Пташиний грип на Львівщині: Наскільки патогенний цей вірус та чи є зараження у людей
- Сьогодні 19:36
На Львівщині запровадили карантин через пташиний грип, зокрема, у частині Шептицького району. Раніше у заплавах Західного Бугу виявили загиблих лебедів, в яких і виявили вірус пташиного грипу. Через це фахівці й впровадили обмеження.
Детальніше про пташиний грип, хто і як може ним захворіти та як убезпечити себе – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко-Тімко.
Відеоверсія розмови – тут.
«Ризик інфікування у людей надзвичайно низький»
– Розкажіть, які особливості цієї недуги. Для кого вона найбільш небезпечна і як пташиним грипом може заразитися людина?
– Дійсно, пташиний грип – це недуга, яка більш притаманна для птахів, причому абсолютно для різних. Як правило, резервуаром цього віруса є перелітні птахи. Зокрема, у Шептицькому районі вірус був виявлений у лебедів. За нашими даними, з 40 загиблих птахів у 39 підтверджено H5N1, він належить до високопатогенного грипу птиці.
Загалом, цей грип передається повітряно-крапельним та контактно-побутовим шляхами. Тому небезпека є у людей, особливо у тих, хто безпосередньо контактував з хворими або з загиблими птахами без використання засобів індивідуального захисту.
Починаючи з 2003 року, відомо про 965 випадків захворювання серед людей, з них 48% тих, кого не вдалося вилікувати; тож він характерний високою летальністю. Але наголошу, ризик інфікування у людей є надзвичайно низький. Напевно, останній такий випадок був підтверджений у Великій Британії 27 грудня 2024 року, тоді інфікувався фермер, який мав справу з домашніми птахами; на жаль, врятувати його не вдалося.
Клінічна картина у людей такого грипу, як правило, легша, ніж у звичайного грипу. Проявляється підвищенням температури тіла. Знаємо, що є кашель, нежить, ломота в м’язах, такий стан, який змушує звернутися до лікарів. Тому у Шептицькому районі, окрім того, що введені заходи, які передбачають обмеження реалізації птахів, яєць, звертаємося до людей, щоб вони споживали виключно м’ясо птахів і яйця термічно обробленими. Слід також пам’ятати про належну гігієну рук.
У кого є домашнє господарство, мають робити все для того, щоби власні птиці не виходили за межі подвір’я, щоб унеможливити контакт з дикими перелітними птахами. Люди повинні додавати у господарстві корми гарантованої якості, які мають підтверджуючі документи.
Основне, якщо люди побачать десь загиблу пташку, то не повинні самі її заховувати, торкатися. Мають повідомити про це Службу ветеринарної медицини та органи місцевого самоврядування.
«Буде визначено, який грип циркулює на Львівщині»
Також на Львівщині зараз пішов ріст захворюваності на звичайний грип – навіть перетнули епідемпоріг на 1%. Тому важливо, шоб люди дотримувалися заходів профілактики. Зокрема, кашльового етикету: не виходили з дому при ознаках застуди, не скеровувати при ознаках дітей в школу, в садочки, зверталися до лікарів.
А лікарі, оскільки знаємо, що в Шепетівському районі у нас циркулює вірус пташиного грипу, будуть відбирати мазочки і скеровувати матеріал для дослідження у Львівський обласний центрі профілактики хвороб. Відповідно, буде визначено, який це вірус. За минулий тиждень мали грип А, грип Б, аденовірус, риновірус, реносентиційний вірус. І, власне, РНК вірусу гепатиту А будемо скеровувати в референт лабораторію Центру Громадського здоров’я МОЗ України, щоб там проводили подальше типування, секвенування, аби ми точно були знали, який грип циркулює.
Окрім того, за усіма рибалками, працівниками, які контактували з цими лебедями, були залучені до їх виловлення, буде встановлене медичне спостереження, аби переконатися, що вони є здорові і їм не загрожує ця ховроба.
«Не було випадків інфікування котів та собак»
– Якщо у домашньої птиці чи тварин таки відбувся контакт із перелітними птахами, які переносили цей вірус грипу, то як довідатися, чи вони хворі. Вони одразу гинуть, чи минає якийсь час і можна тоді запідозрити?
– Як правило, захворювання проявляється відмовою від їжі, води або виходити на територію на прогулянку. І це є підстава господарів звернутися до ветеринарного лікаря, який може запідозрити і надати рекомендації, щоб не відбулося інфікування інших пташок. Їх слід ізолювати, помістити в карантин. Це високопатогенний грип для птиці і, фактично, він завжди є летальний. Але завдання вберегти інших пташок, які є навколо від інфікування. І, звичайно, людей.
– Але чи інфікуватися в домашньому господарстві можуть не лише птахи, а й песики, котики та інші тварини України, які перебувають на території? Вони можуть теж підчепити цей вірус, чи це тільки птахи?
– Ніде не зустрічала випадків інфікування домашніх тварин, зокрема, котів і собак від пташок.
«У Шептицькому районі триває спалах вірусного гепатиту А»
– Якщо говорити про фіксацію таких випадків, то ви вже згадали, що востаннє це було в Британії наприкінці 2024. Проте, якщо взяти до уваги саме випадок у Шептицькому районі, то як його правильно класифікувати? Це надзвичайна ситуація, чи поодинокий випадок?
– Якщо беремо класифікатори щодо інфекційних хвороб, то два і більше випадків захворювання вважається спалахом. І, відповідно, Державна служба надзвичайних ситуацій, оскільки ми вже маємо 39 випадків лабораторно підтверджених, оголосила надзвичайну ситуацію локального рівня. Тому й застосовані обмежувальні карантинні заходи.
Зокрема, є трьохкілометрова зона суворого карантину та 10 кілометрова – спостереження яка потребує собливої уваги до усіх птахівництв, домашніх господарств, реалізації продуктів птахівництва на ринках. І, звичайно, що особлива увага медпрацівників до людей, які звертаються за допомогою з ознаками гострих респіраторних захворювань.
Також додам, що у селі Волсвин, та й загалом на території Шептицького району, починаючи з листопада 2024 триває спалах вірусного гепатиту А. Зареєстровано 27 лабораторно підтверджених випадків, з них 12 у дітей. Тому особлива увага медичних працівників до всіх людей, які звертаються за медичною допомогою. Нагадаю, гепатит А передається від людини до людини контактно-побутовим шляхом, має довгий інкубаційний період – до появи перших клінічних ознак може пройти до 45 діб.
А тому миття рук повинно бути на першому місці зараз серед усіх мешканців Шептівського району. І при найменших ознаках респіраторного захворювання, застуди, слід залишитися дома, звертатися до свого сімейного лікаря, а далі діяти відповідно до його вказівок.
І в жодному випадку, якщо бачимо на ставку загиблу птаху, не можна її використовувати для споживання їжі, оскільки людина наражається на небезпеку.
«Наразі відсутні ознаки зараження домашньої птиці»
– Чи вода у таких водоймах для людей є безпечною? Може відбутися зараження?
– Теоретично може, але ми ж не п’ємо воду з ставка. А купатись використовуємо воду з централізованого водопостачання.
Але, звичайно, що в тих ставках, водоймах, де підтверджений вірус пташиного грипу, купатися заборонено. Щоб знизити ризик потрапляння якимось чином інфікованої води, то на сьогодні у Шептицькому районі також заборонено рибалити.
– Чи правильно, що у результаті моніторингу і тих карантинних обмежень, які тривають у Шептицькому районі наразі не було підтверджено жодних випадків зараження і інфікування саме домашніх домашніх птахів?
– Взагалі в Шептицькому районі дуже гарно відпрацювали. Зокрема, коли виявили перших двох лебедів, то їх взяли на лабораторне дослідження і в одного підтверджено вірус пташиного грипу і це спонукало зробити додаткові рейди, перевірити всі заплави річки Західний Буг. Таким чином виявлено ще 38 загиблих лебедів, у яких підтвердили вірус грипу H5N1.
А по подвір’ях проводяться обходи, щоб подивитися, чи немає в господарствах ознак хворих птахів, аби зменшити ризики. Зокрема, за даними Держпродспоживслужби, наразі відсутні ознаки ураження домашньої птиці.
Позитивно також те, що на цій території – говоримо про села Бендюга, Волсвен, місто Шептицький – немає великих птахоферм, господарств. Тож є надія, що це все мине без більших наслідків для для птахів, так і мешканців Львівщини.
Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 04 Лютого
- Більше новин