політика більшості нідерландських партій щодо підтримки України залишається незмінною, не виключено, що подальша політика голландського уряду може відповідати новій політичній реальності.
Заразом у голландському суспільстві також спостерігається незначна втома від російсько-української війни. Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Урі Розенталь, колишній міністр закордонних справ Нідерландів.
Відеоверсія розмови – тут.
– За результатами парламентських виборів у Нідерландах, перемогла антиєвропейська праворадикальна партія Герта Вілдерса. Ця партія не підтримує допомогу Україні. Чи ви очікували таких результатів виборів?
– Я не був здивований тим, що партія, яку очолює Герт Вілдерс здобула хороший результат: 37 місць зі 150. Тепер ця партія – найбільша парламентська сила. Ще декілька днів до виборів були очікування, що найбільшу кількість голосів отримають 3 партії: партія Вілдерса, Альянс ліво-зелених і лейбористів та Ліберальна партія.
Не всі нідерландці можуть купити чи винайняти житло
– Чому праворадикальна партія «Свободи» отримала таку підтримку від громадян Нідерландів?
– Думаю, це стосується одного терміну, що є в політології – «теорії підкови». Партія Вілдерса це – типова неопопулістична партія. Тобто ця політична сила відтягує на себе голоси як у правих, так і в лівих політичних сил. З одного боку, ця партія веде антиміграційну політику, підтримує культурний консерватизм. З іншого боку, пропагує декілька речей, що підтримують ліві політичні партії. Маю на увазі, забезпечення платоспроможності людей з низькими доходами, поліпшення функціонування системи охорони здоров’я та сфери державних послуг. Окрім цього, вони виступають за забезпечення належного житлового фонду у Нідерландах. Дуже багато людей у Нідерландах не можуть собі дозволити придбати чи навіть взяти в оренду житло середнього класу. Це – дуже болюча проблема для нас. Адже Нідерланди загалом дуже багата країна, з економічною та фінансової точки зору.
– Чи вдасться партії «Свободи» сформувати коаліційних уряд?
– Зараз лише розпочинаються перемовини щодо формування коаліції. На першій стадії формування урядового кабінету перемовинами займається так званий скаут, який є посередником у перемовинах. Він визначає преференції усіх партій, залучених до переговорного процесу.
Герт Вілдерс, який тепер очолює найбільшу парламентську партію у Нідерландах, отримав право визначати, хто буде займати посаду перемовника. Вілдерс призначив на цю посаду людину зі своєї партії. Втім лише через день ця людина була змушена піти з посади перемовника, бо стали відомими декілька брудних речей з його минулого. Опісля був призначений новий перемовник – член Лейбористської партії, але дуже критично ставиться до членів колишнього уряду лейбористів. Він уже розпочав перший етап перемовин щодо формування уряду. Цей етап передбачає лише визначення того з ким хочуть сформувати уряд політичні партії.
Вілдерс виступає за припинення домоги іншим країнам
– Які шанси у Герта Вілдерса стати новим прем’єр-міністром Нідерландів?
– Слід розглянути два аспекти. По-перше, він переміг на виборах. Втім колись були такі прецеденти, коли партії, які перемогли на виборах входили чи навіть не входили до коаліційного уряду. Також було й таке, що партія, яка перемогла на виборах входила до нового уряду, але не отримувала портфель прем’єр-міністра. Є різні сценарії розвитку подій. Думаю, в інших партіях буде багато сумнівів щодо того, щоб Вілдерс став прем’єр-міністром Нідерландів. Втім очевидно, що це – один із варіантів.
– Герт Вілдерс не підтримує надання допомоги Україні. Водночас уряд Нідерландів вже виділив додаткові 2 млрд євро на військову допомогу Україні наступного року. Чи зможе партія Вілдерса заблокувати або зменшити допомогу нашій державі?
– Герт Вілдерс також переміг на виборах і через те, що напередодні голосування, не чекаючи коаліційних перемовин, він заявив, що багато пунктів з його передвиборчої програми доведеться «покласти до морозильної камери». Бо якщо він почне проштовхувати усі свої передвиборчі обіцянки, його не сприймуть як очільника уряду і, навіть, як партнера по коаліції. Він вже відмовився від багатьох речей, передбачених у його партійній програмі. Маю на увазі ідеї про те, що Нідерланди мають заблокувати міграцію з ісламських країн та заборонити Коран. Від таких ідей він вже відмовився. Також у його передвиборчій програмі йдеться про вихід Нідерландів з Європейського Союзу, припинення допомоги іншим країнам, зокрема й тим, які розвиваються. Він заявляв, що виступатиме проти розширення ЄС. Але це не означає, що його партія не буде вимагати обмежити допомогу іншим країнам, зокрема Україні. А все через те, що неможливо повністю ігнорувати такі настрої в країні.
Передача F-16 від Нідерландів Україні – складне питання
– Чи може Герт Вілдерс змінити свою думку щодо допомоги Україні після завершення коаліційних перемовин?
– Це – предмет дискусій. Серед членів нового складу парламенту, який розпочне свою роботу на початку грудня, є високий рівень підтримки України, яка опинилася у війні з Росією. Якщо ви розглянете позицію моєї Лейбористської партії, а це партія виконуючого обов’язки прем’єр-міністра Марка Рютте, позицію лівих партій та інших, то побачите дуже широку підтримку надання допомоги Україні. Також є велика підтримка ідеї того, що у певний момент Україна повинна стати членом Європейського Союзу і, можливо, Північноатлантичного блоку.
– Нідерланди пообіцяли надати Україні винищувачі F-16 вже наступного року. Чи можуть результати парламентських виборів вплинути на цей процес?
– Це – складне питання. Можу припустити, що політика голландського уряду відповідатиме новій політичній реальності.
Нідерланди – вірні партнери України в межах НАТО
– Також Герт Вілдерс заявив, що санкції проти Росії – неефективні і шкодять Нідерландам. Чи дійсно це так? Чи може його позиція вплинути на політику Європейського Союзу?
– Повторю попередні тези. Поки я не бачу того, що політичні партії Нідерландів різко змінили політичний курс щодо цього питання. Звісно, може бути нелегко надалі продовжувати санкційну політику. Водночас не думаю, що ця політика може радикально змінитися.
До речі, за 1,5 року відбудуться вибори до європейського парламенту. Впевнений, що моя партія братиме участь у цих виборах і надалі дотримуватиметься тієї політики і стратегії щодо України, яку ми почали вести з лютого 2022 року.
– Видання «Bild» повідомило, що канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент США Джозеф Байден планують тиснути на Україну для проведення перемовин з Росією. Чи ведуться розмови про перемовини з Росією у Нідерландах?
– Час від часу така інформація з’являється у соціологічних опитуваннях та медіа. Розглядаючи це питання комплексно, партія Вілдерса хотіла б використовувати такий підхід до війни Росії проти України. Заразом я не бачу можливостей для Вілдерса дистанціюватися від тієї позиції, що є в голландського уряду та суспільства вже майже 2 роки. Ми – вірні партнери у межах НАТО. Окрім того, ми підтримуємо чітку позицію щодо взаємин між Європейським Союзом та Україною. Не думаю, що Герт Вілдерс у разі зайняття ізолюціоністської позиції у політичній системі Нідерландів, матиме змогу її просувати.
Голландське суспільство трохи втомилося від війни в Україні
– Чи голландське суспільство досі потужно підтримує Україну?
– Окрім позиції Герта Вілдерса є незначна втома від війни в Україні. Загалом у цьому питанні Нідерланди не надто відрізняються від інших західних держав. Зокрема європейських, де підтримка України не така інтенсивна. Однак це не стосується балтійських держав, держав східної Європи, які більше відчувають загрозу з боку Росії.
– Чи готовий уряд і народ Нідерландів підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, навіть у разі тривалої війни на виснаження?
– Це формулювання часто використовував наш виконувач обов’язків прем’єр-міністра Нідерландів Марк Рютте. Поки не бачу підстав для побоювань, що Нідерланди раптово і різко вийдуть зі складу європейської та західної коаліції, яка допомагає Україні настільки, наскільки може у її боротьбі проти Росії.
Марк Рютте – кандидат на посаду Генсекретаря НАТО
– Видання повідомляли, що Марк Рютте може стати наступним Генеральним секретарем НАТО. Чи підтримали б ви його кандидатуру на посаді очільника НАТО?
– Оскільки за віком я старший від Марка Рютте, то я – один із його менторів. Окрім цього, я його близький друг. Вважаю, що Марк Рютте був би чудовим Генеральним секретарем НАТО. У нього дуже хороші взаємини зі США. Також у Марка Рютте хороші стосунки з колишньою адміністрацією Дональда Трампа. Окрім того, у нього – солідний список послужних справ у Європі. Я чув і про інших людей, які можуть поборотися за посаду очільника НАТО. Втім поки зрозуміло, що новим очільником НАТО точно стане колишній прем’єр-міністр чи президент. Марк Рютте був прем’єр-міністром Нідерландів понад 10 років. У нього дуже хороші шанси.
– Яка причина популярності праворадикальних партій у Європі? Як це може вплинути на європейську безпеку та підтримку України?
– Якщо розглядати ситуацію в Європі загально, то можемо побачити, до прикладу, що в Італії прем’єр-міністр – людина, яка займала праворадикальну позицію. Але прем’єр-міністр Мелоні стала більш прагматичною щодо вирішення політичних проблем. Зокрема у міжнародних відносинах. По-друге, якщо розглянути ситуацію у західній Європі, я б сказав, що одна із найскладніших ситуацій – у Франції. Звісно Емманюель Макрон ще буде президентом декілька років. Втім його опонентом є Марін Ле Пен з партії «Національний фронт». Так ця партія раніше називалася. Річ у тім, що Макрон програв їй вибори з дуже великою різницею голосів. Думаю, не варто виключати перемогу Марін Ле Пен на наступних президентських виборах. Якщо ви говорите про загальну ситуацію в Європі, зокрема щодо зростання популярності популістичних праворадикальних партій, перш за все, думаю, слід непокоїтися про ситуацію у Франції.
Розмовляв Даніель Ткіє
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин