Паузи у війні – критично небезпечні як для України, так і для наших міжнародних партнерів – військовий експерт

Фото: Вільне радіо

Зараз весь військово-промисловий комплекс РФ працює виключно на компенсацію втрат, які росіяни несуть в зоні бойових дій. Якщо інтенсивність бойових дій зменшиться хоча б на 50%, це дасть їм можливість, щомісяця, 50% від виробництва військово-промислового комплексу відправляти на накопичення. Відтак ворог зможе створювати нові ударні угруповання та штатно комплектувати їх технікою. Якщо буде оголошено про паузу, то Росія через 3 роки не лише відновить свій потенціал, а й набагато його збільшить.

Серйозність цієї загрози добре розуміють і в Європі. Відтак через зменшення підтримки з боку США, активно перепрофільовуються з гуманітарної допомоги Україні на мілітарну. Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів військовий експерт Олександр Коваленко.

Відеоверсія розмови – тут.

– Кілька днів тому у інфопросторі ширилася інформація про звільнення генерала Валерія Залужного. Згодом офіційні джерела її спростували. Що насправді відбулося?

– Такого типу інформацію я чую з лютого 2022 року. Саме тоді вперше, на російських майданчиках з’явилася інформація про те, що нібито Зеленський і Залужний конфліктують між собою. Протягом 2022-2023 років, з невеликими паузами, ці самі майданчики час від часу «вбивали» Залужного, потім повідомляли, що він у комі, що йому зробили операцію на мозку. Згодом поверталися до цього наративу і продовжували його розповсюджувати. Тобто ця історія не зовсім нова. Але найцікавіше, що саме зараз вона винирнула у нашому інформаційному просторі, з подачі наших так званих лідерів суспільної думки.

Коментуючи цю ситуацію, скажу коротко: давайте зберігати інформаційну гігієну та критичне мислення. Закликаю до цього з 2014 року. На жаль, у більшості суспільства, а також людей, котрі мають вплив на інформаційний простір та інформаційне середовище цієї інформаційної гігієни та критичного мислення немає. Навіть у такі важкі часи.

Білорусь і Китай давно співпрацюють у військово-технічній сфері

– На початку січня моніторингова група «Білоруський Хаюн» зафіксувала в національному аеропорту Мінська нетипову активність китайської вантажної компанії «Air China Cargo». Чи може Китай у такий спосіб доставляти військові вантажі для Росії?   

– А навіщо китайським літакам летіти до Білорусі? Хіба у них з Росією маленький спільний кордон? Транспортний літак не візьме багато вантажу. Якщо говорити про перевезення такого вантажу як боєприпаси, ракети чи щось схоже, то набагато ефективніше використовувати залізницю: 60 вагонів, кожен з яких може перевозити по 50 тонн. Скільки боєприпасів, ракет чи мікрочіпів туди можна вмістити?.. До того ж, на кордоні Китаю з Росією немає моніторингових груп, які б могли зафіксувати переміщення саме цих вагонів. Усі задаються питанням цих 4-х бортів, що прилетіли до Білорусі. Якщо й так, то вони привезли набагато менше, аніж міг би привезти один склад залізницею.

Річ у тім, що між Білоруссю та Китаєм вже давно існує військово-технічне співробітництво. Вони разом виробляють навіть зброю. До прикладу, систему залпового вогню «Полонез». Вона має шасі білоруського типу, а пускову установку С-200 – китайського типу.

Також білоруська армія отримує від Китаю броньовані автомобілі та багато іншої номенклатури саме китайського виробництва. Не виключаю, що це могло бути щось саме на кшталт таких постачань, які відбувалися значно раніше. До речі, ще до повномасштабного вторгнення в Україну, Росія із ревнощами ставилася до відносин між Мінськом та Пекіном. Тож думаю, що це постачання насамперед – для Білорусі. Якщо Китай має бажання щось передавати Росії, він має більш таємні можливості прихованого типу транспортування та передачі до РФ номенклатури тих чи інших виробів.    

Якщо взяти паузу, то з часом Росія стане загрозою для Європи

– Є інформація, що США готують нову стратегію для України. Йдеться про те, аби допомогти українцям втримати контроль над легітимною територією, контрольованою Україною і підготувати ЗСУ та економіку до подального протистояння. Що це за стратегія?

– Про такі плани я також чую давно. Також чую про те, що Захід втомився допомагати Україні… Якщо звернути увагу на останні заяви західних політиків, то в більшості вони говорять про реальну загрозу для Європи з боку РФ. Вони навіть піднімають питання про те, чи доцільно Україні завдавати ударів по території Російської Федерації західним озброєнням?

Інше питання. Бачимо як у 2023 році Німеччина стала лідером за кількістю зброї, переданої Україні. Бачимо домовленості з Великою Британією такого рівня, якого досі ніколи не було. Бачимо підвищення співробітництва з Францією. Також є безліч інших прикладів. Тобто Європа дійсно занепокоєна тим, що США зменшують допомогу Україні і від гуманітарної допомоги перепрофільовується на питання мілітарного складу.

Чи схоже, що вони готові до якоїсь «паузи»?.. Згадаймо, чим закінчувалася більшість історичних пауз?.. Часто чуємо, що розглядається сценарій Північної Кореї і Південної Кореї. Але що отримав Захід? Південна Корея має реальний економічний розвиток, але Північна Корея це – серйозна проблема для Південної Кореї, Японії, а також США, Нової Зеландії, Австралії та всієї коаліції цього регіону, що підтримує Південну Корею та Японію.

Окрім того, Кім Чен Ин вже починає хизуватися своїми балістичними ракетами. У Сирії не вирішене питання з Башар аль-Асадом. Свого часу не вирішили питання з Іраном. І чим це закінчується?.. А тим, що Червоне море вже є зоною ризику. Єменські хусити погрожують Ізраїлю не лише на словах, а й фізично, судноплавством через цей регіон. Усе це саме через паузи, заморожування та відкладання вирішення досить незручних питань. Якщо така пауза буде у випадку з Україною, то Росія через 3 роки не лише відновить свій потенціал, а й набагато його збільшить. Вона не лише зможе з новим імпульсом розпочати хвилю вторгнення в Україну, а й буде реальною загрозою ще й для країн Європейського Союзу, насамперед країн Балтії. Більшість адекватних політиків в Європі це добре розуміють.

– Зявляються повідомлення про те, що Росія нібито готова до переговорів на своїх умовах. Заразом є інформація, що Путін налаштований воювати протягом 5 років…  

– Путін бреше 24/7. Бачимо, що всі його обіцянки чи домовленості з ним нічого не варті. Це – патологічне брехло, окрім інших його вад: маньяк, параноїк, закомплексована людина.

Говорячи про паузу, маю на увазі зменшення інтенсивності бойових дій. Це – дуже важливо, оскільки будь-яке зменшення інтенсивності бойових дій дасть можливість росіянам накопичувати боєкомплект. Зараз весь їхній військово-промисловий комплекс працює виключно на компенсацію втрат, які вони несуть в зоні бойових дій. Якщо інтенсивність бойових дій зменшиться хоча б на 50%, це дасть їм можливість щомісяця, 50% від виробництва військово-промислового комплексу відправляти на накопичення. Тобто навіть при зменшенні, не говорячи про повне припинення бойових дій, вони матимуть можливість створювати нові ударні угруповання та штатно комплектувати їх технікою. Тож такі паузи – критично небезпечні як для України, так і для наших міжнародних партнерів.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини