Перевірки інспекторів праці відновились. Але наразі будуть тільки попереджати – представниця Держпраці
- П'ятниця, 18 серпня 2023
Держпраця розпочала інформаційну кампанію «Виходь на світло». Вона спрямована подолати проблему недоброчесних трудових відносин між працедавцями і працівниками. За найменшими оцінками держбюджет від незадекларованої праці щороку втрачає приблизно 100 млрд грн. Страждають від того і працівник і працедавець.
Про це в ефірі розповіла керівниця Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Оксана Єзерська.
«Кампанія стартує не вперше. Але в умовах війни вона набула особливого забарвлення. Вивести на світло якраз плануємо не задекларовану працю і тіньову заробітну плату. І шкода, що не всі громадяни це розуміють, бо сплачені податки, міцна економіка – це запорука перемоги. Зараз ми роз’яснюємо не просто про ризики незадекларованої праці, але й розказуємо наскільки зараз спростилось трудове законодавство в умовах воєнного часу», – говорить посадовиця.
В межах кампанії роботодавців та працівників не карають, а попереджають про загрози нелегальної праці. Особливо ведуть роз’яснення в ризикоорієнтованих галузях, таких, як сільське господарство, торгівля, транспорт, будівництво.
«Таких роботодавців, яких ми виявили в процесі інформаційної кампанії, Держпраця бере на облік і моніторить в подальшому наскільки вони прислухались чи ні до рекомендацій інспекторів праці. Якщо вони не дослухались, в подальшому їх чекають візити з контрольними заходами. Ми чітко формуємо таку базу, моніторимо за даними Пенсійного фонду, ДПС чи збільшилась кількість застрахованих осіб. Якщо ні – тоді ми завітаємо до тих роботодавців з перевірками», – зазначає Оксана Єзерська.
Перевірки Держпраці з початком великої війни були відмінені, але з 17 липня цього року відновлені знову. Посадовиця наголошує, що за недопуск представників Держпраці на підприємство існують штрафи, їх на час воєнного стану не відміняли.
Попри це, за словами Оксани Єзерської, Львівщина виглядає не найгірше в контексті нелегальної праці на фоні всієї України. Зокрема, в Львівській області «в тіні» працює 10% працівників, тоді як загалом по Україні – 20%. Але для прикладу, в Рівненській області цей показник взагалі – на рівні 44%.
Показники можуть дещо змінитись через те, що відсоток нелегальної праці в регіоні можуть збільшувати внутрішньо переміщені особи.
«З внутрішньо переміщеними ведемо окремі розмови. Ми маємо місця їх розташування. Окремо інспектори праці відвідують ці місця, оскільки такі особи змінюються: хтось виїжджає, хтось приїжджає. Там говоримо не лише про оформлення трудових відносин, безпеку праці, але і про ризики торгівлі людьми», – говорить представниця Держпраці.
Новини
- Сьогодні
- 21 Грудня
- 20 Грудня
- Більше новин