«Потрібно розвивати об’єкти малої генерації». Рябцев про ситуацію в енергетиці та ріст тарифів на світло
- Субота, 18 травня 2024
Уряд виділив 7 млрд 168 млн гривень на відбудову енергосистеми України – про це повідомив прем’єр Денис Шмигаль. «Ситуація в енергетиці зараз одна з найскладніших, ремонти мережі та генерації йдуть 24/7» – наголосив він. За його словами, за ці кошти буде закуплене обладнання для відновлення високовольтної мережі та кращої синхронізації енергосистеми України та ЄС. Якою є ситуація в енергетиці напередодні літніх максимумів, яким чином можна вирішити нинішні проблеми і на скільки можуть зрости тарифи за електроенергію, – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з енергетики Геннадій Рябцев.
Відеоверсія розмови – тут.
Важливо створювати мережу невеликих електростанцій
– Якою є ситуація в енергетиці зараз, чого очікувати, особливо напередодні літніх максимумів?
– У нас, як і раніше, унаслідок російських обстрілів проблеми в енергетиці пов’язані з нестачею маневрових потужностей. Того імпорту, а це максимум 1,7 гВт-години, – не достатньо, аби відчувати себе впевнено перед піком літнього енергоспоживання і особливо перед опалювальним сезоном. Тому зараз дуже важливо, щоб органи місцевого самоврядування створювали мережу невеликих електростанцій, які будуть працювати на місцевому паливі. Підкреслю, не йдеться про сонячну енергію, а саме про місцеве паливо і їхня потужність має становити від 5 до 30 мВт. Ці станції мають об’єднуватися в малі енергетичні системи в межах територіальної громади, міста, селища, великого підприємства і потім доєднуватися до Об’єднаної енергетичної системи України, якою керує Укренерго.
І лише, коли до початку опалювального сезону таких станцій запрацює щонайменше 300, тоді будемо під час наступного опалювального сезону і зі світлом, і з тепловою енергією. Без цього – опалювальний сезон може і не розпочатися.
– А якою є імовірність, що ці станції будуть належно захищені і росіяни не зможуть знищити і їх?
– У сім великих ТЕС чи три-чотири великих ГЕС дуже легко влучити. Але коли говоримо про три сотні малих електростанцій, які при цьому захищені, для прикладу бетонною огорожею, то ворог не знає їхніх точних координат. Для цього росіянам потрібні зрадники, а таких не так вже й багато, особливо на Львівщині. Тому витрачати на них десятки крилатих ракет, звісно, ніхто не буде. А якщо й буде, то вони полетять в нікуди.
Коштів для відбудови не вистарчає, тому їх шукатимуть у платників податків
– Уряд виділив на відбудову енергетики 7 млрд гривень – чи достатньо цього і, взагалі, де братимемо кошти для відновлення?
– Того, що виділили точно не вистарчить, кошти будуть брати в кишенях платників податків, тобто, у нас. Маємо подбати про власну енергетичну автономність. Бо немає у наших американських, європейських чи будь-яких інших партнерів такої кількості грошей, щоб нас підтримувати не лише зброєю, а й забезпечували відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури.
Тому зараз найголовніше, щоб в місцевих бюджетах було зроблено відповідне резервування коштів і встановлення тих самих малих енергетичних установок. Якщо це будуть когенераційні, ті, які одночасно вироблятимуть як електричну, так і теплову енергію – це буде ще більший плюс.
Наголошу – не захоплюйтесь сонцем, бо якщо дивитися на мапу його інтенсивності, то західні регіони до цієї зони не входять. До слова, і щодо вітру теж. А от місцевих джерел палива, зокрема, якщо взяти Львівсько-Волинський басейн, то, думаю, місцеві мешканці знають, якого саме палива там багато.
Також люди знають, що можна відновити малі ГЕС на карпатських річках, чи встановлені за радянських часів ТЕЦ і ТЕС, які колись працювали на промислових підприємствах, а потім їхню роботу було припинено через економічну необґрунтованість. Так от, зараз прийшов час їх задіяти.
Підняти тарифи на рівень 4,0 з липня чи навіть червня – цілком можливо.
– Уряд планує підняти тарифи на електроенергію. Якою має бути нова ціна для побутових споживачів, наскільки економічно обґрунтованим є тариф?
– Якщо говорити про промислових споживачів, то для них вже давно працює ринок, ринкові ціни і тарифи. Але через певні проблеми, там тарифи не завжди, не на 100% є економічно обґрунтованими. Та у більшості своїй, ця ціна, усе ж, набагато ближча до тієї, яка влаштовує як виробників, так і споживачів.
Що ж до побутових споживачів, бюджетних установ та організацій, то тут продовжують дію спеціальні обов’язки, покладені на ті станції і об’єкти, які найбільше постраждали від ударів. Зокрема, це і вже згадане «Укргідроенерго» і «Укренерго» – як оператор, який забезпечує передачу електричної енергії. Аби покрити їхні витрати, навіть не враховуючи ремонтні роботи і фінансування цих робіт, ми вийдемо на собівартість десь на рівні від 3,50 до 4 грн за кВт-годину.
Поясню, якщо враховувати ті витрати, які потрібно зараз здійснювати не лише на поточний ремонт, а й на закупівлю додаткового обладнання – Кабмін виділив 7 млрд гривень. Однак, за розрахунками, на поточний ремонт і на зарплати ремонтним бригадам, які зараз працюють понаднормово, необхідні фінансові надходження від тарифу для населення на рівні 4,60 – 4,80 грн за кіловат-годину. Та я не певен, що уряд відразу настільки підніме ціни, але до 4,0 – цілком можливо з липня чи навіть червня.
Де є світло залежить від пріоритетності вимкнення
– Розпочалися планові відключення електроенергії в помешканнях людей, також подекуди вимикають вуличне освітлення. Чому на одних вулицях воно є, а на інших – ні?
– Доки було достатньо електричної енергії, тоді й освітлення не відключали. А зараз, враховуючи ситуацію та обмеження, які вводяться по Україні, потрібно коригувати їх для тих категорій споживачів, які вище за пріоритетністю вимкнення, аніж побутові. Їх відмикатимуть лише за необхідністю.
А те, що на одній вулиці є світло, а на іншій – ні, відбувається ще й тому, що енергетична мапа є інша, ніж міста. І залежно від того до якого вузла розподілу електричної енергії відноситься та чи інша вулиця – на ній або буде світло, або ні. Також це залежить і від тих споживачів, які разом з освітленням цієї вулиці, розташовані у цьому кластері. Якщо там є промислові підприємства, тоді світла там буде менше аніж на вулицях, де лише побутові споживачі.
«Нафтогаз» і компанії вже здійснюють закачування газу у сховища
– Щодо газових станцій, які зараз обстрілюють росіяни, якою є ситуацією і що робити?
– Якщо у вас в регіоні будуть створені малі електростанції, які працюють на природному газі, тоді на це слід звертати увагу. Якщо у вас їх не має, то не хвилюйтеся за це, бо газу для приготування їжі вистарчить. А щодо газу, який мав би надходити до теплових електростанцій, то їх навряд чи встигнуть відновити до початку опалювального сезону.
Втім, група «Нафтогаз» і відповідні компанії вже здійснюють закачування газу у сховища. Крім цього, РНБО перед групою «Нафтогаз» поставлено завдання – закупити або запустити чи, залежно від регіону, встановити газо-поршневі станції, які дозволять використовувати природний газ для генерації, як теплової, так і електричної енергії. Це той план, який, як я вже казав, мають ініціювати, у тому числі і органи місцевого самоврядування та тергромади.
Розмовляли Стас Гордієнко та Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин