Пріоритет номер один це – університетська лікарня – Орест Чемерис про майбутнє медуніверситету
- Субота, 22 липня 2023
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького змінив керівництво та має амбітні пани щодо створення і функціонування університетської лікарні на базі лікарні Львівської залізниці.
Як проходитимуть вибори ректора, що відбуватиметься з залізничною лікарнею, яким буде майбутнє медуніверситету, яким медичним спеціальностям надається перевага та чи повернуться на навчання іноземні студенти – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» в.о. ректора Львівського медуніверситету Орест Чемерис.
Відеоверсія розмови – тут.
Забезпечимо максимально прозорий процес вибору ректора
– У Львівському медуніверситеті спалахнув скандал, пов’язаний з ректором. Після чого було вирішено обрати нового керівника. Як виглядатиме цей процес?
– Питання оголошення конкурсу належить до компетенції Міністерства охорони здоров’я. Коли відповідне рішення буде прийняте, то університет, зокрема адміністрація, забезпечить максимально якісний і прозорий процес.
– Процедура обрання відбуватиметься за певним протоколом?
– Так, є відповідна до визначених норм законодавства процедура проведення виборів ректора. Вона буде здійснена тоді, коли у медуніверситеті оголосять конкурс.
Є вимоги і компетенція, якою має володіти кандидат на цю посаду, а також процедура подачі документів до конкурсної комісії. Цих вимог буде дотримано.
– Чи будете подавати свою кандидатуру?
– Звичайно, хотів би спробувати.
Пріоритети: університетська лікарня та реабілітаційний центр
– Зараз, перебуваючи на посаді виконуючого обов’язки ректора і кандидата, котрий можливо очолить університет, як бачите стратегію розвитку навчального закладу? Що би мало змінитися?
– Пріоритет номер один це – поява і функціонування університетської лікарні. Про це говорять уже тривалий час і одним з моїх завдань є створення університетської лікарні на базі лікарні Львівської залізниці. Зараз там проходять процедури, пов’язані з передачею лікарні Міністерству охорони здоров’я. Іншим пріоритетом є побудова при медуніверситеті реабілітаційного центру. Оскільки, щоб якісно підготувати лікаря повинна бути база, де його навчати. Окрім того, ми живемо у час війни і розуміємо, що її наслідки відчуватимемо ще десятки років.
Тому функціонування університетської лікарні та системи реабілітації – дуже важливо і доцільно.
– Дуже часто Львівську обласну клінічну лікарню називають закладом медінституту. Чому? І чому тепер нею має стати Залізнична лікарня?
– Справді, до певного періоду Львівська обласна клінічна лікарня була структурним підрозділом Львівського медінституту, але зараз це – комунальний заклад Львівської облради. А оскільки для «Укрзалізниці» лікарня не є профільною діяльністю, то вона переходить у систему охорони здоров’я.
Ще наприкінці 2021 року було звернення «Укрзалізниці» до обласної адміністрації, щоб розглянути можливість подальшого існування закладу. Тоді в комунікації з МОЗ і за участі медичного університету виникло бачення створення університетської лікарні.
– Бачимо, що там є певне збурення. Лікарі переживають, як відбуватиметься цей процес. Чи буде скорочення кадрів?
– Наголошу, медуніверситету не потрібні лише приміщення зі стінами. Щоб лікарня повноцінно функціонувала необхідні медичні кадри, персонал, який працює у цій установі. Тому коли буде прийняте рішення Уряду про передачу закладу Міністерству охорони здоров’я, а потім Львівському медуніверситету, будемо зацікавлені в усіх тих, хто там працює.
Маємо зберегти фахових медпрацівників
– Чи це означає, що залишаться найкращі, чи буде автоматичний перехід? Як це виглядатиме?
– Будемо оцінювати ситуацію, актуальну на момент виходу розпорядження Кабміну. Ми зацікавлені у максимальному збереженні кількості медпрацівників. Спробуємо забезпечити їх роботою, оскільки лікарня має контрактувати з Національною службою здоров’я і працюватиме у системі комунальних закладів хорони здоров’я.
Знову ж таки, у світі університетські лікарні є найбільш високоспеціалізованими закладами, у яких лікуються найважчі клінічні випадки. Тому тут буде багато роботи. Переконаний, що медуніверситет, маючи якісних спеціалістів (багато з них є відомими лікарями, до яких звертаються пацієнти) і поєднавши їх досвід з викликом роботи в межах програми медичних гарантій, може отримати прекрасний результат. Львівщина у цьому напрямі може стати лідером.
Якщо безпекова ситуація дозволятиме, буде очне навчання
– З 1 вересня усі навчальні заклади повинні максимально повернутися до очної освіти. Чи вже готуєтеся до відкриття аудиторій?
– Університет раніше працював у змішаному режимі і якщо безпекова ситуація дозволить, то студенти максимально повернуться до очного навчання. Для студентів-медиків вкрай важлива саме така форма навчання, щоб викладач міг проконтролювати рівень його знань. Ми готуємося до початку навчального року. Якщо безпекова ситуація дозволятиме, працюватимемо у звичайному режимі.
– У медуніверситеті навчалася велика кількість іноземних студентів. З початком широкомасштабного вторгнення частина з них виїхала з України. З певних причин більшість або не захоче, або не зможе повернутися до університету на 1 вересня. Як буде вирішуватися ця ситуація?
– Станом на зараз навчання іноземних студентів є справді проблемним. Якщо говорити про початок 2020 року, коли починався Covid-19, у нас було близько 1,5 тисячі іноземних студентів. На сьогодні їх трохи більше 500 осіб. З початком повномасштабної війни багато студентів виїхали з країни.
З одного боку, багато з них вважає, що Львів є найбільш західним та безпечним містом, хоча бачимо болючий досвід останнього періоду, що трагедія може статися будь-де. З іншого, для частини студентів з інших країн є проблема з добиранням в Україну. Оскільки наразі аеропорти закриті. Відтак доїзд можливий лише через треті країни. Але тоді необхідні відповідні візи.
Усе залежатиме від безпекової ситуації на кінець серпня – початок вересня.
– Якими є особливості цьогорічної вступної кампанії?
– Минулого року була скасована норма 150 балів для того, аби вступати на медичні спеціальності, але цього року її повернули. Зараз розпочалася вступна кампанія і ми сподіваємося, що зарахуємо максимальну кількість студентів, які матимуть бажання здобувати фах медика.
Пріоритетні спеціальності – медична реабілітація та психологія
– Ви також згадували і про реабілітаційний центр. Психологи і реабілітологи це – ті, хто буде максимально необхідний українцям після завершення війни? Чи буде в університеті розроблено нові спеціальності та напрями?
– Коли говоримо про студентів-медиків, держава пріоритетними визначає медичну реабілітацію та психологію. Це буде визначальним і для Львівського національного медуніверситету. Також важливою для держави є підготовка лікарів-епідеміологів, бо матимемо велику площу деокупованих територій зі зруйнованою інфраструктурою.
Тож зараз такий час, коли молоді люди, обираючи медичні спеціальності, будуть максимально долучатися до відбудови України.
Розмовляв Стас Гордієнко
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин