Польська ПіС не виграла, бо «перегріла» суспільство протистоянням і демонізацією опозиції – політолог

Фото: Reuters

Державна виборча комісія в Польщі оприлюднила остаточні результати голосування на виборах до польського Сейму. Згідно з опрацюванням 100% протоколів з виборчих дільниць:

«Право і справедливість» набирає 35,38% голосів виборців (194 мандати);

«Громадянська коаліція» – 30,7% (157 мандатів);

«Третій шлях» – 14,4% (65 мандатів);

«Лівиця» – 8,61% (26 мандатів);

«Конфедерація» – 7,16% (18 мандатів).

Рекордною виявилась і явка виборців. Вперше за всю історію польських виборів проголосувати прийшли 74,3% виборців.  

Про причини такої активності виборців в програмі «Головне за день на «Першому  Західному» розповів політолог, дослідник українсько-польських відносин Тарас Радь.

«Це пов’язано з мобілізаційною кампанією, яку проводили політичні сили: і ПіС (Право і Справедливість-ред.), і «Громадянська коаліція», які розуміли, що якщо вони не зможуть мобілізувати свій електорат, вони можуть програти. Відповідно, і виборці ПіС, і «Громадянської коаліції» прийшли на вибори. Обидві партії досягнули своєї цілі і бачимо це по результатах. Кожна з цих партій отримала більше, ніж їм прогнозували соціологи», – вважає Тарас Радь.

Фото: AFP

Крім того, на його думку, виборці, які традиційно голосують за опозиційні сили, зрозуміли, що це, можливо, останні вибори, коли вони зможуть на щось впливати.

«Вони зрозуміли, що якщо вони цього разу не прийдуть на вибори, то через 4 роки, можливо, і не варто буде йти на виборчі дільниці.  Можливо, в Польщі створився би «режим Орбана». Це так звані спін-диктатури. Це режими, які через контроль інформації, ресурсів медіа, фінансових ресурсів створюють відчуття консолідації суспільства з владою. Хоча сам режим формально залишається демократичним. Саме тому молоді люди, які раніше байдуже ставились до реалізації «права голосу», цього разу вирішили прийти на виборчі дільниці», – переконаний експерт.

Він висунув припущення щодо прорахунків правлячої партії ПіС. Зокрема, він вважає, що вони трохи «перегріли» польське суспільство, розкручуючи напругу і протистояння.

«Вони вважали, що в такий спосіб роблять розколи в суспільстві і проводять чітко межі, де «ти – за нас або ти – проти нас». В якийсь момент польське суспільство стало подібне на американське після 2016 року, коли воно дуже поляризоване і тобі пропонують вибрати: або ПіС, або Громадянську коаліцію. А життя ж не лінійне і чорно-біле, а тебе заганяють в рамки тому, що це політична технологія.  І створюючи ворогів всередині країни, демонізуючи їх, опозицію, Туска, вони «перегріли» суспільство. І останнє вирішило, що це надмірно і треба щось змінювати», – пояснює Тарас Радь.

оренда квартири Львів

Новини