Прошиє російський танк, як голка кульку – Олег Жданов про нове озброєння від наших партнерів
- Четвер, 30 березня 2023
Атаки «Шахедами», боротьба з балістичними ракетами ворога, обстріли Криму, ситуація на Донбасі, американський сигнал Китаю, допомога Британії, що викликає в росіян істерику, – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олег Жданов.
– Росіяни вже вкотре атакують нас безпілотниками. Це свідчить про зміну ними стратегії?
– Ні, вони змінюють цілі. Справа у тому, що дрони не така потужна зброя, як ракети і тому ними потрібно наносити якнайбільшу шкоду. А оскільки для нас найцінніші людські життя, то більшість об’єктів, які ворог старається вразити – це житлові будинки і цивільне населення.
Стратегічну мету Путін не змінював з 2014
– Наше ППО успішно збиває над Київщиною та Києвом безпілотники. На вашу думку – росіяни відмовилися від ідеї захопити українську столицю чи в них вона ще жевріє в головах?
– Ні, стратегічну мету цієї війни Путін не змінював з 14 року – повне поглинання України в політичному сенсі і захоплення Києва.
Однак дрон несе 20-25 кілограмів вибухівки, це не ракета з 300 кг і в РФ це чудово розуміють. З іншого боку, росіяни ж говорили, що будуть бити «по центрах прийняття рішень». І дійсно, найбільша кількість дронів скеровується на Київ з різних боків, але наша система ППО дає собі раду.
– З’явилася інформація, що наші військові дуже добре впоралися з навчанням на системах ЗРК Patriot і їх передадуть Україні швидше, ніж планувалося. Наскільки це підсилить захист українського неба?
– Думаю, що графік передачі посунеться нам на користь на 1-2 тижні. Наші хлопці, як і завжди, приємно здивували своїх закордонних колег. Остап Яриш – журналіст з «Голосу Америки», який проводив зйомки на тренувальній базі в США, процитував американських військових колег «ми навчилися від українців стільки ж, скільки – самі їх навчили».
Така ж ситуація була, коли українці освоювали артилерію під час навчання в Німеччині на PzH 2000, коли німці визначили термін навчання до двох місяців, а наші хлопці опанували їх за місяць. Тепер питання за транспортуванням. Якщо це літаками, то займе 3-4 доби.
«Росіяни намагатимуться вражати цілі, де не буде Patriot»
Patriot створює нову сторінку Протиповітряної оборони України. Один комплекс це, звісно ж, дуже мало, бо 120 км для збивання цілей і 300 км для їх виявлення – це максимум, що можна вичавити з нього. Але з кожним наступним комплексом відбуватиметься збільшення щільності системи ППО. В перспективі, ми зараз маємо отримати три Patriot і один SAMP/T. Разом – 4 комплекси, кожен по 200 км (сто вправо, сто вліво), або чотири великих міста (таких як Київ, Дніпро, Харків) – ось територія, яку вони можуть закрити.
– Як тоді може змінитися логіка російських обстрілів?
– Зміняться пріоритети. Росіяни намагатимуться вражати цілі, де не буде цих комплексів. Ми відкриваємо сторінку боротьби з балістичними ракетамитипу: Х-22, «Кинджал» та «Іскандер» (є інформація, що їх у ворога залишилося мало). Також сюди підпадають і ракети С-300, які наносять нам багато шкоди.
Поки що ми будемо здійснювати об’єктовий захист – під охорону братиметься якийсь дуже важливий об’єкт чи місто. До речі, SAMP/T це, фактично, аналог Patriot, але європейський, хоча тактико-технічні характеристики у них ідентичні.
РФ хоче змусити нас частину військ перекинути з Бахмуту та Авдіївки
– Як заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі, РФ найближчими тижнями готує ще один наступ на Україну. Чи це реально?
– На сьогодні це єдиний спосіб тиску російських військ на наші. Ситуація в окупантів зараз є патовою – вони не можуть маневрувати своїми резервами і перекидати їх з одного напрямку на інший. Але на тих ділянках, де у них є достатня щільність, вони намагатимуться відновлювати наступальні дії і атакувати наші позиції. Роблять вони це для того, щоб максимально розтягнути наші зусилля в обороні і змусити нас хоча б частину військ перекинути з Бахмуту та Авдіївки на інші напрямки. Ось це і є головна мета ворога.
Самі ж перекинути на Бахмутський напрямок війська вони уже не в змозі, бо тим самим оголять якусь з ділянок розтягнутого ними фронту. І тоді ми зможемо почати там контратаки.
– В останні дні став дуже цікавим ще один напрямок – Джанкой і Кримський півострів. Російська окупаційна «влада» заявила про атаку українськими дронами цих територій, Севастопольської бази. Що там відбувається?
– Крим це наша територія і маємо повне право наносити там вогневе ураження противникові. Декілька місяців тому також була серія атак на аеродроми РФ, що, до речі, змусило ворога більше половини своєї авіації передислокувати на материкову частину. Тому щойно в нашого Генштабу з’являється можливість – використовуємо її для того, аби нагадати ворогові, що ми усе більше наноситимемо вогневе ураження на російські об’єкти в Криму.
«Підставляють себе під фланговий удар»
– Російські окупаційні війська біля Бахмуту почали пересування на північний захід. Про що це свідчить і чи має ворог потужності наступати на Слов’янськ?
– Вони намагаються розвивати наступи північніше Бахмута, це, в принципі, і є дорога на Слов’янськ. Але що дальше вони хочуть просунутися там в бік нашої території, то більше підставляють себе під фланговий удар. Саме про це Пригожин пише у своїх листах до міністра оборони РФ Шойгу. Піти далі вони не можуть. Більшого нарощення потенціалу, який на сьогодні уже є в РФ, не буде.
– Що відбувається з Авдіївкою? Російські пропагандисти вже кілька днів говорять про її оперативне оточення.
– Оточення там немає. Ворог намагається з флангів з півночі і з півдня обійти Авдіївку, там просування зараз мінімальне. Невеликий успіх є лише з півночі. Вони завжди говорять більше, ніж реально роблять. Ворог намагається зробити тут те, що й у Бахмуті. Не можучи взяти Авдіївку штурмом, росіяни намагаються її обійти. Але кардинально підсилити свої війська вони наразі не мають чим.
Такі ж самі рухи ворога можна зауважити зараз від Кремінної – в напрямку Лиману, Куп’янська. Зараз очікуємо прибуття ще однієї російської бригади під Вугледар. Можливо їм і вдасться зібратися там до купи і відновити наступальні дії, але це вихід росіян на плато своїх можливостей. Це виконання політичної волі Путіна стосовно захоплення Донецької і Луганської областей будь-якою ціною.
Китаю дали сигнал
– Щодо міжнародної арени – Сі Цзіньпінь побував у Москві, після того Джо Байден підписав закон, що підтримує розкриття розвідданих про походження Covid-19, дальше – прем’єр Японії відвідав Україну. За ким наступний крок?
– Його зробив Китай тим, що особливо ні до чого не домовився з РФ. Китай отримав усі преференції стосовно входження в економічні і фінансові проєкти Росії, і пообіцяв їм загальну підтримку.
Натомість США зробили довготривалий крок. Зняття грифу «таємно» з походження Covid-19там тримають у підвішеному стані – будь-який неправильний крок Китаю призведе до оприлюднення усієї (або частини) інформації. Ця доповідь у жорсткій версії може стати підставою для судового позову проти Китаю до Міжнародного кримінального суду ООН у Гаазі. Але може бути і «лайт версія» – трапилася помилка і з лабораторії випадково зник вірус.
Думаю, що США занесли ногу, але крок ще не зробили і чекають на дії Китаю.
«Від цього снаряда у росіян немає захисту»
– США, аби пришвидшити допомогу, вирішили передати нам трохи старішу модель танків «Абрамс». Чи суттєво ця модель програє сучаснішій?
– Я би не сказав… У неї гармата міцніша, ніж у Leopard 2, але технологічно – так, цей танк трохи застарілий. Та в порівнянні з тим, чим ми сьогодні воюємо, – це все ж крок вперед. Не забувайте, що це буде невелика партія, а в подальшому працюватиме програма повного переозброєння ЗСУ і там будуть зовсім інші моделі, у тому числі і танків.
До слова, в майбутньому нам потрібно ще буде обрати основний бойовий танк.
– Велика Британія передає нам снаряди зі збідненим ураном, щодо яких в РФ підняли шум – які їх характеристики?
– Вони не несуть такої загрози, як про неї кричать в РФ, але від цього снаряда у їхньої армії немає захисту. Це майже стовідсоткове ураження будь-якого броньованого об’єкта РФ, включаючи їхній танк Т-90 «Прорив», якого цей снаряд прошиє, як голка надувну кульку. Тому росіяни так істеризують і розповсюджують чутки, стосовно радіоактивного забруднення.
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин