Путін хоче поглинути Білорусь до 2030 року – документи Кремля
- Вівторок, 21 лютого 2023
Росія планує взяти під повний контроль політику, економіку і військовий потенціал Білорусі до 2030 року.
Про це свідчить внутрішній документ Кремля, який опинився в розпорядженні групи журналістів російського видання Медуза та центру «Досьє».
Видання не публікує сам документ, але зазначає, що він має назву «Стратегічні цілі Російської Федерації на білоруському напрямку».
Його розробка відбувалася у 2021 році. План розділений на три етапи: до 2022 року, до 2025 року і до 2030 року.
Згідно з документом, за ці 9 років Кремль збирається:
встановити домінування російської мови над білоруською,
підлаштувати білоруське законодавство під російське,
підпорядкувати собі суспільно-політичне, торговельне, наукове і культурне життя Білорусі,
збільшити військову присутність на території Білорусі,
роздати білорусам російське громадянство.
Повідомляється, що ключову роль у планах Кремля відіграє Союзна держава – саме через неї Росія збирається наростити свої сили в Білорусі. Наприклад, до кінця 2022 року перед адміністрацією президента стояло завдання переконати білоруське керівництво в необхідності роботи над СД.
Також у завдання російської розвідки входить обмежити вплив «націоналістичних і прозахідних» сил, завершити реформу білоруської конституції з урахуванням інтересів РФ, закріпити проросійські настрої у військових і політичних елітах та серед населення.
Крім того, Кремль збирається забезпечити собі контроль над інформаційним простором Білорусі, відкрити в РБ пункти складання єдиного державного іспиту, а також відкрити нові центри науки і культури в Могильові, Гродно і Вітебську.
За даними видання, документ щодо інтеграції Білорусі в Російську Федерацію розробляла адміністрація президента Росії спільно зі Службою зовнішньої розвідки, ФСБ, ГРУ і Генштабом ЗС РФ.
Зокрема, розробкою «Стратегії» займалося управління президента з прикордонного співробітництва, яке втручається в політику Білорусі, Молдови та країн Балтії.
Куратором відомства є Дмитро Козак, а керує управлінням Олексій Філатов, який раніше представляв інтереси Кремля в Південній Осетії та Абхазії, а ще курирував гуманітарну і політичну взаємодію з псевдо республіками «ДНР і ЛНР».
Розробкою документа займалися співробітники управління Сергій Маленко і Вадим Поліщук.
Маленко був довіреною особою Путіна під час президентських виборів 2012 року, пізніше керував одним із департаментів в управлінні адміністрації президента з соціально-економічного співробітництва з державами-учасницями СНД, республіками Абхазія і Південна Осетія.
Поліщук – старший радник Маленка. У 1980-х він служив у дислокації 309-го Центрального радіопеленгаційного вузла зв’язку ГРУ, потім подався в журналістику, а після цього – в адміністрацію президента РФ.
Ще одним творцем стратегії з Кремля називають Вадима Смирнова, який керує департаментом в управлінні президента з міжрегіональних і культурних зв’язків із зарубіжними країнами. За даними ЗМІ, замість культурних зв’язків департамент займався здебільшого вербуванням агентів у сусідніх країнах і втручанням у вибори. Сам Смирнов в управлінні курирував Прибалтику.
Над розробкою документа працювали і співробітники ГРУ. Зокрема, начальник білоруського напрямку Андрій Грешников. За даними видання, у 2016 році повний тезка Грешникова працював першим секретарем посольства Росії в Білорусі.
Джерела «Досьє» зазначають, що війна в Україні дещо сповільнила реалізацію планів Кремля, але довгострокова мета Росії щодо досягнення повного контролю над Білоруссю все ще в силі і не змінилася.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин