Визначено першочергові видатки: Андрій Годик про пріоритетні цілі, «військовий» ПДФО та додаткові заходи безпеки

Фото: 24 Канал

Відповідно до доручення голови Львівської ОВА Максима Козицького, в громадах області проведено аудит видатків із місцевих бюджетів та скасовано 22 непріоритетні закупівлі.

Натомість у пріоритеті залишаються видатки, спрямовані на фінансування сектору оборони, аварійно-відновлювальних робіт, підготовку до опалювального сезону, енергозбереження, підтримку бізнесу та низку інших напрямів. Усі вони будуть враховані при плануванні бюджету на 2024 рік.      

Які безпекові заходи запровадять на Львівщині у найближчі дні; яким чином буде здійснюватися розподіл військового ПДФО; скільки Пунктів Незламності розгорнуть в області цьогоріч?  

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Годик, перший заступник голови Львівської ОВА.

Відеоверсія розмови – тут.

У громадах Львівщини провели аудит першочергових видатків

– Відповідно до доручення Максима Козицького, голови Львівської ОВА у всіх громадах Львівщини провели аудит видатків із місцевих бюджетів. В результаті 22 заплановані закупівлі було скасовано. Йдеться про угоди на 38 млн грн. Які це закупівлі і куди були спрямовані кошти?

– Це доручення було у частині визначення пріоритетності видатків. Щодо 38 млн грн, то це сума, закумульована з обласного бюджету, з об’єктів спортивної інфраструктури. Ці кошти були перескеровані на інші видатки, зокрема сектор оборони, охорони здоров’я або ВПО.

22 скасовані закупівлі це – закупівлі, переглянуті органами місцевого самоврядування. Частина цих закупівель вже мала цифрове вираження, оскільки перебувала на стадії оголошення чи стадії закупівлі. Інші відмінені закупівлі за фактом оголошені не були. Тож говорити зараз про якусь конкретну цифру доволі складно.

Процес щодо пріоритетності видатків триває і надалі. Минулого тижня Максим Козицький, голова Львівської ОВА видав розпорядження про фінансування першочергових видатків. Це – зобов’язання для обох сторін, оскільки ми говоримо не лише про місцеві бюджети, а й про обласний. Відповідно до цього розпорядження, вже у 2023 році, не чекаючи нового бюджетного періоду, ми визначили ці першочергові видатки. До них належить фінансування сектору оборони, аварійно-відновлювальних робіт, підготовка до опалювального сезону, енергозбереження, підтримка бізнесу та низка інших пріоритетів.

Окрім цього, додаткові зобов’язання будуть братися обласним бюджетом виключно за погодженням із профільним заступником начальника Львівської ОВА. Аналогічні вимоги ставляться і до місцевих бюджетів. Наше бачення полягає в тому, що пріоритети повинні бути визначені не лише в межах 2023 року, але й при плануванні бюджету на 2024 рік.      

Попри воєнний стан, спортсмени повинні тренуватися

– А що про це думають у громадах? Скажімо, ремонт доріг – не на часі, але це може бути дорога до госпіталю, де лікуються військові або ж необхідність модернізації спортивних майданчиків на яких вони можуть займатися?..

– Ми комунікували і з громадськістю, і з активістами. Річ у тім, що чіткі критерії визначення тих чи інших пріоритетів повинні визначатися на державному рівні. Все, що не визначено в нормативно-правовому акті містить суб’єктивний характер. На превеликий жаль, це – поле для зловживань зі всіх сторін, враховуючи громадських активістів.

Зв’язок зі сторони органів місцевого самоврядування – доволі млявий і формальний. У більшості було задекларовано, що непріоритетних видатків у них немає і вони фінансують виключно те, що потрібно. Як наслідок з’явилося вже згадане розпорядження голови Львівської ОВА, де ми намагалися окреслити ті пріоритети, що є на устах в кожного свідомого громадянина і в кожного чиновника, котрий дбає як про проходження опалювального сезону, так і про забезпечення тих потреб, що є в мешканців громади та області загалом.

Звісно, у кожної громади є свої пріоритети та виклики. Відтак встановлення державою чи областю доцільності тих чи інших рішень було б некоректним.

– Зокрема, до таких дискусійних питань можна віднести відкриття стадіону у Яворові чи реконструкцію Новояворівського біатлонного стадіону…

За останній час ми багато чуємо про стадіони. Однак потрібно кожну ситуацію розглядати індивідуально та вирішувати, наскільки це доцільно. Цьогоріч було відкрито стадіон в Яворові. Він не фінансувався з обласного і державного бюджетів впродовж 2022-2023 років, але ми мали частку фінансування у 2021 році. Чи він потрібен був цього року? Якщо ми говоримо про пріоритетність, завжди буде емоційна складова про те, що насамперед потрібно допомагати нашим військовим. Але йдеться не лише про військових на фронті, а й про тих, котрі проходять реабілітацію. Вони не завжди можуть потрапити на будь-яку спортивну споруду, оскільки там немає жодних елементів інклюзії. Відтак можемо говорити про таке ж саме неналежне ставлення до військових, котрі повернулися звідти. Ми повинні забезпечити їх реабілітацією і соціалізацією. Із кожним підходом до транспорту, магазину чи іншого об’єкту інфраструктури вони не повинні натикатися на фізичні чи психологічні бар’єри.  

Ще одне дискусійне питання – Новояворівський біатлонний стадіон. Про цей об’єкт не говорив хіба що лінивий. Було чітко задекларовано певний етап робіт, що були виконані для стрільбища, підготовки як вузькоспеціалізованих військових фахівців, так і проведення навчання для базової підготовки населення до національного спротиву.

Ми не можемо використовувати його в цілях, що не враховують безпекову складову. Окрім того, до нас звернулися представники Федерації біатлону з питанням: «Де готувати спортсменів?». Незважаючи на воєнний стан, громадяни України хочуть бачити досягнення наших спортсменів як в олімпійських, так і паралімпійських видах спорту. Але ми готуватимемо наших спортсменів-біатлоністів за кордоном, за державні кошти.

Рішення про так зване військове ПДФО має бути збалансоване

– Бюджетний комітет ВРУ переглянув законопроєкт про вилучення із місцевих скарбниць надходжень від ПДФО, одержані військовослужбовцями, поліцією, особами рядового і начальницького складу. Якщо законопроєкт ухвалять, то до 31 грудня 2023 року включно половина військового ПДФО буде іти на дрони, інша – на закупівлю артилерійських систем. А з 1 січня 2024 року і до закінчення воєнного стану пропорцію планують змінити так, що 10% цього ПДФО затримувалися для військових частин, але через державний бюджет, а не місцеві. Що ви про це думаєте?

– Однозначно підтримую, що одним із пріоритетів мають бути військові формування. Однак і це рішення про підняття в державний бюджет так званого військового ПДФО також не має одностайної думки. У кожного – своє бачення.

З однієї сторони ми кажемо, що всі кошти ідуть на оборону, а з іншої чуємо закиди з окремих груп людей про те, що воно не відбувається так швидко, як би хотілося. Тож правда – десь посередині. Думаю, що збалансоване рішення з цього питання точно повинне бути знайдене: як на рівні державного бюджету, так і на рівні місцевих бюджетів.    

– Голови громад вважають, що потрібно зважено підходити до питання ПДФО, оскільки, якщо забрати його повністю, громада не матиме коштів. Якщо йдеться про ПДФО, утворене після широкомасштабного вторгнення відповідно до збільшення зарплат військових, тоді це – одне питання, а якщо забрати ПДФО від поліцейських чи рятувальників, які завжди були зареєстровані в громадах це – інше…  

– Ми дуже довго можемо дискутувати про те, як правильно вилучати ПДФО із місцевих бюджетів. На жаль, ні органи місцевого самоврядування, ні обласна військова адміністрація не приймає такого рішення. Хоча Максим Козицький, голова Львівської ОВА вже давно висловлював свою позицію, що рішення про так зване військове ПДФО повинно бути збалансованим і враховувати інтереси всіх: як громади, так і військових.

На Львівщині розгортають роботу блокпостів

– На Львівщині обговорюють посилення безпекових заходів. Зокрема, відновлюється робота блокпостів, запроваджується заборона руху деякими автошляхами під час повітряної тривоги. Коли стартуватимуть ці посилені заходи?   

– Посилення безпекових заходів вже відбувається по багатьох лініях. Це – посилене патрулювання, а також низка інших заходів про які я, з метою їхньої ефективності не буду говорити.

Ми анонсували розгортання блокпостів з 9 жовтня. Закінчуємо роботи з їх облаштування. Думаю, що вони з’являться протягом тижня.  

– Чи продовжать у Львівській області тривалість комендантської години?

– Станом на зараз такого рішення ще не прийнято. Ми проводили консультації з представниками силового блоку Львівщини. Поки такої вимоги немає. Якщо буде необхідність продовжувати час дії комендантської години, будемо реагувати.

Розуміємо, що до комендантської години багато хто прив’язаний, особливо бізнес, робота аварійний служб. Тож будемо намагатися, аби ці рішення були передбачуваними та максимально зрозумілими для суспільства.

– Більшість громадян дотримується комендантської години. Однак є й ті, хто її порушує. Чи не пора законодавцям прийняти зміни, які б змусили порушників нести хоч якусь відповідальність?  – Це – головний біль всіх військових адміністрації обласних та районних рівнів. Є чимало стереотипів про те, що обласна чи районні військові адміністрації наділені максимальними повноваженнями, хоча насправді це не так. Незважаючи на умови воєнного стану, ми можемо реалізовувати виключно те, що передбачено законом. Але має бути чіткий механізм як забезпечити його виконання.

Люди у соцмережах хочуть бачити невідворотність покарання для порушника. Нехай це дріб’язкове покарання у вигляді символічного штрафу, але воно має бути. Ми акцентували увагу Національної поліції, Патрульної поліції на тому, що робота під час комендантської години повинна бути чітко регламентована.

Насправді все добре функціонує, коли є 2 аспекти: юридична відповідальність та послідовне переконання громадськості в необхідності дотримання суспільно-правильної і коректної поведінки.

На Львівщині діятимуть Пункти Незламності

– Чи планують цьогоріч на Львівщині відновлювати роботу Пунктів Незламності?

– Ми говоримо про якісне переоснащення Пунктів Незламності. Наше завдання полягає в тому, щоб вони були функціональними. Це має бути не просто вивіска на жовтому тлі, а те місце, де кожен зможе отримати необхідні послуги: зв’язок, обігрів, підзарядку гаджетів.

Кількість цих пунктів буде приблизно такою ж, як під кінець попереднього опалювального періоду. Про особливе збільшення точно не йдеться. Можливе варіювання за рахунок бізнесу, який у кризові моменти захоче надавати свої площі саме під вказані цілі.

Насправді Пункти Незламності вже функціонують у так званому «сплячому режимі». За рішенням обласної комісії ТЕБ і НС, вони будуть розгорнуті. Це може відбутися або при погіршенні погодних умов, або у випадку обмеження чи припинення електропостачання.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини