«Перспектива Третьої світової не є уже віддаленою». Єгор Брайлян про те, чому світ має зупинити Путіна

Фото ілюстративне: BBC

Союзники США стурбовані «мирним планом» Дональда Трампа щодо України, який передбачає територіальні поступки, включно з Кримом, на користь Росії, про це пише CNN. Мовник з посилання на неназваного чиновника зазначає, що концепція адміністрації, представлена в Парижі, передбачає значні жертви з боку Києва, включаючи визнання США Криму російською територією і передачу Україною великих ділянок території Росії. Зокрема, багато дипломатів країн-членів Альянсу вважають, що це посилає «небезпечний сигнал» Путіну і іншим світовим лідерам, в тому числі Сі Цзіньпіну, про те, що незаконні загарбання можуть бути винагороджені». «Йдеться про наше власне існування і послаблення будь-яких гарантій, які моя чи інші країни мають для нашої незалежності», – сказав один східноєвропейський дипломат.

Як відреагували у світі на черговий теракт росіян по Києву, що такими варварськими атаками хоче показати Путін та чи тиснутимуть США на Україну заради швидких рішень – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» міжнародний оглядач, аналітик «Детектор медіа» Єгор Брайлян.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Детектор медіа

«Реакція світу? Досить типова»

– Де ви зараз перебуваєте? У Києві?

– Так, у Києві. Нічні обстріли столиці України, це ще один доказ того, що Росія тисне, щоб саме на її умовах проводилися переговори. Це ще один інструмент впливу Путіна і РФ на Україну і Захід.

– Міністр оборони України Рустам Умєров заявив, що Київ чекає на сильну реакцію світу на нічну масовану атаку Росії по Україні. Він наголосив, нам необхідна додаткова протиповітряна оборона для захисту від російського терору. Як відреагували у світі на цей теракт росіян?

– Досить типово. Були заяви з засудженням від представників ЄС, НАТО, окремих країн. Цікаво, що і президент США Дональд Трамп в мережі Truth Social звернувся до російського диктатора по імені і наголосив, що «Владімір, ви втрачаєте 5000 людей щодня», треба зупинитися.

Проте маємо бачити певні наслідки для РФ за такі варварські обстріли, але вони чомусь не настають, або ж не так швидко, як би нам хотілося.

«Після 2022 бачимо активізацію України в Африці»

– Після нічної атаки РФ Володимир Зеленський скасував частину свого візиту до ПАР і повертається в Україну. На яких зустрічах таки вдалося побувати президенту і яких новин нам звідти чекати?

– Південна Африка є однією з важливих африканських держав, у неї є амбіції стати не просто регіональним лідером, але і світовим. Південна Африка входить до складу БРІКС, це об’єднання Бразилії, Росії, Індії, Китаю і Південно-Африканської Республіки. Зеленський там зустрівся з президентом ПАР Сирілом Рамафосою, в якого достатньо специфічні погляди на російсько-українську війну. Південна Африка хоче зберігати зв’язки з РФ і на це є певні історичні, політичні причини, бо Радянський Союз допомагав в боротьбі проти режиму апартеїду, який існував 40 років у ПАР.

Там лише зараз відбувається розуміння, якою насправді є Росія. Зокрема, перша леді Олена Зеленська підписала угоду про відкриття українських студій в одному з університетів у Південній Африці. Важливо, щоб Україну досліджували вчені та науковці з Африки.

Є глобальна коаліція українських студій, яка координується з українським інститутом при МЗС та з іншими установами. Також у ПАР працює крута амбасадорка України в ПАР Любов Абравітова. Раніше вона відповідала фактично за весь південь Африки, але згодом було відкрито окреме посольство країни у Ботсвані.

Фото: ОП

Взагалі, бачимо після 2022 року активізацію України в Африці. Це пов’язано, в першу чергу, з тим, що експортуємо до африканських країн продовольство. Також в Україні навчалися до повномасштабного вторгнення африканські студенти. Африка є епіцентром геополітичної боротьби за природні ресурси, за ті ж самі рідкісноземельні метали, які хочуть отримати американці в Україні. І саме за них зараз конкурують різні центри впливу. З одного боку – це західні країни, з іншого – Росія та Китай.

Програма мінімум та максимум для Путіна

– Повернемося до трагічних подій в Україні. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, таким чином Росія демонструє, що саме вона є перешкодою на шляху до миру. Путін не поважає мирних зусиль і прагне лише продовжувати війну. То, що саме хоче російський диктатор показати світу, продовжуючи вбивати українців і руйнуючи наші міста?

– Для Путіна програма мінімуму – зняття санкцій. Він розуміє, що вони можуть бути ще жорсткішими, тож треба знаходити обхідні шляхи, аби отримувати товари подвійного призначення, використовувати їх в створенні зброї, яка потім знищує українців. А максимум – підписання мирної угоди на російських умовах.

Путін не задоволений, що ніяк не вдається погодити цю угоду в обхід української сторони, російський диктатор сподівався, що вдасться зробити «договорнячок» зі США, але він зірвався. І зараз Росія прагне продовжувати збройну агресію проти України, але також хоче відновлення діалогу із Заходом, який був до 2022 року. Тоді Росія продавала природні ресурси на захід, але уже три роки як їй довелося переорієнтувати свою економіку на Китай, Індію.

– Це така російська дипломатія: або по-нашому, або будемо стріляти по Кривому Рогу, Сумах, Києву?

– Саме так.

«Росію треба зупинити спільними зусиллями»

В інтерв’ю французькому виданню Le Point речник президента РФ Пєсков заявив, що умовою припинення бойових дій з боку Росії є встановлення контролю над чотирма українськими областями. Чим вони аргументують це?

– Йдеться про Луганську, Донецьку, Херсонську та Запорізькі області, які частково окуповані РФ. І однією з основних вимог Росії є те, щоб Росія встановила повний контроль над цими областями.

РФ вписала в свою конституцію ще у вересні 2022 року ці території та окупований Крим.

Зараз є серйозний виклик у тім, як Україна буде комунікувати назовні на цю тему. Про це мало пишуть в міжнародних медіа і треба думати, яким чином можемо зацікавити різні аудиторії нею. Бо для цього треба знати локальний політичний, суспільний та історичний контексти. Наприклад, якщо беремо Близький Схід, то парадоксом є те, що країни Перської затоки досить мало знають про утиски і репресії проти корінного народу Криму. Зокрема, одновірці мусульмани мало знають про переслідування кримських татар.

Повертаючись до Пєскова і окупованих росіянами територій, в кінці вересня 2022 Україна у відповідь на спробу РФ анексії цих областей подала заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою, та з певних політичних причин її було призупинено. Та ми рухаємося далі, щоб у певний момент стати членом Північноатлантичного альянсу.

Фото: Le Point

– 23 квітня у РФ заявили про чотири області. Раніше, 22 квітня, з’являється повідомлення, що Кремль готовий до перемир’я на поточній лінії фронту. Вони говорять сьогодні одне, завтра інше…

– Наратив Росії, що ці території є «ісконно рускімі землямі», так звана новоросія і вони його сформували ще в 2014. І що ці землі юридично закріплені.

Зараз постає питання, наскільки добре пояснюємо нашим партнерам, що відбувається на окупованих територіях. Що воно актуальне. Це треба робити на простих прикладах, бо якщо не зупинити Росію в Україні, то схожі окуповані території можуть з’явитися і в інших країнах.

Насправді світ зараз в такій ситуації, коли перспектива Третьої світової війни уже не є віддаленою. Усі війни, які ведуться зараз в різних куточках світу, зокрема, російсько-українська та американо-китайське протистояння рано чи пізно переростуть у глобальні.

Країни Заходу мають до цього бути готовими, бо зараз Україна є в авангарді цієї майбутньої Третьої світової війни. Усе те, що зараз тут відбувається є виключно провиною росіян і диктатора Путіна. Спільне усвідомлення загрози має призвести до кардинальних змін в баченні у світі. Зокрема, у тому, аби давати менше можливостей Росії продовжувати збройну агресію проти України. Бо зараз РФ також дестабілізує ситуацію в Африці чи на Близькому Сході.

«Західні медіа можуть використовувати»

– Президент США Дональд Трамп вважає, що у нього є угода з Росією. Але із президентом Володимиром Зеленським нібито домовитись важче, утім це, за його словами, нормально. Також з’явилася інформація від Bloomberg, що США вимагатимуть від Росії серед іншого – визнати право України на власні збройні сили та оборонну промисловість, а також повернути Запорізьку АЕС. Як вам такі новини?

– Не повністю довіряв би усьому, що пишуть в західних медіа. Маємо згадати і статтю у The Washington Post за 22 квітня, напередодні переговорів між Україною, США, Британією та Францією у Лондоні, які, в принципі, ні до чого не призвели.

Проблема повідомлень у західних медіа у тім, що там посилаються на анонімні джерела чи у Білому домі, Пентагоні, чи будь-де. Окрім того, Росія може використовувати західні медіа, аби просувати свої умови. Це робиться не через Russia Today чи Спутнік, а нібито авторитетні західні медіа, які багато хто цитує. Дивно, що умови чи вимоги в цих мирних угодах публікуються вільно в медіа.

Фото: WP

Також це робиться, аби подивитися, якою буде реакція на той чи інший вкид. Та ж інформація про Крим є подразником на те, щоб показати, що нібито Україна не може його зараз повернути. Так, це тяжко зробити військовим шляхом, але можливо – дипломатичним. А для цього треба переконувати партнерів, і в тому числі США.

Україні потрібен мир в першу чергу, а Росії – ні. І тому домовленості мають враховувати українське бачення. А воно у тім, що РФ має вивести свої війська з окупованих територій. У «формулі миру» президента Зеленського, проголошеній в листопаді 2022 на саміті G20 на Балі, є чіткий перелік того, яким ми бачимо мир.

Але Росія цього не хоче, а Захід намагається зійтися десь посередині. Виконати нібито якісь умови України та РФ і нехай буде хоч якийсь мир. Але ж розуміємо, що Росія використає його, щоб переозброїтися і продовжити свою агресію.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

ДІМ РІА у Львові

Новини