«Прогнози невтішні». Андрій Годик про ситуацію з відключеннями на Львівщині, відновлення енергооб’єктів та ситуацію зимою

Фото: Медіа Дрогобиччина

На Львівщині продовжують діяти графіки відключення, втім, значно гірша ситуація очікує нас узимку. Електроенергія може бути лише по 6-7 годин – це прогнозує гендиректор компанії Yasno Сергій Коваленко. Дефіцит електроенергії може становити і 35%. Детальніше про ситуацію зі світлом можна буде вже говорити в серпні, коли стане відомо, що вдалося відновити влітку.

А що з електроенергією на Львівщині, скільки триватимуть відключення, економію та у кого світло буде майже завжди – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» перший заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Львівська ОВА

Електроенергії стане менше

Отже, світла стає менше. Українців попередили про тривалі відключення світла, оскільки ремонтують блоки на АЕС. Яка ситуація зараз на Львівщині і що чекати?

Якщо подивитися динаміку крайніх тижнів, бачимо незначне покращення ситуації. Це було зумовлено виходом з ремонту одного атомного енергоблоку. Як наслідок, суттєво збільшено генерацією та інтервали по відключенням були меншими. Проте ремонтна кампанія триває. Це, з одного боку, мінус, бо маємо суттєвий дефіцит в енергосистемі, але з іншого – перевага, ремонтні роботи проходять зараз і є очікування, що в зимовий період ситуація буде більш контрольована.

Що маємо на даний момент? Щодня диспетчер «Укренерго», який відповідає за збалансування енергетичної системи в державі, надає інформацію і прогнози щодо можливих застосувань обмежень електропостачання для споживачів як побутових, так і промисловості. Ситуація постійно змінюється, вона зумовлена багатьма чинниками, перш за все по генерації. Також бачимо, що споживання електроенергії у спекотні дні суттєво зростає і як наслідок застосовуються більш інтенсивно графіки відключень. Якщо ж температура більш помірна та без хмар, то сонячна генерація додатково додає і ситуація зі світлом більш стабільніша.

Львів під час відключення світла, листопад 2022 року. Фото: Радіо Свобода

Що очікуємо надалі? Потрібно розуміти, що ситуація кращою зимою точно не буде. Слід готуватися як населенню, так і бізнесу до роботи в умовах графіків відключень і підшуковувати альтернативу по забезпеченню електрикою.

Про зиму обов’язково поговоримо, зокрема про те, як ми готуємося. Чи правильно розуміємо, оскільки в ремонт планують вивести чергові блоки АЕС світла в оселях стане ще менше?

Так. У найближчі тижні прогнозуються ремонтні роботи по додаткових блоках АЕС, як наслідок графіки відключень будуть більш жорсткі і застосовуватимуться на довші терміни.

У кого світло буде постійно і які категорії відбору

Аби світла було більше, маємо з розумом його використовувати. Уряд України навіть закликав органи державної влади не вмикати кондиціонери та ліхтарі. У вас в кабінеті є кондиціонер? Користуєтесь ним?

Кондиціонери є, не вмикаємо, дотримуємося розпорядження Кабінету міністрів.

Чи планує Львівська ОВА звернутися до населення з рекомендаціями чи навіть з якимись правилами, де вимагати не освітлювати вивіски чи прилавки магазинів?

Насправді, багато речей зроблені ще до розпорядження Кабінету міністрів. Якщо дивитися по споживачах електроенергії, то варто розділити це на два блоки питань. Перше – населення. Не будемо говорити про конкретне обладнання – кондиціонер, праска, пральна машина…Закликаємо по можливості використовувати всі енергоємні прилади з 11-ї ранку і до 17-ї дня. У ці години немає так званого пікового навантаження і можна збалансувати енергосистему.

Що стосується промислових споживачів, в тому числі і органів місцевого самоврядування – ми уже не раз зверталися і приймали рішення Ради оборони ще минулого року щодо обмеження використання зовнішнього освітлення, світлової реклами. Також ми ще до розпорядження Уряду звернулися до органів місцевого самоврядування суттєво обмежити споживання електричної енергії комунальними підприємствами, у тому числі переглянути графіки включення-виключення зовнішнього освітлення, обмежити або припинити функціонування фонтанів, підсвітки фасадів і тому подібне.

Фото ілюстративне: Lviv1256

А як з вуличним освітленням, камерами спостереження?

Як вуличне освітлення, так і камери безпеки будуть функціонувати. Наша комунікація з місцевим самоврядуванням побудована таким чином, що можна робити певні кроки, але не в ризик і не в шкоду безпекової ситуації. Навіть говоримо про зменшення інтенсивності, а не вимкнення.

«Укренерго» виступає і за перегляд списку підприємств, у яких не можна вимикати світло за жодних умов. То у кого це світло буде постійно і які критерії їх відбору?

Урядом прийнято постанова № 600, в якій визначено, що будуть сформовані відповідні переліки підприємств, установ та організації. Йдеться не тільки про промисловість, а й ті, які є критично важливі об’єкти для функціонування територій. Їх можна розділити на кілька критерій. Це об’єкти критичної інфраструктури так званої системи життєзабезпечення: водо-, теплопостачання, водовідведення. Заклади охорони здоров’я, соціального захисту – це окремий блок, розуміємо, що навіть при відсутності світла вони повинні функціонувати. Це підприємства оборонного блоку. А також ті, які є критично важливі для нашої економічної і продовольчої безпеки. І остання категорія – це усі екстрені служби: поліція, ДСНС, швидка медична допомога.

Наше завдання все, що може функціонувати в умовах вимкнень на альтернативних джерелах – йдеться в тому числі і про генератори – перевести на них. При цьому ми готові жертвувати економічною складовою цього процесу. Адже на пальному на генераторах економіка суттєво буде дорожчою.

Робота по відновленню енергосистеми триває

– Гендиректор Yasno заявив, що узимку українці можуть бути зі світлом лише 6-7 годин на добу. Як вам такі прогнози і наскільки такі відключення реальні на Львівщині?

– Yasno – це один із операторів системи розподілу електроенергії. У нас на цьому ринку працює «Львівобленерго». Тому я би більше опирався на прогнози офіційної влади, зокрема, Кабінету міністрів, Міністерства енергетики та «Укренерго». Дійсно, прогнози невтішні, говорять про складну зиму. Конкретніше говорити складно, треба розуміти, наскільки буде виконано домашнє завдання як держави загалом, так і органів місцевої влади.

Маєте на увазі, що нам вдасться відбудувати, відновити?

– Це якраз блок державної влади – забезпечити відновлення генерації, яка була пошкоджена. Він стосується як потужностей, так і трансформаторних підстанцій, які ворог знищив. Що стосується місцевої влади – усі залежить від бізнесу, міських, сільських рад та органів виконавчої влади. Наскільки зможемо замодерувати цей процес, щоб бізнес чи комунальні підприємства місцевого самоврядування, користуючись тими інструментами підтримки Уряду могли збудувати, або відновити альтернативну генерацію.

Це питання надзвичайно складне, розуміємо строки поставки генеруючого обладнання, але держава зі своєї сторони максимально спростила всі етапи приєднання генеруючих установок до електричних мереж та віддачу цієї виробленої електроенергії в мережу. Якщо загалом, то у нас є проблемні точки. Вони виникли внаслідок ураження ракетними ударами окремих підприємств генерації, але ми співпрацюємо із міжнародними фондами, напрацьовано дорожню карту з запланованим проєктними рішеннями.

Фото ілюстративне: ДТЕК

Системна робота триває. Видано розпорядження з відповідними дорученнями, зокрема на рівні області перевірити готовність функціонування в умовах відсутності електропостачання. Районні військові адміністрацій та органи місцевого самоврядування повинні переконатися, що резервні живлення є в наявності, вони функціонуючі, створені відповідні запаси пального і є навчений персонал. Не хочу, щоб повторювалися ті минулорічні ганебні приклади, коли на об’єкті критичної інфраструктури генератори, були за меблі, зокрема, не приєднані до мережі.

Кількість Пунктів незламності збільшать

Яка зараз ситуація з Пунктами незламності – чи вони здіють і чи плануєте ближче до зими, можливо. збільшити їхню кількість?

– З огляду на теплу погоду, зрозумілий графік відключень зараз немає потреби використовувати їх. Проте ми спільно з громадами, опрацьовуємо питання щодо розширення їх кількості, а також покращення їхнього забезпечення. Особливо бачачи використання Пунктів незламності, зокрема у прифронтових областях: Харківська, Сумська області чи Київ, де відімкнення суттєво довші, ніж на Львівщині.

Тому розуміємо, що про їхнє функціонування маємо говорити вже і зараз. Ця робота проводиться, ми точно не чекаємо на осінь чи зиму.

Фото: ДСНС

Бронювати працівників можна буде через «Дію»

Кабмін прийняв постанову, якою цифровізував процедуру бронювання працівників. Тепер це можна зробити через «Дію». Як усе виглядатиме на практиці?

– Якщо говорити про суб’єктів, які подаються, або проходили вже процедуру бронювання, вони точно позитивно це оцінять. Урядом прийнято постанову № 650, якою внесено зміни в ряд нормативно-правових актів щодо бронювання військовозобов’язаних працівників. Наразі цей програмний ресурс в розробці, але вже на початку липня обіцяють, що він функціонуватиме.

Система виглядає наступним чином. Обласні військові адміністрації, міністерства чи інші центральні органи виконавчої влади, яким надано функцію визнавати або підтверджувати критичність підприємств, установ чи організацій, вносять на відповідну інформаційну платформу їх перелік з відповідними реквізитами. А вже своєю чергою підприємство подає через «Дію» список військовозобов’язаних у довільній формі, тут є умова, щоб їх можна було ідентифікувати.

Дальше система звіряє дані, зокрема, чи вказане підприємство є у цьому переліку і чи воно критично важливе. А з іншого боку перевіряє з інших даних, реєстрів, в тому числі системи «Оберіг», чи мають підстави для бронювання ті чи інші військовозобов’язані.

У випадку, якщо жодних передумов для відмови бронювання по цих працівниках немає, керівнику підприємства або уповноваженій особі надходять відповідні повідомлення. Тоді можна буде сформувати електронний витяг. Якісь додаткові документи підносити не потрібно, також відповідна інформація автоматично надійде в ТЦК і СП.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини