«Політично важке рішення». Ексміністр про те, чи чекати українцям літнього зростання тарифів на електроенергію

Фото: Рixabay

Тарифи на електроенергію із початку літа можуть поповзти вгору, принаймні про таку можливість почали говорити експерти. «Влада намагається трохи підняти ціну на електроенергію в червні. Можна очікувати чогось подібного і цього року, – ціна на електроенергію, ймовірно, трохи зросте», – вважає член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. А от на відміну від електроенергії, тарифи на газ залишаться стабільними. Це пояснюється тим, що Україна нині в основному забезпечує себе газом самостійно. Відтак його ціна приблизно відповідає собівартості, і підстав для зростання наразі немає.

Чи зростуть ціни на електроенергію з початку літа, яка реальна ціна електроенергії і наскільки виправдовують себе дво- та тризонні лічильники – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» голова Київського офісу Секретаріату Енергетичного Співтовариства, міністр енергетики та захисту довкілля України (2019–2020 рр.) Олексій Оржель.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Українська асоціація відновлюваної енергетики

«З часом тарифи доведеться збільшити»

– 1 червня торік відбувся стрибок підвищення цін. У нас кіловат зріс для побутових споживачів з 2 грн 64 коп до – 4,32. Тоді йшлося, що тарифи збережуться до 30 квітня 2025 року. Їх поки що не змінили, але почалися дискусії щодо підняття цін з 1 червня. Що вам про це відомо, чи очікувати у платіжках споживачам ріст тарифів?

– Швидше так, ніж ні. Загалом пропорція домогосподарств у споживанні електроенергії зростає, зараз це уже 36%. Розуміємо, що тариф для бізнесу є більшим, населення ж отримує субсидію, аби мати можливість оплачувати електргоенергію. Також треба виходити з того, що рівень субсидій на ринку великий і має тенденцію до зростання. Це один фактор. Інший – енергетика потребує відновлення, адже рашисти цілеспрямовано били по ній. Є серйозні інфраструктурні руйнування і необхідні фінансові ресурсах.

Чи можливо зараз підняття тарифу? Важко зараз приймати рішення, які зменшують соціальну підтримку. Особливо під час війни, в умовах, коли є обмеження в доходах українців. Боюсь, що найближчим часом його неможливо прийняти, зважаючи на загальну політичну напругу і ситуацію в Україні.

Але з часом тарифи потрібно збільшити. Абсолютно правильний підхід – давати адресні субсидії тим споживачам, які потребують допомоги. Є певна база даних тих споживачів, можливо вона має бути монетизована. Якщо вони відчують кожну гривню, яка витрачена на кіловат-годину, то почнуть зекономити. Вкладати гроші в енергоефективність. В Україні про багато говорять, але в цьому напрямку треба набагато більше робити.

«Намагаємося побудувати ефективний ринок»

– Раніше в Міністерстві енергетики заявляли, що ринкова ціна це 7 гривень 50 коп, і здорожчання минулого року до 4,32 було для того, аби провести необхідну ремонтну компанію на енергооб’єктах. Як на ваш погляд потрібно підвищувати тарифи, чи одразу до 7,50?

– Намагаємося побудувати ефективний ринок для того, щоб він відображав реальну ціну. Якщо взяти ринкову ціну, то є моменти, коли тариф може бути не 7,50, а 5 грн. Споживач має отримувати ту ціну, яка є на ринку. А це не тільки збільшення, але й зменшення.

Зокрема, якщо порівняти періоди року, коли є найменше навантаження, от, наприклад, в травні (ще не включилися кондиціонери, але вже виключилися опалення і з’явилося сонце), або грудень (найдовша і, ймовірно, найхолодніша ніч), то споживач має розуміти, що в першому випадку він отримає тариф умовно 4,50, а може навіть 3 грн, а в другому – 12-15 грн. Або буде інший варіант, зокрема середній тариф на цілий рік, але виробник і інфраструктура будуть отримувати необхідні ресурси.

Фото: Главком

Окрім того, якщо бачимо, що всі у ринкових умовах і усе можна прорахувати, то відповідно інвестори будуть вкладати більше коштів в генерацію, буде більше конкуренції.

Якщо подивимося в Європу, то там ціна максимально низька в період травневих свят. Кожен споживач отримає від цього ефект. Українці дуже розумні люди. Вони побачать тенденції на ринку і почнуть економити. Будуть ставити різні зонові тарифи, споживати більше вночі, менше – вдень, у пікові години. Ефективно витрачатимуть свої кошти.

«Для бізнесу в Україні абсолютно прозорі тарифи»

– Але поки такого ринку немає, діє схема, за якою навантаження, яке мало би бути на побутового споживача, перекладають у тариф для бізнесу. Чи можливий їх ріст, починаючи з літа і для цього сектору?

– Зараз не бізнес сплачує, а державні компанії і покривають цю субсидію «Енергоатому» і «Укргідроенерго». Це в них такий соціальний обов’язок.

Щодо тарифів для бізнесу, то, для прикладу, в Європі було їх зменшення. І якщо б у нас були об’єднані ринки – а ми до цього йдемо і в Європі чекають на Україну – уже мали б від цього ефект.

Окрім того, для бізнесу в Україні абсолютно прозора ціна, немає такого, що щось кудись перетікає. Промисловість, бізнес мають ринкові тарифи. Можемо зайти на сайт оператора ринку, побачити, яка ціна на цьому сегменті і розуміти, скільки сплачує бізнес..

Зокрема, в травні тарифи менші, подібна тенденція збережеться – в червні, липні; бізнес і промислові споживачі одразу отримують цей ефект.

А населення поки субсидіюється через державні генеруючі компанії. Але з часом це має зникнути. І ще раз, треба поважати побутового споживача. Він може отримати і менші ціни, якщо буде розумно і виважено споживати або займатися енергоефективністю. А тим, хто потребує допомогу, треба її надати.

Фото: Depositphotos

«Є вимога Європи ставити старт-лічильники якнайбільше»

– Ви згадали про дво- трозонні лічильники, які допомагають економити в нічний період – скільки українці встановили собі такі прилади і економлять?

– Наскільки пам’ятаю останні цифри – порядку 2 млн домогосподарств. Є зараз вимога наших європейських партнерів про те, щоб такі смарт-лічильники встановлювалися якнайбільше, щоб споживач отримував ті переваги, які дають різні зони. Але це величезні витрати.

Також треба розуміти, що споживач, який їх встановлює, має їх використовувати. Зокрема, якщо їх отримають пенсіонери, то слід навчити їх цим користуватися. Але молодь або споживачі, яким цікава ця тема, добре використовують цей інструмент.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Ярина Капітан та Віталій Ковела

ДІМ РІА у Львові

Новини