Перевиконання вихідної частини обласного бюджету становить близько 10% – Андрій Годик

Фото ілюстративне: Жовква он-лайн

Навіть в умовах воєнного стану можна досягнути стабільності та поступу вперед. Особливо, коли на цей результат спрямовані консолідовані зусилля обласної влади, органів місцевого самоврядування та міжнародних донорів. Прикладом такої успішної співпраці є Львівщина.

Цьогоріч в області діє аж 30 цільових програм із фінансовим ресурсом понад 2 млрд 360 млн грн. Зокрема, чимало уваги приділено програмі енергозбереження та пошуку альтернативних джерел живлення.

Це не все чим живе Львівщина сьогодні. Більше – у розмові з Андрієм Годиком, першим заступником начальника Львівської ОВА, у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Львівська ОВА

– У мережі з’явилося відео з київських камер спостереження, де зафіксовано роботу систем протиповітряної оборони. Очевидно відео було злите, а потім з’явилося на усіх російських пропагандистських ресурсах. Ворог коментував ці кадри як знищення української ППО. Як ви прокоментуєте цей прецедент?

– Насамперед, потрібно достукатися до свідомості кожного громадянина. Адже нетривалий хайп, кількість вподобайок чи репостів точно не зробить честі автору відео, якщо тим самим він видав позиції наших захисників неба. Це – питання не лише моральної складової чи громадянської відповідальності. Це – питання юридичної відповідальності, оскільки такі дії можна кваліфікувати, як розкриття позицій підрозділів ЗСУ. Ще минулого року в Кримінально-процесуальний кодекс України було внесено відповідні зміни.

Щодо всіх камер спостереження (камери муніципальні, державні, правоохоронних органів і всі відеозаписуючі пристрої), то регламентувати певні режими їхньої роботи – надзвичайно складно. Адже у них – різні власники, різні форми власників. Але камери спостереження однозначно повинні працювати.

У межах обласної програми «Безпечна Львівщина», ми не один рік збільшували кількість камер відеоспостереження. Це – надзвичайно дієвий інструмент попередження злочинів та їхнього розкриття у випадку вчинення.

Фінансовий ресурс цільових програм Львівщини – понад 2 млрд 360 млн грн

– Які обласні цільові програми у Львівській області зараз фінансуються насамперед?

– Незважаючи на правовий режим воєнного стану, життя триває. Суспільство має розвиватися, повинні забезпечуватися нагальні потреби як мешканців Львівщини, так і області загалом.

У нас на цей рік передбачено і затверджено 30 обласних цільових програм. Їхній загальний фінансовий ресурс становить більше 2 млрд 360 млн грн. Реалізація здійснюється за планом. Станом на зараз задіяно більше 26% касових видатків.

Доволі складно виділити щось більш чи менш пріоритетне. Адже для когось важливішими є програми медицини чи соціального захисту, для іншого – фізичної культури та спорту.

З року в рік функціонують всі соціальні програми. Цьогоріч передбачено безпрецедентні фінансові видатки, понад 130 млн грн (якщо порівнювати фінансові ресурси для програм «Безпечна Львівщина» з попередніми роками).

Зробили висновки з енергетичної проблематики. На цей рік, в межах програми енергозбереження, на ці заходи виділено понад 60 млн грн.

Майже кожна із вказаних програм передбачає співпрацю з органами місцевого самоврядування. Залучивши їхнє співфінансування, можемо масштабувати ініціативи, передбачені на обласному рівні.

Фото: Львівська ОВА

– Ви згадали про програму енергозбереження. Чи розпочалася вже у Львівській області підготовка до прийдешньої зими?

– Завдяки зусиллям енергетиків та відповідальності кожного львів’янина і мешканця Львівської області, нам вдалося пережити найскладнішу зиму і найскладніший опалювальний сезон за часи незалежності нашої держави.

У нас немає чіткого розмежування між закінченням попереднього опалювального сезону і підготовкою до наступного. Це – рутинна робота, що триває постійно.

Працюємо над забезпеченням альтернативних джерел живлення. Робиться це для того, щоб ми не були настільки залежними від наявності електропостачання і, як наслідок, наявності чи відсутності теплопостачання, особливо в зимовий період.

Ці альтернативні джерела живлення передбачені, насамперед, для комунальної інфраструктури та об’єктів критичної інфраструктури. Наші пріоритети – система охорони здоров’я, резервне живлення, зокрема, для комунальних підприємств, що забезпечують теплопостачання і водопостачання. Також у цьому напрямі ведемо постійну роботу з нашими міжнародними донорами.

В межах обласної програми розділили це завдання на два основних етапи: енергоощадні технології по бюджетних комунальних закладах (до прикладу, обігрів закладів охорони здоров’я) і співфінансування з органами місцевого самоврядування закладів комунальної форми власності (заміна газових котлів на твердопаливні, систем теплопостачання).

Скрін з відео: Перший Західний

Бюджети виконуються

– Повертаючись до фінансування обласних програм… У Львівській ОВА щороку аналізують, які програми були профінансовані повністю, а де були недоопрацювання і, відповідно до цього, вносять корективи?..

– Ця робота проводиться не лише раз у рік. Реалії минулого року продемонстрували, що маємо бути гнучкими до змін, зокрема у законодавстві, можливостях здійснювати касові видатки. Тому зміни можуть відбуватися по декілька разів і впродовж бюджетного року. З іншого боку, ми хочемо бути максимально передбачуваними для наших партнерів і для органів місцевого самоврядування.

– Якою є ситуація із наповненням обласного бюджету? Наскільки вона змінилася у порівнянні з минулим роком?

– За результатами 4-ох місяців перевиконання вихідної частини обласного бюджету становить близько 10%. Бюджети виконуються. Хороша динаміка по бюджетах органів місцевого самоврядування. Лише близько п’яти громад не виконують заплановані показники в частині наповнення дохідної частини.

Однак є і але… Спільно з ініціативами, запровадженими урядом щодо підтримки бізнесу в межах Державної програми «Є робота» з нашою програмою підтримки бізнесу, нам максимально вдалося зупинити падіння індексу промислового виробництва. За минулий рік цей індекс опустився, приблизно, на 10%. З початку ІІ кварталу бачимо незначну динаміку в частині зростання промислового виробництва, відродження циклів в межах аграрного сектору. Тож маємо над чим працювати.

У Львові, на Стрийській, відкриють нове міське управління поліції

– Яка робота проводиться у Львівській області щодо діяльності митниці та податкової служби?

– Львівська ОВА не може впливати на кадрову політику Дермитслужби чи Держприкордонслужби. Елементи з викриттям нечесних на руку працівників будь-якої інституції сприймаємо, як елемент самоочищення системи. Це – хороший меседж від наших правоохоронних органів до всіх, хто вирішив використати своє службове становище для незаконного збагачення. Принцип невідворотності покарання, мабуть, найкраща превенція.

Ми б хотіли, аби системи як Держприкордонслужби, так і митної служби функціонували злагоджено, без ексцесів і виконували свої чітко визначені завдання. Ми комунікуємо з керівниками обох інстанцій та інституцій. Акцент – на конструктивну роботу. Підписали Меморандум про аналіз ризиків у сфері економічної безпеки, економічної злочинності. У цьому плані активно і ефективно працюємо.

Але щоб сказати, наскільки складною є ситуація, потрібно бачити її зсередини і зсередини розуміти її проблематику. Станом на зараз можемо констатувати, що дійсно були певні дії, які, можливо, матимуть кримінально-каральний характер з відповідним рішенням суду.

– У Львові, на вул. Стрийській, недалеко від Автовокзалу є новобудова. Незабаром вона буде завершена. Говорили, що це буде Львівське міське управління поліції. Для яких саме підрозділів розрахована будівля?

– Сподіаюся, що спільними зусиллями вже на початку липня нам вдасться запустити цей об’єкт в роботу. Він буде дійсно знаковим. Адже за останнє десятиліття в Україні не споруджували об’єктів такого масштабу та функціоналу.

Незважаючи на широкомасштабне вторгнення, вдалося багато зробити.

Які саме підрозділи будуть там дислокуватися, вирішуватиме керівництво Головного управління національної поліції у Львівській області. Але можемо сказати, що там буде розміщено лінію «102», інформаційно-диспетчерську службу, слідчі підрозділи Національної поліції, підрозділи оперативного реагування та кримінального аналізу. Тобто там буде цілий спектр служб, які стоять на захисті законності та правопорядку.

Міжнародні організації готові інвестувати у Львівську область

– Яка мета створення Регіонального офісу міжнародного співробітництва? І чи готові міжнародні організації вкладати кошти у нашу область?

– Міжнародні організації точно готові. Вони продемонстрували це минулого року і продовжують надавати нам посильну і непосильну допомогу зараз.

Завдання Регіонального офісу полягає в тому, щоб, з одного боку, скоординувати зусилля, в межах області сформувати потребу того, що нам потрібно і забезпечити належну комунікацію, а з іншого – консолідувати зусилля міжнародних донорів, аби сформувати єдине бачення того, що потрібно нам для області. Це – дуже важливо. Адже одна і та сама організація може отримувати різний зворотний зв’язок, до прикладу від Львівської міської ради, Львівської обласної ради, Львівської ОВА чи однієї з ОТГ. Всі говоритимуть про важливе питання енергоощадності, але у кожного – своє бачення.

Це більше – консультативно-дорадча функція як для органів місцевого самоврядування в межах області, так і для міжнародних донорів і партнерів ззовні.

Фото: Львівська ОВА

– Є ще одна інституція – Агенція регіонального розвитку. Які її функції?

– Впродовж двох років агенція регіонального розвитку не функціонувала як інституція в межах Львівської області. Оскільки наприкінці 2020 року відбулися зміни у законодавстві, відповідно до яких Агенція регіонального розвитку повинна бути створена обласною державною адміністрацією та представницьким органом (обласною радою). Оскільки попередня Агенція регіонального розвитку була створена лише одним засновником – ОДА, згідно із законодавством вона припинила своє існування. Розпочався процес створення юридичної особи «Агенція регіонального розвитку» із подальшим оголошенням конкурсу на посаду директора вказаної агенції. За результатами конкурсу керівником агенції було обрано Ореста Фільца. Це – людина, котра впродовж трьох років займалася у Львівській ОДА роботою з інвесторами. Він показав себе як хороший фахівець, особливо минулого року, коли провели велику роботу щодо релокації бізнесу у Львівську область. Основними напрямами в роботі агенції є проєктний менеджмент (написання, супровід проєктів).

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини