Повістка буде вважатись врученою навіть, якщо особи не було за місцем реєстрації або вона відмовилась – адвокатка

Фото: glavcom.ua

З 18 травня в Україні набув чинності оновлений Закон про мобілізацію, який зобов’язує всіх чоловіків віком від 18 до 60 років протягом 60 днів (до 16 липня включно) оновити свої облікові дані.

Як це відбуватиметься і що буде з військовозобов’язаними, які цього не зроблять – про це в програмі «Головне за день» на «Першому Західному» розповіла адвокатка Алла Школьна.

«Це означає, що військовозобов’язаний  може прийти до ТЦК і СП (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки-ред.), тобто, фізично це зробити або ж за допомогою електронного кабінету чи ЦНАПу. Це три способи оновлення військово-облікових даних. Тому кожен обирає для себе зручний спосіб,  як це зробити. Але наголошу, що навіть ті військовозобов’язані, які оновлювали свої військово-облікові дані з початку війни, 24 лютого 2022 року, змушені все одно зробити це повторно», – пояснює адвокатка.

Ті, хто оновив свої дані вже після підпису нового закону, тобто після 17 квітня, за її словами, можуть цього не робити.

В той же час адвокатка зауважує, що наразі ЦНАПи ще не оновлюють даних і коли будуть готові це робити – невідомо. Як варіант, можна завантажити додаток «Резерв+» й актуалізувати свої дані там.

«Особа, яка приходить оновлювати свої дані в ТЦК, повинна мати при собі документи, що посвідчують особу. Там її скеровують у відповідний кабінет, де перевіряють дату її народження, місце реєстрації, посаду, де і ким вона працює, її сімейний стан. Коли особа оновить військово-облікові дані – наступним кроком буде скерування до ВЛК. Тобто, лише, коли вона пройде ВЛК, вона може отримати мобілізаційну повістку або повістку про відправку. Говорити про те, наскільки швидко це буде – зараз важко, бо черги – великі», – розповідає Алла Школьна.

Водночас, якщо особа отримала повістку на оновлення облікових даних, але не з’явилась, її чекають  штрафні санкції.

«Особа отримує повістку, де зазначено число, на яке вона повинна з’явитись і година. Якщо вона в цей час не з’являється, і на це немає поважних причин – за це настає адміністративна відповідальність. Тобто, вона порушила мобілізаційний порядок», – зазначає адвокатка.

Скриншот з відео «Першого Західного»

Відповідно, ТЦК тоді має право звернутись до поліції із запитом на здійснення адміністративного приводу.

«Це означає, що поліція може прийти до військовозобов’язаного додому і здійснити адміністративний привід, тобто запросити до ТЦК», – говорить Школьна.

Якщо поліція цього не змогла зробити, ТЦК надсилає письмову вимогу за місцем реєстрації військовозобов’язаному з’явитись у визначені дату та час. 

«Ця вимога вважається врученою, навіть якщо особи не було за місцем реєстрації або вона відмовилась», – додає адвокатка.

Причинами, які дозволять уникнути штрафу за неявку, можуть бути стихія, хвороба військовозобов’язаного або смерть близької людини. Але особа повинна про цю обставину повідомити ТЦК, навіть через посередників.

«Але навіть, якщо особа повідомляє про поважність неявки за повісткою, вона зобов’язана протягом 7 днів з’явитися особисто в ТЦК для оновлення особистих даних», – наголошує адвокатка.  

Військовозобов’язаному, який пройшов оновлення даних, система надасть спеціальний штрихкод або VIN-код, за яким працівникам ТЦК чи поліції під час перевірки документів буде видно, чи оновила особа свої дані. З цим кодом людина може навіть перетинати кордон.

оренда квартири Львів

Новини